Seks i intymność a dojrzewanie?
Edukacja seksualna – wytyczne WHO a szkoła
Seks jest naturalną częścią naszego życia, dlatego edukacja seksualna powinna być normą. Pamiętaj, że masz prawo do dostępu do rzetelnej wiedzy dotyczącej sfery seksualnej. W szkole powinnaś dowiedzieć się wszystkiego, co dotyczy tego tematu. W praktyce jednak jest różnie.
Chociaż zdecydowana większość uczniów ma w szkole zapewniony przedmiot WdŻ (wychowanie do życia w rodzinie), to jednak sposób jego prowadzenia i przekazywane treści nie są zadowalające. Najczęściej wiedza jest niemerytoryczna, przestarzała, oparta na mitach i stereotypach.
Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała rekomendacje dotyczące edukacji seksualnej, które opierają się na badaniach naukowych i konsultacjach z ekspertami. Wytyczne proponują holistyczne podejście. Edukacja seksualna w tym rozumieniu obejmuje nie tylko aspekty biologiczne, ale także emocjonalne, psychiczne i społeczne.
Celem edukacji seksualnej jest zatem nie tylko przekazanie wiedzy na temat ludzkiego ciała i rozrodczości, ale także nauka wyrażania uczuć i potrzeb, budowania odpowiednich relacji partnerskich, stawiania granic czy kształtowania pozytywnego stosunku do własnej cielesności. Rzetelna edukacja pokaże Ci, że doświadczenia seksualne są przyjemne, bezpieczne oraz wolne od przymusu i przemocy.
Intymność, zbliżenia i pierwszy raz
Kiedy dojrzewasz, wzrasta znaczenie relacji z rówieśnikami. Rodzice schodzą na dalszy plan. Główną potrzebą staje się akceptacja ze strony rówieśników. Z pewnością masz potrzebę nawiązywania nowych kontaktów. W tym czasie rodzą się przyjaźnie i pierwsze związki miłosne.
Silne uczucia i zaangażowanie niosą za sobą potrzebę bliskości z drugą osobą. Ważne, byś nie wstydziła się rozmawiać na temat intymności. Wszystko co z nim związane może wydawać się krępujące i wywoływać sensację, ale pamiętaj, że to naturalny etap rozwoju, chociaż nowy i jeszcze nieznany. Zbliżenia intymne mają różny charakter, a ich celem jest poznanie swoich ciał. Początkowo jest to trzymanie się za ręce, następnie nieśmiałe pocałunki. Kolejnym krokiem są pieszczoty oraz stosunek płciowy.
Decyzję o zbliżeniach powinnaś podjąć świadomie i na pewno nie pod wpływem chwili. Rozpoczęcie współżycia to ważny etap w Twoim życiu i musisz być na to gotowa. Pamiętaj, że argumentem nie jest fakt, że koleżanki mają to za sobą. Seks nie może być też wymuszonym dowodem miłości ani formą szantażu czy presji. Jeżeli czujesz, że nie nadszedł jeszcze czas na zbliżenie, porozmawiaj ze swoim partnerem. Komunikacja w tej kwestii jest bardzo ważnym elementem związku. Nie warto się spieszyć. Istnieje wiele rzeczy, które można wspólnie odkrywać i czerpać przyjemność z każdej z nich. Czasami zbliżają bardziej niż stosunek.
Jeżeli jednak zależy Ci na partnerze i darzysz go uczuciem, a także czujesz się w jego towarzystwie komfortowo oraz bezpiecznie, prawdopodobnie jesteś gotowa na rozpoczęcie współżycia. Pamiętaj też, że zgodę na seks możesz cofnąć w każdym momencie.
Jak wygląda pierwszy raz?
Zapewne wiele razy wyobrażałaś sobie, jak ten pierwszy raz będzie wyglądał. Pewnie odczuwasz też lęk. To naturalne. Nowe i nieznane dla nas sytuacje zawsze budzą obawy. Wiedz, że nie ma schematu czy wzorca idealnego pierwszego razu.
Nawet jeżeli macie swoje wyobrażenia na temat pierwszego razu, to zwykle rzeczywistość jest daleka od planów. Może pojawić się dyskomfort i lekki ból, a nawet krew. To normalne. Możesz nie osiągnąć orgazmu (zwykle to się zdarza podczas pierwszego stosunku). Partner może mieć problem z osiągnięciem erekcji lub wręcz przeciwnie – przedwczesnym wytryskiem. Niemniej pamiętaj, że seks jest wyrazem bliskości i zaufania. Bądźcie dla siebie wyrozumiali. Wszystko jest kwestią czasu, poznania ciała i jego reakcji.
Musisz mieć jednak świadomość, że pierwszy stosunek może się zakończyć ciążą lub chorobą weneryczną. Dlatego bardzo ważną kwestią jest antykoncepcja. Panuje powszechne przekonanie, że pierwszy raz nie prowadzi do zapłodnienia. To mit. Jeżeli nie wiesz, jak zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą, porozmawiaj o tym z zaufaną osobą – mamą, siostrą lub lekarzem.
Nie bój się pytać. Rozmowa o pierwszym kontakcie seksualnym może być niekomfortowa, ale z pewnością jest ważna. Zobacz, jak wygląda to z perspektywy rodzica: Jak rozmawiać z córką o seksie i antykoncepcji?
Pierwszy raz a potem…?
Pierwszy raz często bywa idealizowany. Owszem jest to ważny etap w Twoim życiu, ale nie przywiązuj do tego nadmiernej wagi. Możesz doznać rozczarowania albo wręcz przeciwnie wasza więź będzie silniejsza.
Pamiętaj jednak, że następstwem rozpoczęcia współżycia może być ciąża. Żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% ochrony przed zapłodnieniem. Ryzyko zajścia w ciążę istnieje zawsze. Ponadto młodzieńcze związki bywają burzliwe i często kończą się bolesnym rozstaniem, mimo wielkich planów na przyszłość. Wynika to z etapu dojrzewania. W tym czasie intensywnie poszukujesz swojej tożsamości i się rozwijasz. Dlatego decyzja o rozpoczęciu aktywności seksualnej nie powinna być podejmowana zbyt pochopnie.
Daj sobie czas na dojrzewanie
Dojrzałość płciową osiągasz w momencie pojawienia się pierwszej menstruacji. Z biologicznego punktu widzenia możesz być już matką. Jednak w parze z dojrzałością płciową niekoniecznie idzie dojrzałość emocjonalna i psychiczna. Oznacza to, że nie jesteś jeszcze gotowa na tworzenie trwałych relacji uczuciowych i intymnych. Na wszystko przyjdzie czas.
Ciekawość ciała w tym okresie jest czymś naturalnym. Odkrywasz siebie, swoją tożsamość i seksualność. Jednak pewnych procesów nie da się przeskoczyć ani przyspieszyć. Musisz być gotowa na wszelkie zbliżenia intymne, nie tylko na pierwszy seks. W przeciwnym razie możesz się rozczarować, a w przyszłości mieć problemy w nawiązywaniu uczuciowych relacji. Postępuj w zgodzie ze sobą, to Twój czas na poznawanie własnego Ja.
Zastanawiasz się, czym jest seksualność czy orientacja seksualna i jak odkryć swoją tożsamość? Czytaj więcej: Dojrzewanie a seksualność i orientacja
https://ponton.org.pl/wp-content/uploads/2018/09/raport_jaka_edukacja_2014_21112014.pdf
specjalista ginekolog położnik