Książki o dojrzewaniu dla nastolatki – co polecić córce?

Książki o dojrzewaniu to dobry wybór, jeśli chcemy poszerzyć wiedzę córki lub zainteresować ją tematem dojrzewania. Co prawda, nie zastąpią rozmowy, ale znacząco ułatwią wytłumaczenie, co dzieje się z ciałem, emocjami nastolatki. Które pozycje są godne polecenia dorastającej córce?

Czy książki o dojrzewaniu to dobry pomysł?

Okres dojrzewania jest trudny, nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców. Nastolatki doświadczają w tym czasie wielu zmian - fizycznych i psychicznych. Relacje między rodzicami i dzieckiem zostają wystawione na próbę. Pojawiają się problemy z zachowaniem. Rodzice często nie wiedzą, jak dotrzeć do dziecka, dać mu wsparcie i zrozumienie. Tym bardziej, że w tym czasie warto rozmawiać na temat tego, co dzieje się z ciałem nastolatki. Niewątpliwie są to tematy często krępujące i wstydliwe dla obu stron. Dlatego dobrym pomysłem jest podsunięcie dziecku książki o dojrzewaniu dla dziewczynki.

Książka o dorastaniu dostarczy rzetelnej wiedzy i z pewnością da odpowiedź na wiele nurtujących pytań, które dziecko wstydzi się zadać rodzicom. Publikacje są pisane często przez doświadczonych psychologów, terapeutów i lekarzy, którzy w odpowiedni sposób potrafią przekazać istotne treści. Książki dla nastolatków o dojrzewaniu są tym bardziej dobrym pomysłem, gdy córka lubi czytać. Dzięki temu w spokoju i bez krępacji będzie mogła zapoznać się z wieloma aspektami dorastania. Rodzice zaś będą mieli doskonałą bazę do rozmów. Dziecko będzie już miało wiedzę na temat zmian, których doświadcza i łatwiej mu będzie dopytać o niejasne dla niego kwestie. Trzeba jednak mieć świadomość, że wręczenie córce książki, nie zastąpi szczerej i otwartej rozmowy. Choć, gdy córka się buntuje i nie chce rozmawiać, wręcz jej rzetelną literaturę, z której dowie się najważniejszych rzeczy. W dobie nowoczesności, dziewczynki wielu rzeczy szukają w internecie, jednak fachowo opracowane książki z pewnością dostarczą więcej informacji niż niejedna przeglądarka. Temat ciała, seksualności należy wprowadzać na każdym etapie rozwoju dziecka, dostosowując informacje do wieku i ciekawości. Książka może jednak przygotować obie strony do dyskusji na trudne tematy.

Czytaj więcej na temat rozmów z córką o pierwszej miesiączce: „Jak przygotować się na rozmowę z córką o pierwszej miesiączce?”.

Jeśli rodzice zauważą oznaki dojrzewania u córki, muszą mieć świadomość, że pewne sprawy trzeba jej wytłumaczyć i wyjaśnić. Gdy jednak mają problem i nie wiedzą, jak zacząć rozmawiać z dzieckiem, warto najpierw podarować książkę napisaną z myślą o nastolatkach. W obecnych czasach na rynku dostępnych jest wiele pozycji skierowanych do dziewczynek.

Jakie książki o dojrzewaniu wybrać?

Mnogość publikacji na temat dojrzewania sprawia, że jest w czym wybierać. Nie należy jednak kupować przypadkowej książki. Warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim książka powinna być dostosowana do wieku dziecka. To bardzo ważne, by treść była w odpowiedni sposób przekazana. Inne tematy są ważne dla 10-latki, a inne dla 16-latki, ponieważ obie doświadczają innego etapu dojrzewania. Należy stopniować przekazywaną wiedzę, dostosowując komunikat do wieku dziecka.

Istotne jest także, by wybrać taką formę przekazu, jaką lubi córka. Warto sugerować się subiektywną oceną w tej kwestii. Spośród wielu dostępnych książek można wybrać, np. komiks czy zabawny poradnik dla młodzieży. Należy wziąć pod uwagę styl i język publikacji, by jak najbardziej był dostosowany do preferencji córki. Warto sięgać po mądre i wartościowe książki, które pokazują świat dojrzewania z innej perspektywy.

Zanim jednak wręczymy dziecku książkę o dorastaniu, należy wcześniej ją przeczytać lub chociaż przejrzeć. Trzeba mieć świadomość, że córka po lekturze może mieć pytania dotyczące jej treści. Dobrze też jest przypomnieć sobie czas własnego dorastania, by lepiej wczuć się w sytuację dziecka.

Oto kilka propozycji książek o dojrzewaniu dla dzieci i nastolatek.

"Maja dorasta. Niezbędnik dla każdej dziewczynki" Monica Petix

"Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki" to propozycja dla dziewczynek w wieku 8-10 lat, które wkraczają w świat dojrzewania. Bogato ilustrowana książka napisana jest prostym językiem. W ciekawy i przystępny sposób przekazuje podstawową wiedzę o dorastaniu i zmianach jakie zachodzą w ciele dziewczynki.

O czym dokładnie jest ta książka? Główną bohaterką jest 9-letnia Maja, która właśnie zaczyna dostawać i zauważać zmiany w wyglądzie swojego ciała. Chcąc lepiej zrozumieć, co się z nią dzieje, wraz z mamą udaje się do lekarza pediatry. Pani doktor objaśnia dziewczynce zawiłości okresu dorastania - od zmian w mózgu po przemiany ciała. Książka nie pomija jednak istotnych z punktu widzenia dziecka kwestii, takich jak: noszenie stanika, środki higieniczne, depilacja, odżywianie, higiena czy wahania nastroju. 

Warto zaznaczyć, że książka podkreśla wzajemną relację córka-matka. Poza tym jest wartym polecenia kompendium wiedzy dla dorastającej dziewczynki. Książka nie jest obszerna, przez co nie przytłacza natłokiem informacji.

"Królestwo dziewczynki" Iwona Chmielewska

Przekaz książki Iwony Chmielewskiej “Królestwo dziewczynki” oparty jest na formie obrazkowej (picturebook). To opowieść o dojrzewaniu ukazana w magiczny i baśniowy sposób. W książce pełno jest metafor i symboli obrazujących okres dorastania. Głównym tematem jest pierwsza miesiączka - symbol przemiany dziewczynki w kobietę. Ta opowieść o królewnie, która zmierza ku dorosłości jest pozytywna, ale jednocześnie pokazuje, że pierwsza menstruacja rozpoczyna długi i często bardzo trudny proces stawania się kobietą.

Książka nie jest obszerna, a jej forma z pewnością zainteresuje dziewczynki. Poważny temat ujęty jest bowiem w subtelny i metaforyczny sposób. Warto dodać, że publikacja została wpisana na listę 100 najpiękniejszych książek świata w 4. edycji konkursu CJ Picture Book Award 2011.

"Twój dziewczyński przewodnik po dorastaniu" Sophie Elkan

Książka “Twój dziewczyński przewodnik po dorastaniu” jest propozycją dla nastolatek w wieku 14-17 lat. W przystępny i jednocześnie humorystyczny sposób opowiada o zagadnieniach okresu dojrzewania. Książka podejmuje temat nie tylko zmian fizycznych, ale także skupia się na sferze psychicznej dorastających dziewczynek.

Nastolatka z książki dowie się wszystkiego na temat miesiączki, jaki wpływ na organizm mają hormony, jak zmienia się ciało zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Poruszone są także kwestie estetyczne i sprawy związane z odpowiednią higieną - pocenie się, niechciane owłosienie czy trądzik. Publikacja odpowie także na pytania dotyczące emocji, relacji z rodziną i rówieśnikami, a także samoakceptacji i samooceny. Książka zawiera także informacje na temat seksu i seksualności.

„Twój dziewczyński przewodnik po dorastaniu” to kompendium wiedzy, w którym nastolatki znajdą odpowiedzi na większość nurtujących je pytań. Atutem są ciekawe i zabawne ilustracje.

„Powerbook dla dziewczyn”  Jenni Paaskysaari

Książka dla nastolatek o emocjach, wartościach,  budowaniu pewności siebie i odnajdywaniu własnej tożsamości. Składa się z odrębnych tekstów poruszających różne zagadnienia. Kierowana zarówno do 10-latek, jak i 17-latek. Opisywane są tu między innymi tematy piękna, siły, inności, samotności, przyjaźni, wolności z przykładami znanych osób ze świata fińskiej kultury.

„Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie” Ewa Woydyłło, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski

Książka napisana przez psycholog, poruszająca temat emocji, osobowości, komunikacji, krytyki, nawyków. Wyjaśnia jak rozwijają się emocje, jak zmieniają się w czasie oraz jak sobie z nimi radzić. Pozwala lepiej poznać i zrozumieć siebie. Książka dla wszystkich dziewczyn, zawiera piękne ilustracje mówiące więcej niż wiele słów.

PSYCHOLOG
PSYCHOLOG

Anna Raczkiewicz- jestem psychoterapeutą i od kilkunastu lat pracuję z młodzieżą oraz dorosłymi. Prowadziłam wiele warsztatów profilaktycznych oraz psychoedukacyjnych. Dzięki doświadczeniu pracy w szkole patrzę wielowymiarowo na trudności nastolatków i ich rodziców. Jestem współzałożycielką Stowarzyszenia Ingenium, które pomaga dzieciom, młodzieży i ich rodzinom. Prowadzę własną praktykę w gabinecie psychoterapeutycznym GAJ www.gajterapii.pl

To może Ci się spodobać
Książki o dojrzewaniu dla nastolatki – Akademia Dojrzewania
Rozmowa z córką o pierwszej miesiączce – Akademia Dojrzewania
Uzależnienie od telefonu - jak pomóc dziecku? – Akademia Dojrzewania