Tampony czy podpaski – co wybrać i jak poprawnie aplikować?

Każda dziewczyna prędzej czy później dostaje okres i to zupełnie normalna sprawa. Co więcej, w dzisiejszych czasach możesz korzystać z takich środków higienicznych, że miesiączka staje się praktycznie niezauważalna. Zastanawiasz się co wybrać: tampony czy podpaski? Na rynku są dziesiątki produktów dla nastolatek, a wśród nich także tampony z aplikatorami i kolorowe podpaski. Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego produktu dla Ciebie!

Podpaski – jakie są najlepsze?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, które podpaski będą najlepsze dla Ciebie. Każda kobieta jest inna i ma swoje własne preferencje. Dlatego świetnym pomysłem będzie wypróbowanie różnych modeli i wybranie tych, w których będziesz się najlepiej czuła. W sklepach znajdziesz bardzo wiele różnych rodzajów podpasek – grube, cienkie, ze skrzydełkami lub bez nich, pachnące i bezzapachowe oraz o różnych stopniach chłonności. Jak się w tym wszystkim nie zagubić? Większość kobiet sięga po cienkie podpaski, bo po prostu nie odznaczają się pod ubraniem i są o wiele wygodniejsze w noszeniu niż te grube. 

Jeżeli chodzi o chłonność, to wybieraj większe podpaski podczas dni z obfitym krwawieniem, a kiedy okres będzie się już kończył, możesz używać mniejszych podpasek. Żeby sprawdzić, jaką chłonność mają wybrane środki higieniczne, zwróć uwagę na kropelki na opakowaniu. Im więcej takich kropelek się pojawi, tym więcej krwi wchłonie konkretna podpaska.

Dobrym pomysłem są też podpaski ze skrzydełkami, które poleca się szczególnie aktywnym osobom. Przyklejone skrzydełka sprawiają, że podpaska lepiej trzyma się majtek, nie przesuwa się tak łatwo i nie odkleja. Wiele kobiet stosuje tylko takie modele, bo jest im w nich najwygodniej! Czego należy unikać? Raczej nie sięgaj po perfumowane podpaski, bo takie środki higieniczne mogą wywoływać podrażnienia oraz uczulać.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zmian, które pojawiają się podczas dojrzewania? Te porady na pewno Ci się przydadzą.

Jak założyć podpaskę?

Zakładanie podpaski jest bardzo proste i już po pierwszej próbie na pewno będziesz świetnie dawać sobie z tym radę! Przede wszystkim pamiętaj o higienie – zawsze wcześniej umyj ręce, a jeżeli tylko masz możliwość, to podmyj okolice intymne lub użyj chusteczki do higieny intymnej. Podpaskę można zakładać, siedząc na sedesie lub na brzegu wanny albo stojąc – wszystko zależy tylko od tego, jak będzie Ci wygodnie! Najpierw rozpakuj podpaskę z jednorazowego opakowania. Ten mały kawałek plastiku może również posłużyć do zawinięcia już zużytej podpaski. 

Kolejnym krokiem jest rozłożenie środka higienicznego oraz odklejenie zabezpieczenia z samej podpaski. Teraz pozostaje już tylko przyklejenie podpaski – pamiętaj, że strona z klejem musi połączyć się z bielizną. Jeśli wybrałaś model ze skrzydełkami, to teraz możesz oderwać od nich zabezpieczenia i również przykleić je do majtek. Aby nic się na pewno nie przesunęło, dobrze dociśnij podpaskę do materiału. Gotowe!

Co ile zmieniać podpaskę?

Bardzo ważne jest, żebyś regularnie wymieniała środki higieniczne podczas okresu. Jak często zmieniać podpaski? W pierwszych dniach krwawienie jest zwykle bardziej obfite (nie jest to jednak sztywna reguła!) i wtedy należy sięgać po nowe podpaski co 3-4 godziny. Pod koniec miesiączki krwi jest już coraz mniej i wtedy podpaski można nosić trochę dłużej. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka opakowań o różnych stopniach chłonności (to te „kropelki”) i sięgać po te, których w danym momencie będziesz potrzebować. Pamiętaj jednak, że im częściej będziesz zmieniać środki higieniczne, tym bardziej świeżo będziesz się czuła. Nie wrzucaj nigdy zużytych podpasek do toalety, tylko do kosza na śmieci (śmieci zmieszane!).

Jak używać tamponów?

Tampony, podobnie jak podpaski, również dzielą się ze względu na swoją wielkość oraz chłonność (tutaj również znajdziesz charakterystyczne kropelki). Ciekawostką jest to, że w sklepach możesz znaleźć zwykłe tampony oraz tampony z dodatkowym aplikatorem, który pomaga umieszczać ten środek higieniczny w pochwie. Ten drugi rodzaj jest szczególnie przydatny podczas nauki zakładania tamponów oraz jeśli odczuwasz ból przy aplikacji tamponu bez aplikatora. 

Odpowiednie umieszczenie tamponu wymaga wprawy. Na początku najłatwiej jest to robić z jedną nogą uniesioną do góry (możesz ją położyć na zamkniętej desce klozetowej). Najpierw rozchyl wargi sromowe jedną ręką, a potem drugą dłonią włóż końcówkę tamponu do pochwy. Następnie za pomocą palca wskazującego bardzo delikatnie wsuwaj tampon do środka. Jeśli napotkasz opór, skieruj tampon w stronę kręgosłupa i zobacz, czy wtedy łatwiej uda się go umieścić. Poprawnie założony tampon powinien znajdować się dość głęboko i jest zupełnie niewyczuwalny.

Tampony najlepiej zmieniać co 3-4 godziny. W czasie bardziej skąpego krwawienia mogą pozostawać w pochwie dłużej, ale nigdy nie przekraczaj czasu 8 godzin! Tampon, który zbyt długo pozostaje w ciele, może być przyczyną groźnej choroby, czyli TSS (Toxic shock syndrome).

Czy dziewica może używać tamponów?

Zdanie specjalistów w tej sprawie jest podzielone, każda z nas jest inna i wszystko zależy od naszej indywidualnej budowy anatomicznej. Część lekarzy twierdzi, że nie jest to zalecane bo nieprawidłowo założone tampony mogą uszkodzić błonę dziewiczą. Są jednak zwolennicy teorii, którzy nie widzą przeszkód w tym, aby dziewice używały tej metody ochronnej.

Jeśli masz wątpliwość czy tampony są odpowiednie dla Ciebie, dla swojej pewności i komfortu, zawsze najlepiej skonsultuj to z lekarzem, który doradzi Ci najlepszą metodę zabezpieczania podczas miesiączki.

Czy podpaski są lepsze niż tampony?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie „Tampon czy podpaska?” Każdy z tych środków higienicznych ma swoje plusy i minusy, dlatego ważne jest, aby wybrać ten, który będzie najlepiej odpowiadał właśnie Tobie! Wiele zależy też od tego, czym będziesz się zajmować w czasie okresu. Podpaska w majtkach to nie jest dobry pomysł podczas niektórych aktywności np. wyjścia na plażę. Wtedy sięgnij po tampony! Poleca się je również w czasie uprawiania sportu, bo nie krępują ruchów, a także podczas wypadów na plażę, ponieważ są niewidoczne. Za to podpaski zmniejszają ryzyko infekcji pochwy, bo przylegają do ciała tylko na zewnątrz i nie powodują obtarcia ani uszkodzeń śluzówki.

Artykuły powstają przy współpracy z ginekologiem
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA

specjalista ginekolog położnik

Pobierz aplikację

Śledź swój cykl i obserwuj swoje ciało z aplikacją Cycle od Lactacyd.

Pobierz w Google Play
To może Ci się spodobać
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
Jesteś dla nas ważna