Kubeczek menstruacyjny – co to jest, jak go dobrać i aplikować?

Kubeczek menstruacyjny to stosunkowo nowy środek higieniczny używany podczas miesiączki. Zdobywa coraz większe rzesze fanek,

a dzięki temu, że dostępny jest w różnych rozmiarach, bez problemu dopasuje się do ciała każdej kobiety. Przybliżamy wygląd, działanie i stosowanie tego produktu.

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to jeden ze środków higienicznych przeznaczonych dla kobiet podczas miesiączki. Ten silikonowy pojemnik ma kształt kieliszka zakończonego łodyżką, pętelką lub kulką. Górna, szersza część ma grubszą krawędź. Kubeczek menstruacyjny nosi się wewnątrz pochwy, by zbierał krew w trakcie okresu. Jest wielokrotnego użytku i może być stosowany przez wiele lat, co oznacza, że to najtańszy środek higieniczny. To także metoda ekologiczna, ponieważ nie tworzymy odpadów w postaci zużytych podpasek czy tamponów.

Pierwsze kubeczki menstruacyjne pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w latach 30. XX wieku i były wykonane z gumy. Na przestrzeni lat produkt udoskonalono i obecnie mamy na rynku naprawdę duży wybór. Zrobione są z bezpiecznych materiałów i występują w różnych rozmiarach. Nie ma medycznych przeciwwskazań do ich używania. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała pozytywną opinię na ich temat, a to oznacza, że nie wpływają negatywnie na zdrowie.

Kubeczek menstruacyjny to jedna z metod, którą możesz stosować w trakcie miesiączki. To alternatywa dla podpasek i tamponów. Różnica jest taka, że kubeczek zbiera, a nie wchłania krew menstruacyjną.

Czytaj więcej: Tampony czy podpaski – co wybrać i jak poprawnie aplikować

Z czego zrobione są kubeczki menstruacyjne?

Początkowo kubeczki menstruacyjne produkowane były z gumy. Obecnie większość wykonywana jest z silikonu medycznego, który jest miękki i łatwo dostosowuje się do ścianek pochwy. Poza tym nie podrażnia i nie wywołuje alergii. Silikon jest także przyjazny dla środowiska naturalnego pochwy, nie uszkadza jej ścian, a także nie wysusza delikatnej śluzówki. Producenci oferują także kubeczki wyprodukowane z TPE, czyli elastycznego tworzywa mającego właściwości gumy. Materiał ten także jest przetestowany medycznie i jest antyalergiczny. Zarówno silikon medyczny, jak i TPE są bezpieczne dla zdrowia.

Jak dobrać kubeczek menstruacyjny?

Odpowiednio dobrany kubeczek menstruacyjny jest niewyczuwalny w trakcie noszenia i zapewnia pełną ochronę w czasie miesiączki. Warto pamiętać, że każda kobieta ma nieco inaczej zbudowaną pochwę, dlatego na rynku dostępne są różne rodzaje i wielkości pojemników menstruacyjnych. Aby wybrać właściwy, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów.

Długość kieliszka kubeczka menstruacyjnego jest ściśle powiązana z wysokością szyjki macicy. Zbyt długi może wystawać i powodować dyskomfort. Natomiast za krótki może przeciekać. Do wyboru są różne rodzaje kubeczków odpowiednich dla nisko, średnio, wysoko i bardzo wysoko ułożonej szyjki macicy. Pamiętaj, że długość kieliszka pojemnika mierzy się bez łodyżki. Jeżeli zaś chodzi o zakończenie, to producenci często dają możliwość samodzielnego przycięcia, by móc indywidualnie dopasować jego długość do potrzeb.

Kolejną kwestią jest średnica kubeczka menstruacyjnego, mierzona w najszerszym miejscu (górna część). Ma to znaczenie dla ułożenia pojemnika w pochwie i utrzymania w odpowiednim miejscu. Zbyt mała średnica sprawia, że kubeczek nie przylega właściwie do ścianek i się przemieszcza. Powoduje to dyskomfort i prowadzi do przeciekania. Średnicę kubeczka dobiera się biorąc od uwagę:

  • wiek,
  • aktywność fizyczną,
  • aktywność seksualną,
  • doświadczenia (ciąże, porody).

Młode dziewczyny, dziewice i kobiety aktywne fizycznie (uprawiające sporty wzmacniające mięśnie dna miednicy) powinny wybrać kubeczki o mniejszej średnicy. Natomiast dla kobiet po 30. roku życia i po porodach naturalnych zaleca się szersze pojemniki menstruacyjne.

Pojemność to kolejny parametr, który trzeba wziąć pod uwagę. Jest on powiązany ze wspomnianymi wyżej kwestiami i obfitością krwawienia. Warto pamiętać, że na rynku dostępne są także niestandardowe rozmiary kubeczków menstruacyjnych.

Aplikacja kubeczka menstruacyjnego

Aplikacja kubeczka menstruacyjnego to kwestia, która wywołuje najwięcej obaw. Wynika to z niewiedzy i braku doświadczenia. Na początku nauki zakładania i wyjmowania, warto zadbać o relaksującą atmosferę. Dzięki temu łatwiej o rozluźnienie mięśni pochwy. Bardzo ważne jest zachowanie higieny, czyli dokładne umycie rąk i zdezynfekowanie kubeczka menstruacyjnego. Aplikacja polega na zwinięciu go w odpowiedni sposób (istnieje wiele metod - np. origami, w 7), by był dość wąski, ponieważ ułatwi to jego włożenie. Jeżeli zaś chodzi o pozycję, to dla większości kobiet najwygodniejsza jest kucająca. Ale to nie reguła i możesz sama poszukać pozycji odpowiedniej dla ciebie. Dla ułatwienia aplikacji możesz zwilżyć kubeczek. Wsuwając pojemnik, rób to delikatnie i powoli w kierunku kości ogonowej (bardziej do tyłu niż do góry). Odpowiednio ułożony jest niewyczuwalny i nie powoduje dyskomfortu.

Wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego także nie jest trudne. Ważne, by robić to bez pośpiechu. Po zlokalizowaniu zakończenia (np. łodyżki) kubeczka, należy złapać go palcami i delikatnie ścisnąć. Następnie pociągnąć w dół, poruszając z boku na bok.

Kubeczek należy wyjmować raz na 4-12 godzin. Najpierw opróżniamy jego zawartość, a następnie myjemy go pod bieżącą wodą i wkładamy na nowo. Po miesiączce należy go wygotować we wrzącej wodzie przez kilka minut i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Kubeczek menstruacyjny dla dziewic?

Nie ma medycznych i biologicznych przeciwwskazań do stosowania kubeczka menstruacyjnego przez dziewice.

Nie uszkodzi on błony dziewiczej, ponieważ z reguły jest ona elastyczna i tak naprawdę nie zasłania całkowicie wejścia do pochwy. Jeżeli chcesz używać kubeczka menstruacyjnego w czasie miesiączki, masz taką możliwość, tak samo jak w przypadku tamponów.

Na początku możesz mieć trudności z aplikacją kubeczka, może także pojawić się ból. Nie martw się tym. Twoje mięśnie pochwy w młodym wieku są bardziej napięte i stąd mogą wynikać problemy. Warto wybrać mały kubeczek menstruacyjny o średniej miękkości. Pamiętaj, że decyzja należy do Ciebie, a w razie wątpliwości, możesz porozmawiać z doświadczoną osobą lub ginekologiem. Wybór środków higienicznych stosowanych w czasie miesiączki należy do Ciebie i warto wybrać taki, który zapewni odpowiednią ochronę i komfort.

Artykuły powstają przy współpracy z ginekologiem
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA

specjalista ginekolog położnik

Pobierz aplikację

Śledź swój cykl i obserwuj swoje ciało z aplikacją Cycle od Lactacyd.

Pobierz w Google Play
To może Ci się spodobać
O TYM WARTO ROZMAWIAĆ. STRES
W OBJĘCIACH DEPRESJI
Przede wszystkim BĄDŹ BEZPIECZNA