Tampony na basen – czy w nich można pływać, brać kąpiel?

Wyjście na basen podczas trwania miesiączki nie jest niemożliwe. Okres nie musi oznaczać rezygnacji z Twoich ulubionych aktywności sportowych. Dzięki tamponom możesz swobodnie pływać, a także brać kąpiel. Jak to możliwe? Czy wymagane są specjalne tampony na basen? Zanim spakujesz rzeczy na basen i wejdziesz do wody, zobacz, o czym powinnaś pamiętać, mając okres.

Jak działają tampony?

Tampony mają specjalną konstrukcję, która sprawia, że krew podczas miesiączki nie wydostaje się na zewnątrz pochwy. Cała wydzielina miesiączkowa jest wchłaniana i zostaje w środku tamponu. Do momentu wymiany tamponu, krew jest zatrzymywana we włóknach. Nie wydostaje się zatem na zewnątrz pochwy, ale też nie wraca do wnętrza ciała. Tampon chłonie wydzielinę jak gąbka wodę, dlatego właśnie w przypadku tamponów a basenu nie występują przeciwskazania – ponieważ krew zatrzymywana jest w tamponie, nie ma obaw, że dojdzie do zanieczyszczania wody. Jeśli zastanawiałaś się, czy z tamponem można pływać, to dobra wiadomości jest taka, że jak najbardziej można. Okres nie musi Cię ograniczać i odbierać radości z życia – jeśli lubisz pływać, korzystaj z tamponów w czasie okresu.

Jakie wybrać tampony na basen?

Jakie tampony na basen nadają się najlepiej? Zwyczajne – po prostu takie, w którym dobrze się czujesz i są dopasowane do obfitości krwawienia i innych referencji. Nie ma specjalnych tamponów na basen. Każdy rodzaj tamponu, czy to z aplikatorem, czy bez, w różnych rozmiarach, wykonany z suchej gąbki czy z dodatkiem żelu pH, nadaje się do pływania. W czasie okresu, kiedy zechcesz pływać na basenie czy brać kąpiel, załóż tampon taki jak zawsze. Jeśli zaś będziesz używać tamponów po raz pierwszy, to wybierz je pod kątem codziennego stosowania, dopasowane do Twoich potrzeb i stylu życia, nie kieruj się jedynie wizytą na basenie. Każdy rodzaj tamponu powinien zapewnić Ci swobodną możliwość pływania.

Co warto podkreślić, tylko tampony pozwalają podczas okresu cieszyć się z pływania w basenie czy brania kąpieli. Okres i basen bez tamponu to fatalne połączenie: podpaski nie zapewniają żadnej ochrony w trakcie pływania. Powodem jest ta zasadnicza różnica w funkcjonowaniu tamponów i podpasek: tampony zatrzymują krew w środku, zaś przy korzystaniu z podpasek wydzielina w czasie miesiączki wydostaje się na zewnątrz i dopiero wsiąka w podpaskę. W wodzie ten proces nie jest możliwy. Możesz stosować podpaski na co dzień, a tampony tylko w czasie korzystania z basenu czy uprawiania sportów, by byłoby Ci wygodniej.

Co ile należy zmieniać tampon?

Nie ma co prawda potrzeby szukania jakiegoś specjalnego rodzaju tamponów do wody, ale trzeba pamiętać by przestrzegać pewnych zasad przy stosowaniu tamponów na basenie. Koniecznie należy włożyć nowy tampon przed pójściem na basen, nieważne jak długo był noszony poprzedni. Tampony zmienia się co kilka godzin, niezalecane jest noszenie jednego tamponu dłużej niż 8 godzin. Jednak bezwzględnie trzeba założyć nowy przed wejściem do wody, tak by czuć się świeżo i pewnie oraz by dochodziło do jak najlepszego wchłaniania się wydzieliny do tamponu.

Tak jak zaraz przed wejściem do basenu tampon należy wymienić, tak po wyjściu trzeba go wyrzucić i założyć nowy. Nasiąknie on nieco wodą z basenu, a to niezdrowe by długo przetrzymywać taki wilgotny tampon w ciele, poza tym jego właściwości chłonące wydzielinę będą mniejsze.

O czym jeszcze pamiętać przy noszeniu tamponów na basenie? Przy obfitych krwawieniach możesz wybrać tampon o zwiększonej chłonności, by mieć pewność, że dobrze spełni swoją rolę w trakcie pływania.

Na basen podczas okresu możesz wybrać się bez przeszkód, jeśli założysz tampon, ale jacuzzi i sauny powinnaś już unikać, podobnie jak zwykłych kąpieli w bardzo ciepłej wodzie. Wysoka temperatura wody wzmaga krwawienie.

Czy tampony skracają okres?

Na temat okresu, podpasek i tamponów narosło wiele mitów. Nastolatki często gubią się w gąszczu fałszywych informacji i półprawd. Przykładowo często pada pytanie, czy tampony skracają okres? Niektóre dziewczyny i kobiety twierdzą, że tak, bo zauważają mniej krwi – zostaje ona w środku ciała, nie jest na zewnątrz jak w przypadku stosowania podpasek. Jednak fakt, że przy tamponach nie widać aż tak wyraźnie, jak obfite jest krwawienie, nie znaczy, że okres jest krótszy czy mniej obfity. Nie ma żadnych badań potwierdzających tezę, że tampony skracają okres. Stosowanie podpasek czy tamponów nie ma wpływu na obfitość lub długość krwawienia. Warto pamiętać, że nie wszystkie informacje czytane w internecie czy zasłyszane od koleżanek są prawdziwe – najlepiej sięgać po wiarygodne źródła, jak nasze artykuły, które w prosty sposób tłumaczą tajemnice dojrzewania i zawierają tylko sprawdzone porady i informacje.

Tampon z aplikatorem czy bez?

Jaki wybrać rodzaj tamponów na basen: z aplikatorem czy bez? Czym one się różnią? Tampon z aplikatorem to zwykły tampon z dodatkowymi tekturowymi rurkami pomagającymi przy aplikacji. Jedna tekturowa rurka ma większą średnicę i w niej znajduje się tampon. Pod naciskiem wywoływanym przez przesunięcie drugiej, mniejszej rurki, wtłacza się go do pochwy. Mniejsza rurka chowa się wewnątrz większej i tampon jest prawidłowo zaaplikowany. Mechanizm jest tu podobny do działania strzykawki. Tampony z aplikatorem są polecane nastolatkom, które pierwszy raz korzystają z tamponów. Łatwiej je umieścić w odpowiednim miejscu, a po co utrudniać sobie życie? Jednak nie oznacza to, że gdy już opanuje się szybkie aplikowanie tamponów, trzeba zrezygnować z tamponów z aplikatorem – są one bardziej higieniczne, bo nie dotyka się samego tamponu, zatem w sytuacji, gdy nie ma jak dobrze umyć rąk, lepiej mieć tampon z aplikatorem. Tampony bez aplikatora są mniejsze i tym samym można je schować nawet w kieszeni spodni – to ich spory atut.

Nie trzeba się obawiać aplikacji tamponów – aplikator skutecznie pomoże szybko je umiejscowić.  Dzięki nim pójdziesz na basen, by popływać czy po prostu dobrze się bawić ze znajomymi lub rodziną, nawet w czasie okresu. Ciesz się życiem i planuj aktywności jak zawsze, bo jeśli tylko dobrze się czujesz, to nie musisz się ograniczać w te „trudne dni” w miesiącu.

Artykuły powstają przy współpracy z ginekologiem
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA

specjalista ginekolog położnik

Pobierz aplikację

Śledź swój cykl i obserwuj swoje ciało z aplikacją Cycle od Lactacyd.

Pobierz w Google Play
To może Ci się spodobać
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
Jesteś dla nas ważna