Prawidłowa higiena intymna na co dzień

Higiena intymna stanowi istotny aspekt życia każdej kobiety - od narodzin aż do późnej starości. Żeński układ rozrodczy różni się budową od męskiego i wymaga większej uwagi i poświęconego czasu, aby odpowiednio zadbać o jego higienę.  W tym krótkim artykule skupimy się przede wszystkim na jego zewnętrznej części. 

Układ rozrodczy

Zapewne na lekcjach biologii poznałaś anatomię narządów rodnych kobiety. Dla przypomnienia warto prześledzić poniższą grafikę:

Więcej informacji na temat kobiecego układu rozrodczego znajdziesz w artykule Jak zbudowany jest kobiecy układ rozrodczy.

Higiena intymna - na co dzień, w szkole i w podróży

W celu utrzymania odpowiedniej higieny, okolice intymne najlepiej myć dwa razy dziennie (rano i wieczorem). W czasie upałów oraz miesiączki dla własnego komfortu możesz to robić częściej. Najskuteczniej jest myć się pod strumieniem czystej wody. Dlatego, aby nie zaburzyć bariery ochronnej okolic intymnych, zaleca się bardziej prysznic niż długie i ciepłe kąpiele.

W przypadku braku możliwości podmycia się, np. w czasie dłuższej podróży lub pobytu w szkole, możesz zastosować ogólnie dostępne chusteczki do higieny intymnej. Takie chusteczki są bardzo praktyczne. Zajmują mało miejsca, dzięki temu zmieszczą się w każdym plecaku i torebce. Ich ogromną zaletą jest biodegradowalność, dzięki czemu nie szkodzą środowisku naturalnemu.

Warto również zwrócić uwagę po jaki produkt do mycia tak delikatnej części ciała sięgasz - istotny jest jego skład oraz odczyn pH. Prawidłowe pH pochwy mieści się w przedziale 3,8 do 4,5, a zwykłe mydło czy żel pod prysznic mogą zaburzać ochronną florę bakteryjną. Bardzo ważny jest sposób podmywania się, a właściwie sam kierunek wykonywanych czynności. Powinnaś pamiętać, by rozpoczynać od wzgórka łonowego, poprzez krocze aż do odbytu tak, aby nie przenieść szkodliwych mikroorganizmów, w tym np. bakterii E.coli. Istotna jest również bielizna, którą nosisz. Najlepiej jeśli będzie wykonana z bawełny, wygodna i niezbyt obcisła. Dobrze jest zmieniać ją w ciągu dnia, jeśli tylko poczujesz taką potrzebę.

Podczas miesiączki wybierane podpaski czy tampony, powinny być wykonane z naturalnych i oddychających materiałów. Standardowo zaleca się zmieniać je co 3-4 godziny, jeśli poczujesz że zachodzi taka potrzeba, możesz robić to częściej.

Natura tak skonstruowała organizm kobiety, że zewnętrzna część narządów płciowych chroni te wewnętrzne. Wargi sromowe w większym lub mniejszym stopniu blokują szkodliwym drobnoustrojom dostęp do pochwy. Przy okazji warto przypomnieć, że każda kobieta ma indywidualny kształt warg sromowych, dlatego sposób mycia warto dostosować do własnych potrzeb.

Higiena psychiczna - w zdrowym ciele zdrowy duch

Skoro poruszamy temat higieny osobistej wypada krótko wspomnieć o higienie psychicznej. Trzeba pamiętać, że dobre samopoczucie jest podstawą zdrowia. Od dawna wiadomo, jak ważny wpływ na układu nerwowy ma system odpornościowy. Dlatego każdego dnia dbaj o swój stan psychiczny. Przede wszystkim postaraj się ograniczyć poziom stresu. Możesz to osiągnąć, znajdując czas na robienie tego, co lubisz i co sprawia Ci radość. Dla każdego to indywidualna sprawa, ponieważ każda z nas jest inna i relaksuje się inaczej. Może to być spacer, czytanie książki, spędzanie czasu z ludźmi, przy których dobrze się czujesz, zabawy z domowym pupilem, sport oraz własne hobby. Bardzo ważne jest też pozytywne myślenie. Chodzi przede wszystkim o to, aby jak najczęściej skupić się na pozytywnych stronach życia, a nie na przeszkodach i niedostatkach. Naucz się doceniać, to co dobrego wydarza się wokół Ciebie i postaraj się z tej wdzięczności uczynić nawyk, aby jak najlepiej zadbać o siebie i swoje potrzeby.

Pamiętaj, że troszcząc się o siebie we właściwy sposób, unikniesz niepotrzebnego stresu. Prawidłowa higiena intymna pozwoli Ci czuć się świeżo i komfortowo w każdych warunkach. Pewność, że jesteś odpowiednio chroniona, zapewni Ci bezpieczeństwo i wewnętrzny spokój.

LACT/ZK/2023/174

Artykuły powstają przy współpracy z ginekologiem
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA

specjalista ginekolog położnik

To może Ci się spodobać
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
Jesteś dla nas ważna