Ćwiczenia podczas okresu

Zastanawiasz się, czy w trakcie okresu można ćwiczyć? Oczywiście! Miesiączka i aktywność fizyczna naturalnie mogą iść w parze. Co więcej, takie połączenie nie tylko pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie, ale również może pomóc złagodzić bolesne dolegliwości towarzyszące Ci w trakcie okresu. Podpowiadamy, które rodzaje ćwiczeń najlepiej sprawdzą się właśnie przy miesiące.

Okres to nie choroba

Comiesięczne krwawienie to nieodłączny element życia każdej kobiety. Choć bywa bolesne i powoduje dyskomfort, jest jednak oznaką prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Z tego względu nie powinno się postrzegać miesiączki jako uszczerbku na zdrowiu i rezygnować z jej powodu z codziennych aktywności. Nie warto prosić rodziców o zwolnienie z WF czy też chować się pod kocem z tabliczką czekolady tylko dlatego, że mamy okres. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest odpowiednie przygotowanie się do „tych dni” i przejście ich w aktywny fizycznie sposób.

Czy można ćwiczyć podczas okresu?

Wbrew stereotypom wysiłek w trakcie okresu nie tylko nie szkodzi naszemu organizmowi, ale wręcz pomaga złagodzić ból i inne dolegliwości związane z miesiączkowaniem. Należy jednak pamiętać, aby aktywność fizyczną w trakcie okresu dobierać do swoich możliwości, dzięki czemu zapewnimy sobie nie tylko komfort fizyczny, ale również psychiczny. Nie warto w tym czasie zmuszać się do ćwiczeń, których wykonywanie nie przyniesie nam ani satysfakcji ani radości, zwłaszcza że intensywny wysiłek może prowadzić do nasilenia krwawienia. Bez względu na to, jaki rodzaj ruchu wybierzemy, w naszym organizmie powstaną endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Regularna aktywność fizyczna w trakcie okresu okazuje się również pomocna w dbaniu o odpowiednią, zdrową dietę, zmniejsza bowiem często odczuwane przez kobiety zachcianki na słodycze.

Jeżeli ból i dyskomfort towarzyszące okresowi nie są na tyle silne, aby utrudniać funkcjonowanie, a ginekolog na podstawie badania indywidualnego nie widzi przeciwskazań, to nie ma żadnych przeszkód – można wykonywać zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i cardio czy treningi siłowe. O jakich przeciwskazaniach mowa? Są to głównie nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, takie jak niska ilość krwinek czerwonych i hemoglobiny. W trakcie okresu warto jednak zrezygnować z intensywnego treningu mięśni brzucha, stawiając raczej na łagodniejsze ćwiczenia. Dzięki temu często silnie skurczone mięśnie nie zostaną jeszcze dodatkowo obciążone.

Ćwiczenia na okres, czyli jak zmniejszyć ból i dyskomfort

Tak naprawdę każda aktywność fizyczna w trakcie okresu z pewnością korzystnie wpłynie na Twoje samopoczucie, głównie za sprawą wspomnianych endorfin. W wielu przypadkach ćwiczenia fizyczne pomagają ponadto zmniejszyć dolegliwości związane z miesiączką, m.in. łagodząc bolesne skurcze mięśni. Najlepiej w tym celu sprawdzają się lekkie ćwiczenia rozciągające i relaksujące, takie jak joga, na dużych piłkach, stretching czy pilates. Jeśli co miesiąc cierpisz na silne bóle brzucha w trakcie okresu, warto takie ćwiczenia rozciągające wykonywać regularnie przez cały cykl. W ten sposób wzmocnisz dolne mięśnie brzucha, co przełoży się na trwałe zmniejszenie odczuwanego bólu.

Takie naturalne sposoby walki z bólem to zdecydowanie lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie, aniżeli sięganie po różnego rodzaju tabletki przeciwbólowe. Nie wiesz, od czego zacząć? Możesz wypróbować jedno z poniższych ćwiczeń:

1. Pozycja kobry

Połóż się na brzuchu, czoło oprzyj o matę, a stopy ustaw równolegle do siebie. Dłonie oprzyj po obu stronach klatki piersiowej palcami do przodu. Wraz z wdechem unieś czoło, a następnie barki i tułów do góry, biodra cały czas przyklejając do ziemi. Opcjonalnie możesz dodatkowo odchylić do tyłu głowę, dzięki czemu pogłębisz przeprost w kręgosłupie.

  1. Pozycja na piętach

Usiądź na piętach, złączając kolana przed sobą. Ręce spleć za plecami, stopniowo pochylaj się do przodu, powoli, aż do momentu, kiedy Twoje czoło dotknie podłogi lub klatka piersiowa kolan. Oddychaj spokojnie i postaraj się pozostać w tej pozycji przez kilka minut.

Każde z ćwiczeń możesz powtórzyć kilkukrotnie w ciągu dnia, za każdym razem, kiedy zaczynasz odczuwać ból i dyskomfort towarzyszące miesiączce.

Jeżeli chodzi o ćwiczenia na okres, łagodzący wpływ na odczuwane dolegliwości wykazują także:

  • pływanie,
  • jazda na rowerze,
  • spacery,
  • aqua aerobic,
  • nordic walking.

Ciekawostką jest, że niektóre z kobiet w trakcie okresu odczuwają wzmożoną wydolność i osiągają lepsze rezultaty w trakcie treningu niż w pozostałych dniach cyklu. Dotyczy to zarówno pań trenujących wyczynowo, jak i amatorsko.

Okres a basen

Wiele dziewczyn i kobiet w trakcie menstruacji rezygnuje z wizyt na basenie. Czy słusznie? Ruch w chłodnej wodzie łagodzi bóle miesiączkowe, ciało jest odciążone. Pływanie sprzyja więc kondycji, ale też relaksowi, tak potrzebnemu podczas okresu.

Trzeba jednak mieć świadomość, że korzystanie z basenu w czasie miesiączki wiąże się ze zwiększonym ryzykiem infekcji intymnej. Jeśli jednak nie masz problemów z infekcjami – nie ma żadnego powodu do rezygnowania z wizyty na basenie podczas miesiączki.

Przeczytaj „Tampony na basen - czy w nich można pływać, brać kąpiel?” - poradnik na ten temat, opracowany we współpracy z doświadczonym ginekologiem.

Artykuły powstają przy współpracy z ginekologiem
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA

specjalista ginekolog położnik

Pobierz aplikację

Śledź swój cykl i obserwuj swoje ciało z aplikacją Cycle od Lactacyd.

Pobierz w Google Play
To może Ci się spodobać
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
Jesteś dla nas ważna