Jak poradzić sobie z rozstaniem z chłopakiem?

Zaczęło się tak wspaniale. Nie mogłaś doczekać się, żeby go zobaczyć. A każde spotkanie wydawało się za krótkie. Jednak silne zauroczenie, a może nawet i zakochanie, przeminęło. Chłopak, który wydawał Ci się ideałem, zawiódł. Kończysz tę znajomość, ale nie do końca jest Ci z tym dobrze. Jak poradzić sobie z rozstaniem z chłopakiem?

Emocje po rozstaniu

Jak przeżyć rozstanie? Wydaje się, że już nic dobrego nie spotka Cię w życiu. Radość i przepełniające Cię szczęście, które do tej pory Ci towarzyszyło, zamieniło się w głęboki smutek. Jesteś zła, bo Twój były Cię oszukał. Zawiódł Twoje zaufanie. Czujesz też żal i rozczarowanie całą sytuacją. Myślałaś, że po zerwaniu będzie tylko lepiej. A tu nagle siedzisz sama w pokoju, nie wiedząc, co ze sobą zrobić. I masz wrażenie, że czeka Cię teraz samotność do końca życia.

Druga osoba Cię zraniła i choć pojawia się w Tobie gniew, czujesz też tęsknotę. Za tymi miłymi chwilami spędzanymi wspólnie. Nieważne było, co robiliście. Wtedy liczyło się tylko to, żeby robić to razem.

Zastanawiasz się, dlaczego tak naprawdę się rozstaliście, skoro było Wam ze sobą dobrze. Czy to znudzenie, rozczarowanie, a może… No właśnie. Zaczynasz mieć poczucie winy, że może to przez Ciebie on się tak zachował. Że może to przez Ciebie zerwaliście? Rozstania są trudne nawet w świecie dorosłych. Nie dziwne więc, że masz wątpliwości. Żeby oswoić się z myślą, że jesteś teraz sama, potrzebujesz czasu. W zależności od tego, jak silną relację nawiązałaś z drugą osobą, będą targały Tobą różne emocje. To naturalne nie dowierzać w to co się stało, czuć gniew, tęsknić, czuć smutek. Przeżycie tych uczuć jest częścią godzenia się ze stratą.

Jeśli miałaś przyjaciela, z którym później zaczęłaś chodzić, trudno będzie pogodzić Ci się ze stratą i chłopaka, i przyjaciela.

Przeczytaj więcej o tym czy istnieje przyjaźń między chłopakiem a dziewczyną i czym jest friendzone.

Porozmawiaj z kimś bliskim

Czas leczy rany. Ale smutek po rozstaniu trudno jest pokonać w pojedynkę. Dobrze mieć obok siebie osobę, której można się zwierzyć. Opowiedzieć o swoich emocjach i wątpliwościach. Kiedy budujesz silne relacje z rodzicami i nie traktujesz ich jak swoich wrogów, możesz znaleźć w nich oparcie. Wysłuchają Twojej historii bez oceniania żadnej ze stron. Rodzice będą przy Tobie, wspierając Cię w emocjonalnie trudnych dla Ciebie momentach. To prawda, że nie potrzebujesz od nich dobrych rad i pouczeń. Może się jednak zdarzyć, że chcąc uchronić Cię przed kolejnymi rozczarowaniami, będą dawali Ci rozwiązania. Zamiast po prostu Cię posłuchać. Mów im jednak jak najwięcej, bo to pomoże Ci uwolnić się od dręczących Cię myśli.

Jeśli w ogóle nie znajdujesz zrozumienia u rodziców, powierz swoje sekrety przyjaciółce, ukochanej cioci lub szkolnemu psychologowi. Wystrzegaj się zwierzeń w Internecie – czytaj więcej: Bezpieczeństwo w Internecie – jak nie dać się oszukać wirtualnym znajomościom?. Stres i emocje, które towarzyszą Ci po rozstaniu mogą utrudniać Ci rozpoznanie, kto stoi po Twojej stronie, a kto jedynie chce wykorzystać Twoją sytuację. Nie daj się zwieść nieznajomym poznanym w sieci, którzy będą chcieli Cię pocieszyć.

Jak przetrwać rozstanie? Samemu, z rodziną czy z przyjaciółmi?

Odczuwasz silne emocje i to one kierują teraz Twoim życiem. Zastanawiasz się, co dalej. Szukać kolejnej przyjaźni, dać sobie trochę czasu na pobycie samej czy zwrócić się do swoich najbliższych? Spędzanie czasu z rodziną na pewno odciągnie Twoje myśli od byłego chłopaka. Może bardziej zaangażujesz się w domowe obowiązki? Zaprosisz mamę na wspólne babskie wyjście? Pogadasz wieczorem z tatą, co słychać u niego w pracy, opowiesz mu o nowo przeczytanej książce? Z przyjaciółmi możesz porobić coś ciekawego, może babskie spotkanie lub wieczór dla urody. Kierując tematy na inne tory niż Twój były, zaczniesz powoli uwalniać się od tej relacji. I szybciej niż myślisz, staniesz na nogi. Choć czujesz, że to prawie niemożliwe. Jeśli uczucia są intensywne zacznij o nich pisać. Przelej swój cały ból i rozpacz na papier. Jest to forma oczyszczenia wnętrza i pracy z emocjami.

Nowe hobby

Czas z rodziną może okazać się świetnym lekarstwem na smutek po rozstaniu z chłopakiem. Być może pomocne okaże się też nowe hobby. Zapełniając swój grafik kreatywnymi zajęciami, zapomnisz o nudzie i samotności. Będziesz wspólnie z innymi tańczyła, ćwiczyła czy malowała obrazy. Może odkryjesz w sobie skrywany talent? Chcesz poprawić sobie nastrój po rozstaniu? Spróbuj zajęć sportowych. Kiedy się poruszasz, Twoje mięśnie się kurczą, uwalniając endorfiny, czyli hormony szczęścia. Już kilka minut tańca, aerobiku czy pływania dziennie wystarczy, żebyś poczuła przypływ radości.

Pomoc innym

Nic tak nie poprawia humoru, jak pomoc innym. Może zaczniesz pracować w stowarzyszeniu lub fundacji? Lub zaangażujesz się w jakąś akcję charytatywną? A może po prostu zrobisz starszej sąsiadce zakupy, wyrzucisz jej śmieci lub znajdziesz czas, żeby z nią porozmawiać? Takie małe gesty sprawią, że inni wokół Ciebie będą czuć się szczęśliwsi. A patrząc na nich, Ty też nabierzesz przekonania, że życie wcale nie musi być smutne. Nawet po rozstaniu z chłopakiem.

Relacje z rodziną

Może trudno dogadywać Ci się z rodzicami i swoim rodzeństwem. Jednak to oni są Tobie najbliżsi. I nieważne co się dzieje, zawsze stoją po Twojej stronie. Nie powiesz starszemu bratu o zerwaniu z chłopakiem, ale możesz przecież pogadać z nim o głupotach. Nie trzeba się od razu zwierzać, żeby nawiązać dobrą relację. Już samo przebywanie wśród bliskich da Ci poczucie bezpieczeństwa. A tego teraz właśnie potrzebujesz, żeby wyregulować swoje silne emocje.

Jak przetrwać rozstanie? A może medytacja

Dzięki medytacji możesz wzbogacić swoje życie, poznać samą siebie i uwolnić się od dręczących Cię myśli. Całkowite odcięcie się od świata i wyciszenie pozwoli Ci wejść w stan głębokiej relaksacji, której do tej pory może nie doświadczałaś. Choć medytacja kojarzy się z siedzeniem bez ruchu i myśleniem „o niczym”, może przybierać różne formy. Kiedy Twoje ciało i umysł ze sobą współgrają, wtedy mówi się o medytacji. Możesz biegać lub pływać, tańczyć lub malować i też wyciszać w ten sposób swoje ciało i umysł. Skupić się na jednym zadaniu i robić je najlepiej jak potrafisz.

Do kogo jeszcze się zwrócić?

Rodzina i przyjaciele Cię zawodzą? Nie masz komu się zwierzyć? Skorzystaj z linii zaufania przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. Po drugiej stronie słuchawki siedzą osoby gotowe Ci pomóc. Wysłuchać Twojego problemu. Nie obawiaj się, że ktoś będzie Cię oceniał. Masz prawo do odczuwania każdej emocji, a żadna z nich nie jest zła.

Skontaktuj się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

Rozstania to temat trudny i dla dorosłych. Daj sobie czas, nie obwiniając się, że czujesz za dużo i za mocno. Jeśli przygnębienie trwa dłużej, po pół roku czujesz się tak samo jak po rozstaniu albo pojawiają się myśli samobójcze koniecznie powiedz o tym rodzicom i udajcie się na wizytę do psychiatry i psychoterapeuty.

PSYCHOLOG
PSYCHOLOG

Anna Raczkiewicz- jestem psychoterapeutą i od kilkunastu lat pracuję z młodzieżą oraz dorosłymi. Prowadziłam wiele warsztatów profilaktycznych oraz psychoedukacyjnych. Dzięki doświadczeniu pracy w szkole patrzę wielowymiarowo na trudności nastolatków i ich rodziców. Jestem współzałożycielką Stowarzyszenia Ingenium, które pomaga dzieciom, młodzieży i ich rodzinom. Prowadzę własną praktykę w gabinecie psychoterapeutycznym GAJ www.gajterapii.pl

To może Ci się spodobać
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
Jesteś dla nas ważna