Jak rozmawiać z córką o seksie i antykoncepcji?
Czy dzieci nie mogą na dłużej pozostać maluchami? Niestety czas dzieciństwa szybko mija i dorastająca nastolatka musi zmierzyć się z wieloma nowymi problemami i zmianami w życiu, a rodzice powinni jej w tej drodze towarzyszyć.
Rozmowy na poważne tematy nie mogą być pomijane, zwłaszcza jeśli dziewczyna potrzebuje wskazówek, drogowskazów i wsparcia, także w temacie seksualności i antykoncepcji. Podpowiadamy, jak poruszyć krępujące tematy i rozwinąć dialog pomiędzy Tobą, a córką.
Rozmowy o seksualności i rozwoju emocjonalnym
Dla wielu rodziców dyskutowanie ze swoimi dziećmi o seksie i antykoncepcji jest trudne. Sami nie mieli okazji być po tej drugiej stronie, bo kiedy byli nastolatkami, nikt z nimi w taki sposób nie rozmawiał. To były czasy, kiedy seks traktowano jako tabu i nie kładziono jeszcze takiego nacisku na otwartość i szczerość. Jeżeli ta historia bardzo przypomina Twoją, to możesz czuć niepokój lub nawet skrępowanie na myśl o rozpoczęciu tego tematu. Warto jednak się przemóc, bo odpowiednio przeprowadzona rozmowa pomoże nawiązać bliższy kontakt z nastolatką, a co najważniejsze przekażesz jej wiele bardzo ważnych informacji.
Pamiętaj, że Twoja dorastająca córka się zmienia, kształci w sobie poczucie własnej wartości i tożsamości. To, czy będzie pewna siebie i w jaki sposób rozpocznie swoje życie seksualne, w sporej mierze zależy od Twojego podejścia do tematu. Dlatego postaraj się, aby ta rozmowa nie była wymuszona, ani specjalnie zapowiadana. Jeżeli Ciebie i córkę łączy zdrowa relacja to na pewno bez problemu znajdziesz chwilę, aby wspólnie usiąść i rozpocząć ten temat. Jeśli stosunki między wami są dosyć napięte, to postaraj się najpierw je uspokoić, stworzyć poczucie bliskiej więzi i zaufania, zanim rozpoczniesz tak delikatną rozmowę.
Dobrym momentem na rozpoczęcie tematu seksualności jest pojawienie się pierwszych oznak dojrzewania. Najpierw zacznij rozmawiać o zmianach ciała, to pomoże wam dwóm powoli oswajając się z taką rozmową, aż przyjdzie czas na temat seksu i zabezpieczenia.
Jak rozmawiać z nastoletnią córką? Przede wszystkim zaplanuj sobie wcześniej tematy, które chcesz poruszyć. Jeśli temat jest dla ciebie krepujący i nie wiesz, jakich słów użyć, porozmawiaj z koleżankami i na spokojnie napisz sobie to, co chcesz powiedzieć. Język dostosuj do wieku dziecka. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zacząć. Mów w prosty sposób i przede wszystkim nie traktuj seksu jak tabu. Współczesne nastolatki wiedzą na temat seksualności całkiem sporo, ale często z nieodpowiednich źródeł np. stron pornograficznych. Przekaż swojemu dziecku, że seks zawsze powinien wiązać się z obopólną zgodą i podstawą jest wsłuchiwanie się w swoje własne potrzeby i pragnienia. Zachęcaj do zadawania pytań i postaraj się odpowiedzieć na nie najlepiej, jak tylko potrafisz.
Martwią Cię wahania nastrojów Twojego dziecka? Chcesz poznać bliżej problemy współczesnych nastolatków? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz tu: Wahania nastrojów i problemy współczesnych nastolatków.
Pierwsze zauroczenia i związki nastolatki
Z perspektywy osoby dorosłej nastoletnia miłość może wydawać się czymś naiwnym, a nawet niepoważnym. Jednak pod żadnym pozorem rodzic nie powinien umniejszać uczuciu, jakie córka żywi do swojej sympatii. Jeśli dziewczyna otwarcie dzieli się z Tobą swoimi rozterkami, powinnaś ją wspierać i wysłuchać, a nie oceniać i wyśmiewać. To dowód naprawdę ogromnego zaufania, który warto docenić. Aby lepiej przygotować się do rozmowy, spróbuj sobie przypomnieć swoje własne uczucia w czasie pierwszego zauroczenia. Z perspektywy czasu i przyszłych doświadczeń, pierwsza miłość może wydawać się już czymś mało ważnym, ale w czasach nastoletnich to był temat numer jeden.
Jeżeli córka nie chce Ci się zwierzyć z tego, czy z kimś się spotyka lub czy jest zakochana, to nie staraj się niczego wymuszać na siłę. Najgorsze co możesz zrobić to dowiadywanie się za jej plecami, kto jest jej sympatią. Takie ruchy z Twojej strony mogą skończyć się znacznym pogorszeniem waszej relacji. Uczucia i emocje nastolatki są bardzo silne, a przy tym chce być ona już traktowana jak dorosła osoba. Dobrym ruchem będzie po prostu stwierdzenie, że jeżeli córka z kimś się spotyka, to bez problemu może zaprosić swoją sympatię do domu. Powiedz to lekkim i otwartym tonem dając jednocześnie do zrozumienia, że to ona decyduje o tym, czy to zrobi, czy nie.
Porozmawiaj z córką o pierwszym razie
Rozmowa o seksie to przede wszystkim poruszenie tematu pierwszego razu. Nie możesz wykluczać możliwości, że Twoja córka zdecyduje się na rozpoczęcie współżycia, wcześniej niż się tego spodziewałaś. Dlatego nie ma co zwlekać – im wcześniej zaczniesz poruszać takie tematy, tym łatwiej będzie przejść od ogólnych rozmów o seksie do bardziej intymnych zagadnień. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście otwarte mówienie o sprawach intymnych już od dzieciństwa, ale jeżeli przegapiłaś ten etap, to jeszcze nic straconego.
Jak rozmawiać z dorastającą córką o rozpoczęciu życia seksualnego? Przede wszystkim nie stawiaj siebie w roli eksperta, którego córka ma bezwzględnie słuchać. O wiele lepiej będzie, jeśli wskażesz jej delikatnie, jakie zachowania powinny wzbudzić jej niepokój i jak ważne jest rozpoczęcie współżycia wtedy, kiedy jest się już na to w pełni gotowym. Uświadom jej, że seks to decyzja obojga partnerów i nie może być do niczego zmuszana wbrew swojej woli. Podkreślaj, że bycie dziewicą nie jest ani dobre, ani złe i to wyłącznie jej decyzja, kiedy będzie chciała się zdecydować na pierwszy seks.
Tu pomocny może być też głos ojca, który był kiedyś nastolatkiem i może wyjaśnić córce jak to jest być nastoletnim chłopcem.
Antykoncepcja dla młodej kobiety
Podczas wspólnej rozmowy nie zapomnij też poruszyć tematu metod antykoncepcyjnych dla młodych dziewczyn. Zapytaj córkę, jakie zna sposoby zapobiegania niechcianej ciąży i jeśli zauważysz w jej wiedzy jakieś braki, to możesz je uzupełnić. Nastolatki często znają różne metody antykoncepcyjne, ale ich wiedza jest niepełna lub nie do końca prawdziwa. W otwarty sposób opowiedz o właściwym stosowaniu prezerwatyw, tabletek antykoncepcyjnych, plastrów oraz innych sposobów.
Aby właściwie rozpocząć swoje życie seksualne, nastolatka powinna mieć wiedzę na temat możliwości i skuteczności każdej metody antykoncepcyjnej. Antykoncepcja to kwestia wyboru, tak samo, jak decyzja o współżyciu. Podkreśl też, że zapobieganie niechcianej ciąży to temat, który dotyczy zarówno dziewczyny, jak i chłopaka, więc zanim zdecyduje się na swój pierwszy raz, powinna tę kwestię omówić również ze swoim partnerem.
Możesz zaproponować córce wizytę u ginekologa, który powie jej, jakie środki są dla niej dobre.
specjalista ginekolog położnik