Plamienia między miesiączkami – co mogą oznaczać?

Miesiączkujesz już od pewnego czasu i krwawienie pojawia się u Ciebie regularnie, jednak czasem występują u Ciebie również plamienia między miesiączkami? Zastanawiasz się czy powinny one stanowić powód do zmartwień? Co mogą oznaczać i jaka może być ich przyczyna? Czy konieczna jest wizyta u ginekologa? Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz w poniższym artykule.

Przyczyny krwawienie między miesiączkami

Wbrew pozorom krwawienie międzymiesiączkowe występuje co jakiś czas praktycznie u każdej kobiety, bez względu na jej wiek. Może ono mieć rożne podłoże, zarówno fizjologiczne, jak i patologiczne. W większości przypadków lekkie krwawienie z pochwy między miesiączkami nie wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, zawsze jednak warto wspomnieć o tym ginekologowi w trakcie wizyty. To, czy wymaga ono interwencji lekarskiej w dużej mierze zależy od czasu jego występowania, w dokładnie dniu cyklu menstruacyjnego, w niektórych przypadkach może bowiem mieć charakter fizjologiczny i być związane np. z owulacją. W przypadku, kiedy jest bardzo obfite i towarzyszy mu trudny do zniesienia ból, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

O pierwszej wizycie u ginekologa przeczytasz tutaj: Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?.

Wśród najczęstszych przyczyn odpowiedzialnych za krwawienie międzymiesiączkowe znajdują się:

  • Przyczyny organiczne
  • stany zapalne macicy oraz pochwy spowodowane infekcją bakteryjną lub grzybiczą (zwykle towarzyszą im ból lub świąd okolic płciowych),
  • nadżerki,
  • polipy,
  • mięśniaki,
  • endometrioza,
  • choroby nowotworowe (w tym rak szyjki macicy oraz rak jajnika).

  • Przyczyny czynnościowe, czyli zaburzenia hormonalne spowodowane:
  • niedojrzałością układu płciowego i hormonalnego, zwłaszcza u nastolatek,
  • menopauzą u kobiet dojrzałych,
  • zespołem policystycznych jajników,
  • zaburzeniami pracy tarczycy,
  • przyjmowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych, w tym przede wszystkim mini pigułek zawierających progestagen. To właśnie on powoduje plamienia, a także inne skutki uboczne jak np. tycie czy zatrzymywanie wody w organizmie. W tym wypadku krwawienie pojawia się zazwyczaj na początku ich stosowania, jeżeli jednak będzie utrzymywać się dłużej niż pół roku, wymaga konsultacji z lekarzem i prawdopodobnie zmiany preparatu na inny.

Wśród innych przyczyn odpowiedzialnych za krótkotrwałe krwawienie z pochwy należy wymienić także mikrourazy powstałe w trakcie stosunku seksualnego. Ścianki pochwy są bowiem bardzo delikatne, a co za tym idzie podatne na otarcia lub zadrapania, ciążę, a także przyjmowanie niektórych leków, m.in. tych odpowiedzialnych za działanie rozrzedzanie krwi, jak np. aspiryna.

Jak wyglądają plamienia?

Plamienie, to nic innego jak niewielka ilość wydzieliny z pochwy o czerwonobrązowym lub krwiście czerwonym zabarwieniu (świadczącym o zawartości krwi) lub czysta krew, taka jak w trakcie miesiączki. Odcień plamień często, choć nie zawsze, zależy od przyczyny ich wystąpienia. Mogą one przyjmować zarówno formę pojedynczych plamek, jak i nieco większej ilości, niemniej jednak zawsze są mniej intensywne od miesiączki. Z reguły są stosunkowo krótkotrwałe.

Krwawienie podczas owulacji

Krwawienie w połowie cyklu (zwykle około 14 dnia) najczęściej stanowi objaw owulacji. To właśnie w jej trakcie pęka na powierzchni jajnika dojrzały pęcherzyk Graafa i uwolniona zostaje komórka jajowa, która następnie jajowodem wędruje w kierunku jamy macicy. W tym wypadku ma ono charakter fizjologiczny i nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Zazwyczaj krwawienie podczas owulacji jest skąpe, jednak pamiętajmy, że w skrajnych przypadkach może trwać nawet od 2 do 4 dni. Inna teoria na temat jego występowania związana jest z nagłym spadkiem stężenia estrogenów, który powoduje delikatne złuszczanie się błony śluzowej macicy. Ustaje ono jednak wkrótce po owulacji, w momencie wzrostu stężenia progesteronu. Zdarza się, że towarzyszy mu lekkie kłucie w okolicy jajnika, określane jako ból owulacyjny.

Plamienie przed i po okresie

Krwawienie między miesiączkami może pojawić się zarówno niedługo po zakończeniu okresu, jak i na kilka dni przed jego rozpoczęciem. W zależności od tego, kiedy je zauważyłyśmy, różne mogą być przyczyny odpowiedzialne za jego wystąpienie.

Jeżeli chodzi o plamienie przed okresem, najczęściej jest ono niczym innym jak zwiastunem zbliżającej się miesiączki. Krótkotrwale może występować również u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną lub wchodzących w okres menopauzy. W tej sytuacji nie powinno ono stanowić powodu do niepokoju. Jeżeli jednak pojawia się u regularnie miesiączkujących kobiet, może świadczyć o tzw. niedomodze lutealnej, czyli zbyt niskim stężeniu progesteronu w drugiej fazie cyklu. Jest to hormon wytwarzany przez ciałko żółte, który w organizmie kobiety odpowiada między innymi za prawidłowy przebieg owulacji, implantację zapłodnionej komórki jajowej oraz podtrzymanie ciąży aż do czasu wytworzenia się łożyska, które wtedy przejmuje odpowiedzialność za jego produkcję. Często oprócz plamienia przed okresem zbyt niski poziom progesteronu powoduje również zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz zaburzenia miesiączkowania, tzn. wydłużenie lub skrócenie krwawienia. Jeżeli zauważysz u siebie wymienione wyżej objawy, koniecznie skonsultuj pojawiające się krwawienie przed okresem z ginekologiem.

Natomiast pojawiające się sporadycznie plamienie po okresie nie powinno wzbudzać w nas większego niepokoju, najczęściej jest bowiem niczym innym jak efektem zmian hormonalnych i obniżonego poziomu estradiolu. Jeżeli jednak będzie ono powracało lub stanie się bardziej obfite –może świadczyć o toczącym się w drogach rodnych procesie chorobowym lub innych nieprawidłowościach. Wtedy warto udać się na wizytę do ginekologa, który najpierw przeprowadzi wywiad lekarski i badanie ginekologiczne, a w razie konieczności zleci on również wykonanie badań laboratoryjnych, po to by znaleźć przyczynę problemu.

Pamiętaj też, że o niepokojących Cię objawach zawsze możesz porozmawiać nie tylko z lekarzem, ale również bardziej doświadczoną, bliską Ci osobą, jak np. mamą, ciocią czy starszą siostrą.

Artykuły powstają przy współpracy z ginekologiem
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA

specjalista ginekolog położnik

Pobierz aplikację

Śledź swój cykl i obserwuj swoje ciało z aplikacją Cycle od Lactacyd.

Pobierz w Google Play
To może Ci się spodobać
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
Jesteś dla nas ważna