Czy istnieje przyjaźń między chłopakiem a dziewczyną?

Przyjaźń damsko-męska to dość kontrowersyjny temat – jedni uważają, że to mit, za to drudzy głośno mówią, że sami mają takie przyjacielskie relacje. Czy istnieje wśród nastolatków? Jak odróżnić ją od miłości i co zrobić, gdy jedna ze stron zaczyna czuć coś więcej? Dlaczego trzymanie kogoś w friendzone to cios poniżej pasa? Rozstrzygamy wszystkie wątpliwości związane z taką przyjaźnią!

Czy chłopak i dziewczyna mogą się przyjaźnić?

O przyjaźni damsko-męskiej można mówić wiele. Jednak pierwszym pytaniem, które pada, gdy zaczynamy temat, jest zwykle to, czy taka relacja może w ogóle istnieć? Oczywiście, że tak! Zagorzali przeciwnicy i sceptycy zwykle mają na myśli to, że przyjaźń między dziewczyną a chłopakiem często kończy się tym, że jedna strona prędzej czy później się zakochuje. Żeby taka relacja mogła trwać przez długie lata, trzeba bardzo konkretnie ustalić, na jakich zasadach ma działać.

Niepisane zasady przyjaźni między chłopakiem a dziewczyną

Przyjaźń męsko-damska może udać się, tylko jeśli obie osoby będą stosować się do kilku bardzo ważnych reguł. Przede wszystkim każda ze stron musi być świadoma tego, że łączy je wyłącznie bliskie koleżeństwo i o żadnej miłości czy pociągu seksualnym nie ma mowy. Druga osoba musi być dla nas zupełnie aseksualna, bo tym właśnie charakteryzuje się bliskość między przyjaciółmi. Co więcej, przyjaciel lub przyjaciółka nie powinna odczuwać zazdrości, kiedy zakochamy się w kimś albo rozpoczniemy związek. Jeżeli te zasady nie są przestrzegane i jedna ze stron zaczyna czuć coś więcej, to taka przyjaźń na pewno nie przetrwa.

Jak wygląda poznawanie swojej seksualności? Kiedy ma się pewność co do swojej orientacji? Dowiedz się tego w naszym kolejnym poradniku: Dojrzewanie a seksualność i orientacja

Miłość a przyjaźń – różnice

Kiedy kończy się przyjaźń, a zaczyna miłość? Czasem trudno jest odróżnić te dwa uczucia, bo często sobie nawzajem towarzyszą i w niektórych przypadkach się przenikają. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że wkraczając w wiek nastoletni i przeżywając pierwsze silne zakochania, nietrudno jest zagubić się we własnych emocjach. Miłość i przyjaźń powinny sobie towarzyszyć w związku. Dziewczyna lub chłopak ma być nie tylko osobą, którą kochamy, ale też naszym przyjacielem. W tym przypadku miłość i przyjaźń mogą bez problemu łączyć się z pociągiem seksualnym.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku samej przyjaźni. Takie przywiązanie można nazwać platoniczną miłością, czyli bardzo silną więzią i uczuciem, ale bez żadnych podtekstów seksualnych. Nawet jeśli nasz przyjaciel lub przyjaciółka jest w oczach innych bardzo atrakcyjną osobą, to nam powinien wydawać się kompletnie aseksualny. Jeżeli zaczynają nam przychodzić do głowy jakieś romantyczne myśli związane z przyjacielem lub przyjaciółką, to może być sygnał, że pojawią się kłopoty.

Od przyjaźni do miłości krótka droga, więc czasami zdarza się, że dawni przyjaciele zakochują się w sobie. Jeżeli obie strony w podobnym czasie to sobie uświadomią, to taka historia może skończyć się szczęśliwie. Przecież przyjaźń jest świetną podstawą do miłości! Inaczej wygląda sytuacja, gdy tylko jedna osoba nagle się zakocha.

Przeczytaj również: Pielęgnacja cery w domu - jak zrobić naturalną maseczkę do twarzy?

Gdy jedna ze stron czuje za dużo – friendzone

Najprościej mówiąc friendzone to relacja dwóch osób, spośród których jedna oczekuje tylko przyjaźni, a druga jest zakochana. Zwykle tą niekochaną stroną są mężczyźni, ale nie jest to reguła. Na pewno każdy kojarzy jakiegoś znajomego lub kolegę, który bardzo stara się dla dziewczyny, ale ona traktuje go tylko jako świetnego przyjaciela. Na podobnej zasadzie zdarzają się dziewczyny, które są zawsze blisko konkretnego chłopaka i liczą na związek, a on uważa, że są fajnymi kumplami.

Friendzone nie jest dobrym układem dla tej zakochanej osoby. Bycie blisko kogoś, kto nam się podoba, może być raniące, szczególnie gdy przyjaciel lub przyjaciółka znajdą sobie kogoś. Bliskość w przyjaźni damsko-męskiej musi mieścić się w bardzo wyraźnych ramach – jesteśmy dla siebie jak rodzeństwo i nic więcej nas nie łączy. Jeśli przekroczy się tę granicę i relacja zacznie iść w stronę friendzonu, to taka przyjaźń stanie się krzywdząca. Niestety są osoby, które wykorzystują oddanie i uczucie, dlatego będą korzystać z tego, że zakochana dziewczyna lub zakochany chłopak są na każde ich zawołanie.

Co zrobić, kiedy przyjaciółka lub przyjaciel się w Tobie zakochał? Na pewno nie można wykorzystywać tej sytuacji, by poprawić sobie samoocenę albo odgonić na jakiś czas samotność. Takie zachowanie to chwyt poniżej pasa. Dobrym rozwiązaniem jest szczera rozmowa i powiedzenie wprost, że z tej relacji nie będzie miłości. Postawienie sprawy w ten sposób jest najbardziej uczciwe.

Jak się zachować, jeśli sam lub sama czujesz coś więcej do przyjaciółki albo przyjaciela. Jeżeli masz na tyle odwagi, to możesz powiedzieć o swoich uczuciach. Dzięki temu dowiesz się, co czuje druga strona i sprawa będzie jasna. Wstydzisz się lub boisz reakcji? Postaraj się rozluźnić relację między wami, spotykaj się z innymi ludźmi, chodź na randki i na pewno nie nadskakuj tej drugiej osobie. Czasem oddalenie się od kogoś pokazuje, jaki jest stosunek tej osoby do nas. A Ty zyskasz emocjonalny dystans, który pozwala widzieć sytuację z szerszej perspektywy.

Koniec przyjaźni damsko-męskiej

Większość przyjaźni kiedyś się kończy, także ta między chłopakiem a dziewczyną. Czasem bywa tak, że drogi dwójki ludzi rozchodzą się bez wyraźnego powodu. Innym razem następuje to z naturalnych przyczyn np. kiedy każdy zaczyna mieć inne cele w życiu lub ktoś wyjeżdża do innego miasta i więzi same zaczynają się powoli rozluźniać. W najszczęśliwszej wersji wydarzeń przyjaźń kończy się, kiedy dwie osoby zakochują się w sobie i zaczynają tworzyć parę. Oczywiście ten scenariusz może mieć też smutny koniec, gdy relacja miłosna rozpada się i nie zostaje już nic ani po miłości, ani po dawnej przyjaźni.

Gorzej, kiedy przyjaźń między chłopakiem a dziewczyną kończy się, bo jedna ze stron lub obie znalazły sobie partnera. Warto pamiętać, że wejście w związek nie oznacza, że dawne życie się dla nas kończy – nie ma co porzucać przyjaźni dla miłości! Najgorzej oczywiście wygląda sytuacja, kiedy jedna ze stron zakochuje się w drugiej bez wzajemności i kontakty trzeba urwać, by nie ranić przyjaciela lub przyjaciółki, którzy darzą nas zbyt silnym uczuciem.

PSYCHOLOG
PSYCHOLOG

Anna Raczkiewicz- jestem psychoterapeutą i od kilkunastu lat pracuję z młodzieżą oraz dorosłymi. Prowadziłam wiele warsztatów profilaktycznych oraz psychoedukacyjnych. Dzięki doświadczeniu pracy w szkole patrzę wielowymiarowo na trudności nastolatków i ich rodziców. Jestem współzałożycielką Stowarzyszenia Ingenium, które pomaga dzieciom, młodzieży i ich rodzinom. Prowadzę własną praktykę w gabinecie psychoterapeutycznym GAJ www.gajterapii.pl

To może Ci się spodobać
Badanie piersi – jak wykonywać je samodzielnie, kiedy iść do lekarza? - Akademia Dojrzewania
Seks i intymność a dojrzewanie? Co powinnaś wiedzieć. – Akademia Dojrzewania
Seks i intymność a dojrzewanie? Co powinnaś wiedzieć. – Akademia Dojrzewania