Dojrzewanie a seksualność i orientacja
Zastanawiasz się, czym jest seksualność i jak odkryć swoją tożsamość? Dojrzewanie to nie tylko zmiany fizyczne, ale również poszukiwanie swojej orientacji seksualnej, odkrywanie wrażliwości i budowanie własnego sposobu postrzegania świata. Jakkolwiek się czujesz, to o czym myślisz, powinno zawsze iść w parze z tolerancją względem siebie i otoczenia.
Co to jest seksualność?
Seksualność można opisać jako naturalną funkcję organizmu, która skłania ludzi to tworzenia więzi oraz nawiązywania bardzo bliskich kontaktów z innymi. Jest ona wrodzona, ale jej potencjał może kształtować się również poprzez różne doświadczenia życiowe. Nie bez znaczenia jest też kultura, która pozwala nauczyć się, jak realizować swoją seksualność bez przekraczania ogólnie przyjętych norm.
Warto wiedzieć jak najwięcej na temat seksualności, bo dzięki temu można czerpać z niej wiele przyjemności, a nawet uczynić ją jednym ze źródeł szczęścia w swoim życiu. Nie bój się więc poszukiwać rzetelnych i sprawdzonych materiałów na ten temat oraz bez obaw rozprawiaj się ze szkodliwymi stereotypami. Ten aspekt życia nie jest niczym złym!
Orientacja seksualna i dojrzewanie
Seksualność ma bardzo wiele różnych oblicz i żadne z nich nie jest wcale gorsze od innych. Trzy główne orientacje, o których najwięcej się mówi to heteroseksualizm (pociąg do osób przeciwnej płci), homoseksualizm (ta sama płeć) i biseksualizm (płeć nie ma znaczenia).
Zagłębiając się bardziej w temat seksualności, możesz natrafić również na inne orientacje np. aseksualizm, który charakteryzuje się brakiem pożądania czy panseksualizm, czyli pociąg do dojrzałych płciowo osób bez względu na ich płeć biologiczną. Widzisz więc, że ludzka seksualność jest bardzo różnorodna.
Dojrzewanie zmienia nie tylko Twoje ciało, ale też psychikę. W tym czasie poszukujesz swojej tożsamości, chcesz się dowiedzieć, jaką jesteś osobą, a także poznać swoją orientację seksualną. Pamiętaj, żeby nie pozwolić, aby inni ludzie narzucili Ci, kogo można, a kogo nie można kochać. Każda z wyżej wymienionych orientacji jest tak samo dobra, jak wszystkie inne. Nie spiesz się i daj sobie czas, aby wsłuchać się w swoje uczucia.
Jakiej jestem orientacji?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i możliwe, że nie uzyskasz jej tu i teraz. Kształtowanie się tożsamości seksualnej jest procesem, a nie pomysłem, który nagle przyjdzie Ci do głowy. Pamiętaj, że to nie jest tylko kwestia indywidualnego wyboru, ale przede wszystkim bardzo skomplikowanych i złożonych procesów biologicznych, poznawczych oraz środowiskowych. Na pewno nie wierz w to, że orientację można zmienić ot tak. Jeśli masz pewność, w którą stronę kierują się Twoje uczucia to świetnie! Jeżeli nadal nie wiesz, to również nic złego. Nie poddawaj się wpływowi otoczenia, żyj w zgodzie ze sobą i tym, co podpowiada Ci serce. Chcesz wiedzieć więcej na temat odkrywania swojej tożsamości oraz poszukiwania akceptacji wśród rówieśników?
Przeczytaj ten tekst: Twoja tożsamość, a akceptacja rówieśników
Jeżeli kwestia orientacji seksualnej z jakiegoś powodu Ci ciąży, to dobrym wyjściem będzie rozmowa z zaufaną osobą. Może to być najlepszy przyjaciel lub przyjaciółka, któryś z rodziców (jeżeli macie dobre i bardzo otwarte relacje), inny dorosły, do którego masz zaufanie lub specjalista np. psycholog. Szczera rozmowa na temat seksualności to coś, czego potrzebuje wielu nastolatków. Pamiętaj, że nie ma złych pytań! Im więcej się dowiesz, tym łatwiej przyjdzie Ci zrozumienie własnych odczuć.
Orientacja seksualna i tolerancja
Wiesz już, jakie są orientacje seksualne oraz to, że nie trzeba spieszyć się podczas określania swojej. Innym ważnym aspektem dotyczącym tego tematu jest tolerancja. Niezwykle istotne jest to, aby wykształcić w sobie tolerancyjną postawę względem drugiego człowieka. Dotyczy to oczywiście nie tylko kwestii orientacji seksualnej, ale również innych cech, które mogą wzbudzać w ludziach spore emocje.
Niestety zdarza się, że osoby o orientacji innej niż heteroseksualna spotykają się z nieprzyjemnymi reakcjami, a nawet agresją. To, w kim się zakochujesz i z kim tworzysz związki, nie określa tego, jaką jesteś osobą. Nie ma znaczenia, czy uważasz siebie za hetero, homo, bi, czy identyfikujesz się z inną orientacją seksualną – jesteś takim samym człowiekiem jak wszyscy inni!
Nie da się jednak ukryć, że heteroseksualiści są bez problemu akceptowani przez większość społeczeństwa, a w przypadku pozostałych bywa różnie. Dlatego tak ważne jest uszanowanie odmienności oraz reagowanie, kiedy widzisz nieodpowiednie zachowania rówieśników względem drugiego człowieka. Często to ludzie o nienormatywnej orientacji stają w obronie prześladowanych. Jednak nie można zapominać, że to osoby heteroseksualne stanowią większość, więc im więcej z nich będzie reagować na szykanowanie i prześladowanie, tym mniej będzie takich zachowań.
Anna Raczkiewicz- jestem psychoterapeutą i od kilkunastu lat pracuję z młodzieżą oraz dorosłymi. Prowadziłam wiele warsztatów profilaktycznych oraz psychoedukacyjnych. Dzięki doświadczeniu pracy w szkole patrzę wielowymiarowo na trudności nastolatków i ich rodziców. Jestem współzałożycielką Stowarzyszenia Ingenium, które pomaga dzieciom, młodzieży i ich rodzinom. Prowadzę własną praktykę w gabinecie psychoterapeutycznym GAJ www.gajterapii.pl