Nieregularny okres na wakacjach. Jak się przygotować?

Pierwsze cykle menstruacyjne bywają nieregularne. Nastolatka nigdy nie może być pewna, kiedy pojawi się okres. Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu, aby miesiączka nie zrujnowała zabawy i wypoczynku?

Przyczyny nieregularnego okresu u nastolatek

Pojawienie się pierwszej miesiączki oznacza, że biologicznie stajesz się kobietą, a Twoje ciało przygotowuje się do możliwości posiadania potomstwa w przyszłości. Od tej pory w Twoim ciele regularnie i w ustalonym biologicznie rytmie będą zachodziły zmiany warunkowane przez układ hormonalny. Jest to cykl menstruacyjny. Układ płciowy co miesiąc będzie się przygotowywał do ewentualnego zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego. W początkowej fazie (folikularnej) w jajniku dojrzewa pęcherzyk, a jednocześnie następuje wzrost błony śluzowej macicy (endometrium musi być dobrze ukrwione, jeżeli zagnieździ się w nim zapłodnione jajeczko). Następnie dochodzi do owulacji – pęcherzyk pęka i uwalnia komórkę jajową, która jest zdolna do zapłodnienia przez 24 godziny. W przypadku, gdy do tego nie dochodzi, błona śluzowa złuszcza się, co objawia się krwawieniem. Faza lutealna trwa od owulacji do wystąpienia kolejnej miesiączki.

Pierwsza miesiączka nie oznacza jeszcze osiągnięcia pełnej dojrzałości rozrodczej. Cykle miesiączkowe  mogą być nieregularne nawet do 6 lat od pierwszej menstruacji, a proces wykształcania ich indywidualnego przebiegu może trwać nawet do 25. roku życia. Początkowo są jednofazowe i nie dochodzi do owulacji, ponieważ układ endokrynny dopiero się kształtuje i poziom hormonów jest zbyt niski. Pojawia się jednak krwawienie. Obie fazy wykształcają się stopniowo. Pamiętaj, że bezowulacyjne cykle nie są regułą i zdarza się, że ciąża w tym czasie jest możliwa.

Nieregularne miesiączki u nastolatek są zupełnie naturalnym zjawiskiem. Odstępy między krwawieniami mogą być bardzo krótkie, jak i bardzo długie. Jeżeli miesiączka występuje rzadziej niż co 90 dni lub częściej niż co 20 dni, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Pamiętaj, że zmienna długość cyklu może także wynikać ze zmiany klimatu, nieregularnego trybu życia, stresu czy choroby.

Co mogę, a czego nie mogę w czasie okresu?

Wokół miesiączki narosło wiele mitów dotyczących tego, co wolno w tym czasie, a czego nie można robić. Ważne, byś nie traktowała okresu jako utrudnienia w życiu i codziennych aktywnościach, ponieważ to naturalny proces fizjologiczny. Miesiączka to nie choroba, a wręcz oznaka zdrowia.

W trakcie miesiączki możesz chodzić do fryzjera, do dentysty, uprawiać sport, biegać, jeździć na rowerze. Wszystko zależy do Ciebie i Twojego samopoczucia. Nie ma medycznych przeciwwskazań do tego typu aktywności. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku basenu – podczas miesiączki jesteś bardziej podatna na infekcję intymną, a o tę nietrudno na pływalni nawet bez okresu!

Czytaj także: Tampony na basen - czy w nich można pływać, brać kąpiel?

W trakcie miesiączki możesz uprawiać wszelkie dyscypliny sportowe. Wszystko zależy od Ciebie i Twojego samopoczucia. Jeżeli czujesz się na siłach i jesteś w stanie wykonywać ćwiczenia, to nic nie stoi na przeszkodzie. Niektórym kobietom aktywność fizyczna podczas okresu poprawia samopoczucie i korzystnie wpływa na bóle miesiączkowe (niezbyt silne). Pamiętaj, że decyzja należy do Ciebie. Jeżeli nie ma ważnych przesłanek, to zwolnienie z lekcji WF w czasie całego okresu nie jest konieczne. Minimalna aktywność fizyczna w trakcie miesiączki jest wręcz zalecana, ponieważ pomaga łagodzić niektóre dolegliwości.

Jeżeli chodzi o zwykłe codzienne aktywności w czasie okresu, to nie ma medycznych przeciwwskazań. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań każdego organizmu. Przeciwwskazania mogą pojawić się np. przy badaniach medycznych lub oddawaniu krwi. Wówczas lekarz poinformuje o nich szczegółowo.

Nieregularna miesiączka na wakacjach. Niezbędnik nastolatki

Niespodziewany okres na wakacjach może się zdarzyć, ponieważ u nastolatek miesiączka jest nieregularna, a do tego dochodzi stres czy zmiana klimatu, które także mogą mieć na to wpływ. Nie powinno to jednak stać się przeszkodą w dobrej zabawie. Nie martw się, bo jeżeli odpowiednio się przygotujesz, nic Cię nie zaskoczy i nie zrujnuje wyjazdu. Oto lista rzeczy, które warto mieć ze sobą, gdy terminu okresu nie da się przewidzieć:

  • wkładki, podpaski albo tampony – wystarczająca liczba na cały okres,
  • płyn do higieny intymnej,
  • preparat do dezynfekcji rąk,
  • zapasowa bielizna,
  • pojemniczek/woreczek na zużyte środki higieniczne – nie wszędzie jest kosz na śmieci,
  • chusteczki do higieny intymnej,
  • środki przeciwbólowe.

Jak nie pogarszać swojego samopoczucia w czasie okresu?

Chociaż miesiączka jest czymś naturalnym dla kobiety, to zmiany, które wówczas zachodzą w organizmie, powodują pewien dyskomfort i dolegliwości. To także jest normalne. Ważne, byś w tym czasie do niczego się nie zmuszała, a aktywność dostosowała do samopoczucia.

Warto poznać i obserwować swój organizm, by wiedzieć, jak reaguje na pewne czynności w czasie okresu. Niektóre czynniki, jak upał i intensywna aktywność fizyczna, mogą u niektórych zwiększać obfitość miesiączki. Ważne są rozsądek i umiar. Np. przy opalaniu trzeba wziąć pod uwagę, jak długo chcesz być na słońcu, intensywność krwawienia danego dnia i ogólne samopoczucie.

Bardzo istotną kwestią podczas miesiączki jest higiena intymna. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu, czy na wakacjach, jest ona ważna. Należy myć się codziennie, najlepiej rano i wieczorem. W czasie podmywania można korzystać ze specjalnych płynów. Jeżeli dostęp do łazienki jest utrudniony, warto używać chusteczek do higieny intymnej.  Krew jest doskonałą pożywką dla bakterii, a dodatkowo w czasie wakacji infekcje występują częściej. Dlatego warto pamiętać o dezynfekcji rąk, niesiadaniu na deskach w publicznych toaletach, używaniu jedynie czystych i swoich ręczników. Mokra bielizna sprzyja infekcjom, dlatego każdego dnia trzeba uprać i wysuszyć stroje kąpielowe i ręczniki po powrocie z plaży bądź basenu.

Zobacz: Higiena intymna w okresie dojrzewania

Miesiączka nie jest przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu, nawet w czasie wakacji. Ważne, abyś była przygotowana i postępowała rozsądnie, zgodnie z rytmem własnego organizmu.

Artykuły powstają przy współpracy z ginekologiem
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA

specjalista ginekolog położnik

Pobierz aplikację

Śledź swój cykl i obserwuj swoje ciało z aplikacją Cycle od Lactacyd.

Pobierz w Google Play
To może Ci się spodobać
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
Jesteś dla nas ważna