Jak przygotować się na rozmowę z córką o pierwszej miesiączce?
Rozmowa o pierwszej miesiączce może początkowo wydawać się krępująca zarówno dla mamy i córki. Najważniejsze, aby dziecko czuło się swobodnie, a mama postarała się odpowiedzieć na każde nurtujące córkę pytanie. Wyrozumiałość, cierpliwość i przygotowanie to klucze do sukcesu.
Przygotowanie do rozmowy o dojrzewaniu
Okres dojrzewania dziecka to czas wyzwań dla rodziców. Muszą się zmierzyć ze zmianą zachowania, ale także świadomością, że spoczywa na nich obowiązek wprowadzenia córki w dorosłość. Wzajemne relacje mogą zostać wystawione na próbę. Jednak należy pamiętać, że szczera i otwarta rozmowa z dzieckiem jest podstawą. Aby córka lepiej radziła sobie z trudnym dla siebie czasem, trzeba dać jej wsparcie i zrozumienie. Dlatego tak istotne są rozmowy o dojrzewaniu z nastolatkami.
Do rozmowy nie należy jednak podchodzić bez przygotowania. Owszem, każdy był kiedyś nastolatkiem, ale szybko się zapomina, co się czuło w tym okresie. Warto przypomnieć sobie czas własnego dorastania. Istotne jest także odświeżenie wiedzy teoretycznej na temat dojrzewania. W tym celu można poczytać poradniki. Ważne jest także samo podejście do kwestii rozmowy. Dziecka nie można zmuszać i naciskać. Rozmowa musi być maksymalnie naturalna, a atmosfera powinna być otwarta i swobodna. Świetne przykłady w formie komiksu przedstawia Adele Faber Elaine Mazlish w książce „Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby z nami rozmawiały”.
Błędem jest także czekanie z rozmową na temat dojrzewania, aż dziecko stanie się nastolatką. Wtedy na pewno nie będzie Cię słuchać. Warto wcześniej w naturalny sposób poruszać kwestie związane z dorastaniem i towarzyszącym mu zmianom – fizycznym i psychicznym. Istotne jest, by takie kwestie, jak: emocje, fizyczność, intymność nie były przemilczane.
Rozmowa o dojrzewaniu biologicznym, to poruszanie się po obszarze kobiecości, nazywaniu części intymnych. Nazywaj wprost części ciała takie jak wagina, srom, macica. Jeśli będziesz w taki sposób opowiadać o ciele, to te zawstydzające opisy zaczną być zwykłymi nazwami ciała, jak łokieć czy kolano. Zastanów się również nad własną kobiecością i seksualnością. Jak masz być przewodnikiem po sferach, które dla ciebie są tematem tabu.
Bądź otwarta też na tematy seksualności, tożsamości seksualnej. To czas, gdy właśnie ona się określa. Jeśli czegoś nie wiesz, wstydzisz się, mów o tym jasno. Masz prawo nie wiedzieć i dla twojego dziecka będzie to nauka ważnej postawy. Nastolatki świetnie wyczuwają najmniejszą nieszczerość i to może zakończyć jakąkolwiek dalszą rozmowę.
Etapy rozwoju dziecka
Rozwój dziecka to ciągły proces. Początkowo zmiany są dynamiczne i widoczne z dnia na dzień. Z czasem są mniej spektakularne, ale także ważne i przełomowe. Rodzic na każdym etapie rozwoju dziecka musi być przy nim obecny i go wspierać. Od noworodka i niemowlaka, poprzez wiek przedszkolny i szkolny, aż po dorastanie. Rodzice muszą mieć świadomość, że dziecko rozwija się nie tylko fizycznie, ale także psychicznie i emocjonalnie. Każdy z etapów jest ważny, jednak dojrzewanie to, można powiedzieć, ostatni moment, gdy dziecku trzeba poświęcić dużo uwagi, bowiem wchodzi w dorosłość, która jest dla niego nowością i niewiadomą.
Okres pokwitania to moment, kiedy dziecko dojrzewa fizycznie, ale także psychicznie, emocjonalnie, społecznie i seksualnie. To okres trudnych zmian i ważne jest zrozumienie ze strony rodzica. Rolą rodziców czy opiekuna jest pomoc w akceptacji nowego ciała, które się zmienia, ale także wsparcie przy poszukiwaniu nowej tożsamości, określaniu poglądów i systemu wartości. Ważne, by być otwartym na problemy dziecka, które staje się dorosłym.
Objawy pierwszej miesiączki
Pierwsza miesiączka to ważny etap w życiu dziewczynki, bowiem biologicznie staje się kobietą. Dlatego matka jest dla niej ogromnym wsparciem, ale także źródłem wiedzy. Warto wcześniej wyjaśnić córce wszystko na temat menstruacji i cyklu miesiączkowego. Zacznij rozmowy już z 8-9 latką. Powoli wprowadzaj temat, odpowiadaj na pytania przy codziennych sytuacjach np. gdy w drogerii kupujesz podpaski. Istotne są także informacje dotyczące objawów przed pierwszym okresem. Gdy córka dowie się, jak wygląda pierwsza miesiączka, być może jej obawy i strach będą mniejsze. Przygotuj ją na to – obecnie dziewczynki coraz wcześniej miesiączkują. Kiedy twoja córka będzie w czwartej klasie, warto by wiedziała czym jest menstruacja i co oznacza.
Jak rozpoznać pierwszy okres? Kiedy można się go spodziewać i jakie są objawy? Symptomy przed miesiączką są indywidualne dla każdej kobiety. Niektóre odczuwają charakterystyczne dolegliwości, a inne nie. U młodych dziewczyn, tuż przed pierwszą miesiączką zazwyczaj nie występują uciążliwe objawy, a pierwsze krwawienie może pojawić się nieoczekiwanie.
Objawy pierwszego okresu są różne i mogą wystąpić w różnym nasileniu. Do najbardziej charakterystycznych należą:
- plamienia lub niewielkie krwawienia występujące przez kilka dni,
- pojawienie się białej, bardziej gęstej wydzieliny z pochwy,
- bóle i skurcze w dole brzucha,
- lekkie osłabienie i ogólne złe samopoczucie,
- nudności,
- rozdrażnienie, dekoncentracja i wahania nastrojów.
Pierwsza miesiączka – w jakim wieku?
Warto także wiedzieć, kiedy przygotować córkę na pojawienie się okresu. Pierwsza miesiączka, fachowo nazywana menarche, zwykle pojawia się między 11. a 14. rokiem życia. Nie są to jednak sztywne normy. To, kiedy pojawi się pierwszy okres zależy od wielu indywidualnych uwarunkowań. Dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Córka może dostać miesiączki w podobnym wieku jak jej mama. Jednak warto mieć na uwadze, że w dzisiejszych czasach duży wpływ mają także czynniki środowiskowe, rozwój cywilizacji i sposób odżywiania. Nie bez znaczenia jest także ogólny stan zdrowia, aktywność fizyczna i masa ciała.
Trzeba mieć świadomość, że każda dziewczynka dojrzewa inaczej, a miesiączka może pojawić się w różnym wieku. Dlatego warto przekazać córce, że nie ma sensu porównywać się z koleżankami i martwić na zapas. Większość dziewczynek dojrzewa prawidłowo, tylko we własnym tempie. Powody do niepokoju są wtedy, gdy pierwsza miesiączka wystąpi przed 10. rokiem życia. Nieprawidłowy jest także brak okresu po 16. roku życia. Wówczas należy udać się z córką do lekarza ginekologa. Brak miesiączki może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych lub wadach wrodzonych.
Jak można wesprzeć córkę w dojrzewaniu?
Trudny czas dorastania wymaga wsparcia ze strony rodziców. Dziecko powinno mieć poczucie, że może zwrócić się do matki lub ojca z każdą sprawą i problemem. Córka dojrzewa, powoli przestaje być dzieckiem i staje się dorosłą osobą. To rewolucja w życiu całej rodziny. Twoje cudowne dziecko może w tym czasie zamienić się w nieznośnego domownika. Będziesz każdego dnia zastanawiać się, co się stało. Ta drastyczna zmiana jest rozwojowa i zdrowa. Nastolatka musi w tym czasie zanegować, zburzyć znany dotychczas system wartości i zasad. Dobra nowina jest taka, że to minie. A zdrowe przejście przez bunt pozwoli zbudować własną tożsamość.
Jeżeli dorastające dziecko czuje się zagubione, ważne, by wiedziało, że może otwarcie porozmawiać z najbliższymi. Istotne jest dla niego, by czuło, że może podzielić się swoimi obawami i przemyśleniami, co nie znaczy, że to zrobi. Dobre relacje z rodzicami sprawiają, że nastolatka będzie czuć się bezpiecznie w okresie dojrzewania. Tematy dojrzewania, seksualności są wstydliwe i nastolatka raczej nie będzie chciała o tym rozmawiać. Jeśli spyta, bądź gotowa na rozmowę. Wprowadzaj temat dojrzewania już dużo wcześniej.
Warto pamiętać, że córka powinna czuć, że nie jest sama w tym trudnym czasie, a bliscy pomogą jej przejść ze świata dziecka w świat dorosłej kobiety.
Oczywiście relacje z nastolatkami raczej nie układają się wzorowo i dobrze. Dzieci często zmieniają zachowanie i stosunek wobec swoich rodziców. Buntują się i nie chcą rozmawiać. Bo w tej fazie rozwoju ważne jest, aby nastolatka zanegowała rodziców, gdyż służy to budowaniu jej własnej tożsamości.
W takiej sytuacji trzeba wykazać się cierpliwością i starać się zrozumieć dziecko. Ważne, aby dziecko czuło, że jesteś obok. Gdy córka nie chce rozmawiać na temat dojrzewania, dobrym pomysłem jest podsunięcie jej książki o dorastaniu dla nastolatek. Znajdzie tam rzetelną wiedzę podaną w przystępny sposób.
Dowiedz się więcej na temat wartościowych tytułów o dojrzewaniu dedykowanych zarówno młodszym dziewczynkom, jak i nastolatkom: „Książki o dojrzewaniu dla nastolatki - co polecić córce?”.
Kiedy to się skończy, prawdopodobnie zobaczysz fantastyczną młodą kobietę, która wykorzysta w życiu wartościowe dla niej rzeczy, których ją uczyłaś. A najważniejsze, to poczucie, że jest się kochaną bezwarunkowo.
specjalista ginekolog położnik
Pobierz aplikację
Śledź swój cykl i obserwuj swoje ciało z aplikacją Cycle od Lactacyd.
Pobierz w Google Play