Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji

Droga Czytelniczko!

Okres wakacji to nie tylko czas odpoczynku, ale i częstych wyjazdów. Będziesz podróżowała różnymi środkami komunikacji, spędzała noce w hotelach, pensjonatach lub pod namiotem, wylegiwała się na plażach, kąpała się w basenie, morzu lub jeziorze. Czasem w Polsce, a czasem za granicą. W lecie temperatury są zazwyczaj wyższe, a zmiana otoczenia wiąże się ze zmianą klimatu lub mikroklimatu. Bakterie uwielbiają wilgoć i gorąco. Twój organizm, zwłaszcza podczas wycieczek zagranicznych do egzotycznych krajów, zetknie się także z inną, nieznaną sobie florą bakteryjną. Z wakacji chcemy przywieźć wyłącznie miłe wspomnienia i pamiątki, a nie np. infekcje, dlatego warto w tym czasie w szczególny sposób zadbać o higienę intymną.

O czym powinnaś pamiętać?

Po pierwsze, o codziennej zmianie bielizny. Najlepiej, by była bawełniana i nie podrażniała spoconej skóry. Pakując się na wyjazd, dobrze jest zabrać ze sobą kilka sztuk bielizny więcej. Może się np. zdarzyć, że zmokniesz podczas ulewy w czasie wycieczki rowerowej czy spaceru po górskich szlakach i będziesz potrzebowała przebrać się w suche rzeczy. Nie zawsze też będziesz miała możliwość zrobienia prania i jego szybkiego wysuszenia. Czysta bielizna to podstawa, a te kilka sztuk więcej w walizce czy plecaku nie waży dużo. W razie niespodzianek będziesz dobrze przygotowana.

Po drugie, po kąpieli w morzu czy w basenie strój kąpielowy warto uprać choćby zwykłym mydłem i przede wszystkim porządnie wysuszyć. Wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii, a wkładanie mokrego kostiumu to żadna przyjemność. Po takiej kąpieli dobrze jest wziąć prysznic – basen czy jezioro to prawdziwe wylęgarnie zarazków. Im szybciej wypłuczesz je z okolic intymnych, tym lepiej.

Po trzecie, im bardziej gorąco, tym bardziej się pocisz. Mimo że za częste kąpiele nie sprzyjają higienie intymnej (w ten sposób możesz zmyć naturalną warstwę ochronną skóry), to jednak w lecie, zwłaszcza podczas upałów, dobrze jest brać prysznic nawet częściej niż raz dziennie, jeżeli czujesz się spocona lub nieświeża. Warto zadbać o przewiewną i lekką odzież, która zapewni prawidłową cyrkulację powietrza i zapobiegnie odparzaniu się skóry.

Po czwarte, do walizki spakuj koniecznie płyn do higieny intymnej. Podmywaj się nim przy każdej kąpieli i zawsze od przodu ku tyłowi. W ten sposób unikniesz rozprzestrzeniania na okolice intymne bakterii przenoszonych z odbytu. Płyny pozwolą Ci utrzymać prawidłowe pH pochwy, co chroni przed rozwojem bakterii i grzybów. Więcej na temat prawidłowej higieny intymnej dowiesz się z artykułu Prawidłowa higiena intymna na co dzień.

Po piąte, tak jak w czasie roku szkolnego, tak i podczas wakacji szczególnie ważne jest, by dbać o higienę intymną podczas okresu. Należy zatem często zmieniać podpaski czy tampony, najlepiej co 2-3 godziny. Jeśli używasz tamponów, zmieniaj je zawsze po wyjściu z morza, jeziora, basenu lub jacuzzi – w ten sposób zmniejszasz ryzyko infekcji. Woda jest siedliskiem wielu bakterii. 

Po szóste, pakując się, nie zapomnij o chusteczkach do higieny intymnej. Są bardzo praktyczne i zmieszczą się w każdym plecaku czy torebce. Sama się przekonasz, że są wręcz niezastąpione podczas podróży autokarem, pociągiem czy samolotem, a skorzystać z nich można w każdej toalecie. Przydają się zwłaszcza podczas długich podróży, wędrówek górskich czy wycieczek rowerowych. Pozwalają zachować świeżość i poczucie komfortu. Ich ogromną zaletą jest ich biodegradowalność, dzięki czemu nie szkodzą środowisku naturalnemu.

Po siódme, po korzystaniu z publicznych toalet podczas podróży, dbaj o prawidłową higienę rąk. Przydadzą się także jednorazowe nakładki na sedes, które warto zabierać ze sobą, gdy masz w planach dłuższą trasę.

Po ósme, jeżeli obawiasz się infekcji, zapytaj swojego ginekologa lub farmaceutę o probiotyki ginekologiczne, które pozwolą Ci zadbać o florę bakteryjną pochwy i okolic intymnych.

Stosując się do tych zaleceń, nie tylko zmniejszysz ryzyko infekcji intymnych, ale zadbasz o swój komfort i wygodę. Nie ma chyba nic gorszego niż zepsuć sobie wymarzony wyjazd tylko dlatego, że nie zastosowało się kilku prostych zasad, prawda? Wakacje powinny być przede wszystkim czasem odpoczynku, radości i niezapomnianych wrażeń. I takich właśnie wakacji ci życzymy!

Artykuły powstają przy współpracy z ginekologiem
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA

specjalista ginekolog położnik

To może Ci się spodobać
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
Jesteś dla nas ważna