Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Dbanie o swoje zdrowie to ważna sprawa, dlatego kiedy zaczniesz dojrzewać i miesiączkować, możesz potrzebować porady od ginekologa. Taki lekarz pomoże Ci rozwiązać wiele problemów dotyczących Twojego zmieniającego się ciała oraz doradzi, jeśli martwią Cię jakieś niepokojące objawy związane z okresem czy seksualnością. Czeka Cię pierwsza wizyta u ginekologa? Jesteś ciekawa, jak będzie wyglądała? Odpowiadamy i rozwiewamy wątpliwości na temat takiego badania. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać i jak przygotować się do wizyty!

Kim jest ginekolog i czym się zajmuje?

Ginekolog jest to lekarz specjalista, który zajmuje się badaniem i diagnozowaniem chorób żeńskich narządów płciowych. Jego zadaniem jest leczenie różnych kobiecych schorzeń, doradzanie w sprawach antykoncepcji oraz prowadzenie ciąży. Ginekologia to dziedzina ściśle związana z położnictwem zajmującym się czasem ciąży, porodem oraz połogiem (to tygodnie bezpośrednio po urodzeniu dziecka).

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Zaczynasz już dojrzewać i zastanawiasz się, kiedy wybrać się na pierwsze badanie ginekologiczne? Tak naprawdę nie ma sztywno ustalonego wieku, w którym trzeba udać się do tego lekarza. Pierwszą wizytę u ginekologa można traktować zupełnie profilaktycznie i umówić się na badanie, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka. Lekarz sprawdzi, czy wszystkie Twoje narządy rozwijają się w odpowiedni sposób i przy okazji rozwieje wiele obaw związanych z dojrzewaniem. 

Jeżeli nie chcesz spieszyć się z pierwszą wizytą u ginekologa, a z Twoim ciałem nie dzieje się nic niepokojącego, to spokojnie możesz jeszcze poczekać. Pamiętaj jednak, że powinnaś zgłosić się do tego lekarza najpóźniej przed ukończeniem 20. roku życia! Konsultacja jest potrzebna, jeśli cierpisz na silne bóle w podbrzuszu, Twoje miesiączki są nieregularne, rozpoczynasz współżycie lub zauważysz u siebie jakiekolwiek dziwne objawy czy dolegliwości np. swędzenie i pieczenie pochwy, upławy czy plamienia.

Aby wybrać się na wizytę do ginekologa jako osoba niepełnoletnia, będziesz potrzebować zgody swojego opiekuna. Jednak bez obaw – rodzic czy inny opiekun nie musi być obecny podczas samego badania! Oczywiście jeżeli będziesz czuła się z tym pewniej, to możesz zabrać ze sobą swoją mamę, siostrę lub przyjaciółkę, ale możesz też zostać w gabinecie sama z lekarzem. Jeżeli chodzi o samego ginekologa, to możesz wybrać, czy pójdziesz do kobiety, czy mężczyzny. Wiele nastolatek lepiej czuje się podczas pierwszego badania u ginekologa kobiety, ale nie musi to być wcale reguła. Najważniejsze jest to, aby wybrać poleconego i sprawdzonego lekarza.

W czasie dojrzewania Twoje ciało będzie przechodzić przez wiele różnych zmian. Więcej o tym możesz przeczytać tutaj.

Pierwsza wizyta u ginekologa – pytania

Wiesz już, kiedy iść pierwszy raz do ginekologa, ale jak odpowiednio przygotować się do takiej wizyty? Sama myśl o badaniu ginekologicznym może być stresująca, dlatego warto wcześniej wiedzieć, o jakie rzeczy może Cię zapytać lekarz. Dzięki temu na pewno nie będziesz zaskoczona w czasie pierwszej wizyty! Ginekolog będzie chciał się dowiedzieć, kiedy miałaś ostatnią miesiączkę (może też zapytać o daty kilku ostatnich okresów), czy odczuwasz w tym czasie ból, jak długo trwają zwykle Twoje miesiączki, co ile dni pojawia się okres oraz czy krwawienie jest skąpe lub raczej obfite. Dobrze jest przygotować sobie takie informacje wcześniej i np. prowadzić kalendarzyk menstruacyjny. Możesz go pobrać na naszej stronie Akademii Dojrzewania

Na pewno też pojawią się pytania o to, czy już współżyjesz, czy zamierzasz rozpocząć życie seksualne (wtedy może Ci być potrzebna antykoncepcja) oraz czy byłaś już w ciąży. Dla lekarza ważne są również takie informacje jak to, jakie zauważyłaś u siebie jakieś niepokojące sygnały, plamienia pomiędzy okresami lub bóle podbrzusza, czy chorujesz na coś przewlekle oraz przyjmujesz jakieś stałe leki. Pamiętaj, że pierwszy raz u ginekologa jest przede wszystkim dla Ciebie i możesz wtedy rozwiać wszystkie swoje obawy i zapytać o nurtujące Cię sprawy. Dlatego nie warto niczego ukrywać ani wstydzić się spraw związanych z Twoim ciałem. To wszystko jest zupełnie normalne!

Czy pierwsza wizyta u ginekologa jest bolesna?

Dziewczyny często obawiają się, że podczas badania ginekologicznego będą odczuwać ból. Wiele zależy od tego, na jakiego lekarza trafisz, jakie badania będziesz potrzebować i czy jesteś dziewicą. Dziewczyn, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, nie bada się przed pochwę, tylko przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski, w którym ginekolog zapyta Cię o częstotliwość miesiączek, towarzyszących im objawów i samopoczucia. To dobry moment, aby też omówić wady i zalety podpasek i tamponów, jeśli do tej pory nie zrobiłaś tego z mamą, przyjaciółką lub bliską Ci osobą.

Na badanie kontrolne najlepiej wybrać się kilka dni po skończonej miesiączce, bo to idealny czas np. na pobranie cytologii (badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy). Jeżeli źle się czujesz lub podejrzewasz u siebie jakąś chorobę, to oczywiście możesz pójść do lekarza nawet w czasie okresu! Przed wizytą zadbaj o higienę intymną, ale pamiętaj, że depilacja nie jest wcale obowiązkowa. Najważniejsze żebyś czuła się pewnie i swobodnie. Dobrze jest też powstrzymać się od nadmiernego używania preparatów do higieny intymnej (na wypadek potrzeby poboru wymazu). Aby poprawić swój komfort, możesz też włożyć spódnicę lub dłuższą tunikę, dzięki czemu rozebranie się w gabinecie od pasa w dół będzie o wiele łatwiejsze. 

Jak wygląda pierwsze badanie u ginekologa? Po przeprowadzonym wywiadzie czas na samo badanie na specjalnym fotelu ginekologicznym. Lekarz na pewno obejrzy Twoje zewnętrzne narządy płciowe, przeprowadzi wewnętrzne badanie ginekologiczne, pod warunkiem, że rozpoczęłaś współżycie oraz w razie potrzeby pobierze cytologię – pierwsze pobranie zalecane jest po pierwszym roku od pierwszego współżycia. Specjalista będzie używał swoich palców oraz specjalnego wziernika wkładanego do pochwy. Możesz też zostać poproszona o to, aby rozebrać się od pasa w górę, w celu zbadania piersi.

Artykuły powstają przy współpracy z ginekologiem
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA

specjalista ginekolog położnik

packshot

Prawidłowa Higiena intymna jest kluczem do zdrowia i komfortu. Zadbaj o nią z Lactacyd i poznaj nasze produkty.
 

Dowiedz się więcej

To może Ci się spodobać
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
Jesteś dla nas ważna