Kalendarzyk miesiączkowy – jak go prowadzić?
Prowadzenie kalendarzyka miesiączkowego wcale nie musi być trudne. Najważniejsze, abyś systematycznie wpisywała daty kolejnych miesiączek. Dzięki temu z łatwością przewidzisz kolejny termin krwawienia, a dobrze uzupełniony kalendarzyk przyda się podczas wizyty u ginekologa. Zobacz, jak prawidłowo prowadzić takie zapiski!
Co to jest kalendarzyk miesiączkowy?
Ciężko jednoznacznie ustalić, kiedy po raz pierwszy użyto kalendarza miesiączkowego. Prawdopodobnie zapis wielu następujących po sobie cykli miesiączkowych kobiety był praktykowany już w starożytności. Działo się to w ramach kalendarzyka małżeńskiego, który był jedną z metod rozpoznawania płodności. Notowanie tego, gdy pojawiła się miesiączka i ile trwała, służyło do oszacowania, w jakich dniach prawdopodobnie występują dni płodne, a kiedy bezpłodne.
Obecnie kalendarzyk miesiączkowy służy przede wszystkim do obserwacji cyklu miesiączkowego i przewidywania, kiedy pojawi się kolejny okres. Takie zapiski są szczególnie przydatne podczas wizyty u ginekologa – lekarz, widząc zapis wielu poprzednich miesiączek, może łatwiej wychwycić ewentualne nieprawidłowości w długości cyklu lub zaobserwować, dlaczego okres pojawia się tak nieregularnie.
Zastanawiasz się, jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa? Możesz się tego dowiedzieć tutaj: (Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa ).
Jak prowadzić kalendarzyk?
Kalendarz cyklu miesiączkowego w wersji papierowej wygląda jak tabelka, gdzie w pierwszej kolumnie po lewej stronie są wypisane wszystkie miesiące w danym roku, a w pierwszym rzędzie od góry liczby od 1 do 31. Taki wydrukowany kalendarzyk stosuje się przez jeden rok – zwykle u góry znajduje się miejsce do zapisania odpowiedniej daty. Aby zapisać pierwszy dzień krwawienia, po prostu trzeba odnaleźć w kalendarzyku konkretną datę, czyli np. 25 stycznia znajduje się w rzędzie oznaczonym jako styczeń i kolumnie oznaczającej liczbę 25. Po odnalezieniu właściwego kwadracika można go zakreślić lub zamalować, tak żeby oznaczyć pierwszy dzień okresu.
W zależności od tego, jak dokładne zapiski będziesz chciała prowadzić, możesz zaznaczać tylko pierwszy dzień okresu, wszystkie dni krwawienia lub dodatkowe informacje. Jeżeli Twój okres jest nieregularny, często pojawiają się plamienia pomiędzy okresami lub odczuwasz silny ból, to warto te wszystkie wydarzenia zaznaczać w kalendarzyku menstruacyjnym. Dzięki temu w łatwy sposób będziesz mogła o tych wszystkich nieprzyjemnych objawach opowiedzieć ginekologowi.
Regularne prowadzenie takiego kalendarza ma jeszcze taką zaletę, że pozwala w prosty sposób przewidzieć, kiedy pojawi się kolejna miesiączka. Jeżeli Twoje okresy są w miarę regularne, to patrząc na poprzednie cykle miesiączkowe, będziesz mogła oszacować, w jakich dniach spodziewać się kolejnego krwawienia. Oczywiście ciało kobiety nie działa jak automat i rzadko która z nas może pochwalić się cyklami o dokładnie takim samym czasie trwania. Nawet jeśli nie uda ci się oszacować dokładnego dnia pojawienia się kolejnej miesiączki, to zawsze będziesz mogła spodziewać się jej np. w ciągu trzech lub czterech konkretnych dni i tylko wtedy nosić wkładki higieniczne.
Kalendarzyk pomaga obliczyć dni płodne
Kalendarzyk miesiączkowy może służyć nie tylko do wyliczenia daty następnej miesiączki, ale również jako kalendarz dni płodnych i niepłodnych. Oczywiście do w miarę dokładnego określenia tych dni potrzebne są nie tylko zapiski, ale również bardzo uważne obserwacje swojego ciała. Owulacja oraz kilka poprzedzających ją dni zwykle charakteryzuje się innym rodzajem śluzu (jest on gęstszy i bardziej lepki, może przypominać białko jajka) oraz odrobinę wyższą temperaturą ciała (trzeba to sprawdzić bardzo dokładnym termometrem, bo różnica jest naprawdę niewielka). Takie informacje mogą być przydatne u kobiet aktywnych seksualnie, które nie chcą stosować antykoncepcji hormonalnej lub mechanicznej (np. prezerwatyw).
Należy jednak pamiętać, że kalendarz cyklu miesiączkowego oraz obserwacja owulacji nie są metodami antykoncepcyjnymi i w żaden sposób nie chronią przed niechcianą ciążą. To jedynie informacja, w jakich dniach prawdopodobnie może dojść do zapłodnienia. Mogą również służyć jako wskazówka, kiedy należy na pewno zabezpieczyć się prezerwatywą lub powstrzymać od współżycia. Warto jednak mieć cały czas z tyłu głowy, że są to jedynie prawdopodobne wnioski, a nie 100% pewne informacje. Nastolatki i kobiety, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, mogą taką funkcję kalendarzyka stosować jako potwierdzenie swoich obserwacji np. po rozpoznaniu wydzieliny charakterystycznej dla owulacji lub innych objawów pojawiających się w tych dniach.
Kalendarzyk miesiączkowy – do druku czy aplikacja?
Kalendarzyk miesiączkowy można prowadzić na bardzo wiele różnych sposobów. Kiedyś robiło się to wyłącznie w sposób odręczny, np. notując te informacje w swoim kalendarzu lub w samodzielnie sporządzonej tabelce. Teraz jest o wiele więcej możliwości, które dodatkowo bardzo ułatwiają śledzenie swojego cyklu. Jeśli jesteś zwolenniczką nowych technologii, to najlepiej sprawdzi się u Ciebie specjalna aplikacja, dzięki której będziesz mogła szybko sprawdzić, na jakim etapie cyklu jesteś i kiedy będziesz miała kolejną miesiączkę.
Takie aplikacje pozwalają również na oszacowanie dni płodnych, zapisywanie różnych objawów PMS oraz przypominanie chwilę przed okresem, że niedługo może pojawić się krwawienie. To bardzo wygodna opcja, szczególnie że większość osób nie rozstaje się na dłużej ze swoim telefonem. Jeśli robisz podobnie, to swój kalendarzyk miesiączkowy będziesz mogła mieć zawsze przy sobie i notować wszystkie pojawiające się objawy czy plamienia.
Oprócz aplikacji możesz też zdecydować się na tradycyjny kalendarzyk. Niektóre kobiety wolą mieć przy sobie drukowaną wersję i np. trzymać ją w portfelu. Wszystko zależy tylko od Twoich preferencji i tego, jak będzie Ci najwygodniej.
specjalista ginekolog położnik
Pobierz aplikację
Śledź swój cykl i obserwuj swoje ciało z aplikacją Cycle od Lactacyd.
Pobierz w Google Play