Twoja tożsamość a akceptacja rówieśników

W trakcie okresu dojrzewania kształtują się nie tylko cechy fizyczne Twojego ciała. Następują także zmiany w Twojej psychice, kształtujesz swoją tożsamość, poszukujesz własnego "ja". Samoakceptacja to pierwszy krok do prawidłowych relacji ze sobą i otoczeniem.

Samoakceptacja to klucz do sukcesu

Okres dojrzewania to trudny czas przejściowy między dzieciństwem a dorosłością. Zachodzi wówczas wiele zmian. Dojrzewasz nie tylko fizycznie, ale i psychicznie oraz społecznie. Kształtuje się Twoja osobowość. Dlatego ważna jest samoakceptacja, ponieważ ma wpływ nie tylko na Ciebie, ale i otoczenie. To podstawa budowania poczucia własnej wartości i życia w zgodzie ze sobą. Proces zaakceptowania samej siebie może wymagać wiele wysiłku, ale ten trud się opłaca.

Samoakceptacja to ogólny stosunek do własnej osoby. Kreujesz go, gdy myślisz o tym, jaka jesteś, a jaka chciałabyś być. Wówczas tworzysz nastawienie względem własnej osoby. Jeżeli siebie akceptujesz, wzbudzasz pozytywne emocje, natomiast jeżeli nie aprobujesz tego, kim jesteś, wówczas odczuwasz negatywne uczucia. To ma wpływ nie tylko na Ciebie, ale i Twoje otoczenie – rodzinę, przyjaciół. Warto budować pozytywny obraz samego siebie i akceptować swoje wady i zalety. Pozytywna samoakceptacja decyduje o Twoim dobrym samopoczuciu i stosunku do świata. Dlatego idzie w parze z tolerancją i życzliwością dla innych, a także wiarą we własne możliwości. Nie jest to łatwe, ale warto pracować nad byciem miłym dla siebie i wyrozumiałym dla innych. Dzięki temu otoczenie będzie dla Ciebie bardziej przychylne, a Ty będziesz czuła się akceptowana.

Jeżeli masz problem z tym, że Twoje ciało się zmienia, nie skupiaj się na narzekaniu, tylko postaraj się popracować nad odpowiednimi nawykami żywieniowymi i sprawnością fizyczną. Masz wiele opcji, by dokonać zmian. Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały, a porównywanie się z innymi nie ma sensu. Tym bardziej w okresie dojrzewania, kiedy każdy rozwija się we własnym tempie.

Jak zbudować poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości to stan psychiczny, który odczuwasz w związku z opinią na własny temat, czyli najprościej mówiąc, to, co o sobie myślisz i jak się oceniasz. Pozytywna samoocena jest kluczowa dla jakości życia i tego, jak daleko w nim zajdziesz. Wysokie poczucie własnej wartości oznacza, że w siebie wierzysz, masz zaufanie do własnych umiejętności i kompetencji, radzisz sobie z wyzwaniami, odczuwasz satysfakcję z podejmowanych wysiłków i efektów pracy. Po prostu masz poczucie bycia kimś wartościowym i zasługującym na szczęście. Osoby z wysoką samooceną posiadają szereg pożądanych cech osobowości. Są wytrwałe, ambitne, pewne siebie, radosne, optymistycznie nastawione do życia, mają poczucie kontroli nad własnym życiem i wysoką motywację, aby osiągnąć zamierzone cele. Z kolei niskie poczucie własnej wartości uniemożliwia rozwinięcie osobistego potencjału. Przez co osiąganie wyznaczonych celów i realizacja planów może sprawiać problem.

Warto budować poczucie własnej wartości dla lepszego życia. Na samoakceptację ma wpływ wiele czynników, np. predyspozycje genetyczne, cechy charakteru, a także to, jak wychowują Cię rodzice. Niemniej, Ty także możesz dużo zdziałać. Przede wszystkim szanuj samą siebie. Jeżeli będziesz traktowała siebie jako ważną i wartościową osobę, inni też będą to robić. Doceniaj siebie i pamiętaj o tym, czego pragniesz i potrzebujesz. Warto wypisać swoje zalety oraz dobre cechy i je afirmować.

Zobacz inne artykuły

Jak poradzić sobie z odrzuceniem?

Niestety często się zdarza, że mimo iż akceptujemy siebie i mamy pozytywny stosunek do otoczenia, możemy zostać przez nie odrzuceni. Brak akceptacji ze strony rówieśników może dotyczyć każdego. Często możesz zadawać sobie pytania „dlaczego nikt mnie nie lubi i nie mam przyjaciół?”. Odczuwasz w związku z tym negatywne emocje, które źle wpłyną na Twoją samoocenę. Każdy potrzebuje akceptacji, dlatego Twoje uczucia są normalne.

W młodym wieku niekoniecznie będziesz umiała poradzić sobie sama z odrzuceniem. Warto podzielić się problemem z rodzicami, zaufaną i bliską osobą, a jeżeli zajdzie taka potrzeba możesz zwrócić się do nauczyciela lub szkolnego psychologa. Wszyscy są gotowi Ci pomóc. Powodów odrzucenia może być wiele. Być może inni pomogą Ci je znaleźć i rozwiązać problem braku akceptacji.

Jednak nie zawsze warto na siłę starać się o akceptację wybranej grupy rówieśników. Czasami lepiej poszukać nowych znajomości, np. poza klasą. Nie każdy musi lubić każdego. Natomiast z pewnością w Twoim otoczeniu są osoby, które zaakceptują Cię taką, jaka jesteś.

Jeżeli chcesz porozmawiać z rówieśnikami, których także dotyczy problem odrzucenia i braku akceptacji w grupie, warto zajrzeć na forum Akademii Dojrzewania. Z pewnością znajdziesz tam zrozumienie dla swoich problemów. Inne dziewczyny chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami.

Twoja tożsamość i osobowość

Okres dojrzewania to czas, w którym powoli wchodzisz w dorosłość, dlatego kształtuje się Twoja osobowość. To właśnie wtedy zaczynasz mieć konkretne poglądy na jakiś temat. Definiujesz system wartości oraz poczucie własnego „ja”. Pojawiają się także próby podkreślenia swojej indywidualności. Zaczynasz eksperymentować z fryzurami, stylem ubierania się, zapoznajesz się z różnymi subkulturami. Chcesz poznawać ludzi i zawierać nowe przyjaźnie. Jednym słowem – poszukujesz własnej tożsamości. Możesz odczuwać z tego powodu dyskomfort, mogą dręczyć Cię różne wątpliwości, dotyczące m.in. tego, czy jesteś taka, jak powinnaś być. Nie martw się tym, tego rodzaju obawy są normalnym etapem dorastania i kształtowania się psychiki. Z czasem ten kryzys minie.

Budowanie i formowanie się własnej tożsamości to poszukiwania nowej ścieżki. Dlatego szukaj nowych pasji, zainteresowań. Warto próbować różnych hobby i brać udział w zajęciach pozaszkolnych. Dzięki temu odkrywasz siebie i swoje talenty. Pomoże Ci to w odnalezieniu nowej tożsamości. Twoje działania definiują Cię jako oddzielną jednostkę. Nie kieruj się tylko tym, co obecnie jest modne lub tym, co robią Twoi rówieśnicy. Ty sama stanowisz o sobie i swoich zachowaniach.

Okres dojrzewania nieodłącznie wiąże się z poszukiwaniem sensu życia, nowych wzorów, celów, które chcesz osiągnąć. Czujesz się już prawie dorosła, ale nadal trochę jeszcze jesteś dzieckiem. Nieodłącznym elementem jest bunt wobec rodziców, ale pamiętaj, że oni są po to, by Cię wspierać i pomóc Ci przejść przez ten trudny czas.

PSYCHOLOG
PSYCHOLOG

Anna Raczkiewicz- jestem psychoterapeutą i od kilkunastu lat pracuję z młodzieżą oraz dorosłymi. Prowadziłam wiele warsztatów profilaktycznych oraz psychoedukacyjnych. Dzięki doświadczeniu pracy w szkole patrzę wielowymiarowo na trudności nastolatków i ich rodziców. Jestem współzałożycielką Stowarzyszenia Ingenium, które pomaga dzieciom, młodzieży i ich rodzinom. Prowadzę własną praktykę w gabinecie psychoterapeutycznym GAJ www.gajterapii.pl

To może Ci się spodobać
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
Jesteś dla nas ważna