Stanik dla dziewczynki. Jak dobrać pierwszy biustonosz?

Wybór biustonosza dla nastolatki powinien być dokładnie przemyślany, a sam stanik odpowiednio dobrany. Pod uwagę powinno się wziąć nie tylko aspekty wizualne biustonosza, ale przede wszystkim komfort i wygodę. Zobacz, jak poprawnie dobrać rozmiar stanika dla dziewczynki.

Kiedy kupić córce pierwszy stanik?

Okres dojrzewania to trudny czas w życiu dziecka, ale i rodzica. Jedną z ważnych chwil w życiu dziewczynki jest zakup pierwszego stanika. Rolą matki jest uważne obserwowanie zmian zachodzących w ciele córki i odpowiednie reagowanie. Dziecko może się wstydzić i nie wie, jak poprosić mamę o stanik. Inicjatywa rodzica pomoże uniknąć kłopotliwej sytuacji. Ważne, by rozmowa odbywała się w otwartej atmosferze zrozumienia i akceptacji.

Czytaj więcej podobnych artykułów

Kiedy pierwszy stanik jest koniecznością dla dziewczynki? Jedną z pierwszych oznak są zauważalne zmiany w ciele dziecka, czyli powiększanie się gruczołów piersiowych. Jest to kwestia indywidualna i każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Przyjmuje się, że pierwszy stanik jest dla dziewczynek w wieku 8-10 lat. Dziecko samo także może zasygnalizować potrzebę noszenia biustonosza. Rosnący biust zaczyna być widoczny pod ubraniami i powoduje dyskomfort w czasie aktywności fizycznej. Córka może także odczuwać skrępowanie w trakcie przebierania się w obecności koleżanek. Niewykluczone, że będzie chciała nosić stanik, ponieważ jej rówieśniczki już mają tę część garderoby. Bez względu na powód, warto wysłuchać dziecka i wspólnie wybrać pierwszy stanik. 

Jak dobrać stanik dla dziewczynki?

Wybór właściwego stanika dla dzieci to ważna kwestia, której należy poświęcić trochę czasu. Źle dobrany biustonosz może zniechęcać do jego noszenia. Odpowiedni stanik dla nastolatki powinien być przede wszystkim dobrze dopasowany. Nie liczy się modny wygląd, ale wygoda i komfort. Noszenie biustonosza wyrabia prawidłową postawę i uczy dbania o piersi. Jednak przede wszystkim, by kupić właściwy, trzeba wykonać dokładne pomiary ciała. Dzięki temu możliwy jest wybór prawidłowego rozmiaru stanika. Dopiero wtedy można zdecydować, jaki model biustonosza dla dziewczyny będzie dobry.

Obwód pod i w biuście

Do określenia rozmiaru stanika potrzebne są dwa parametry - obwód pod biustem i obwód w biuście. Na metce oznaczone jest to za pomocą cyfry i litery. Liczby wyrażają obwód klatki piersiowej pod biustem, z kolei litery to obwód w biuście, czyli wielkość miseczki. Pomiary to pierwszy krok, by wybrać odpowiednio dobrany biustonosz. Jaki rozmiar dla dziewczynki jest właściwy? To zależy od jej budowy ciała i dlatego należy zmierzyć obwody pod i w biuście. 

Pomiarów dokonuje się przy pomocy miary krawieckiej. Wyprostowana sylwetka i brak górnej części garderoby są niezbędne do właściwego mierzenia. Miarka musi przylegać dokładnie do ciała, ale nie może uciskać zbyt mocno. Ważne, by zarówno z przodu, jak i z tyłu, tasiemka leżała równo i na tym samym poziomie. 

Pierwszym krokiem jest zmierzenie obwodu klatki piersiowej pod biustem. To punkt wyjścia do ustalenia rozmiaru biustonosza. Miarkę należy przyłożyć bezpośrednio pod biustem. Od otrzymanej wartości trzeba odjąć 3 cm i zaokrąglić w dół do jednego z rozmiarów. Jeżeli obwód liczy np. 70 cm, to 70 - 3 = 67. Po zaokrągleniu w dół, ostateczny wynik to 65. To jest rozmiar pod biustem.

Drugim krokiem jest wykonanie dokładnego pomiaru obwodu w biuście na wysokości brodawek. Jeśli pierwszy biustonosz dobierany jest, gdy piersi są większe i opadają, wówczas należy dokonywać pomiaru podczas skłonu. Kąt nachylenia między klatką piersiową a nogami powinien wynosić niemal 90°.

Ostatnim krokiem, aby określić rozmiar stanika, jest odjęcie od pomiaru w biuście uzyskanego wcześniej wyniku mierzenia obwodu pod biustem. W efekcie otrzymamy wielkość miseczki biustonosza, która wyrażana jest literą. W specjalnych tablicach, które można znaleźć na stronie producenta bielizny, należy sprawdzić, jakiemu rozmiarowi odpowiada uzyskana wartość pomiaru. Przykładowo: jeżeli otrzymany wynik znajduje się w przedziale 7-9, to dziewczynka potrzebuje rozmiaru stanika AA. 

Modele biustonoszy dla dziewczynek

Jeżeli rozmiar stanika jest już ustalony, pora wybrać właściwy model. Ważne, by pierwszy biustonosz był wygodny i nie powodował dyskomfortu. Powinien dobrze przylegać do ciała, osłaniać i obejmować cały biust. Warto wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby nastolatki, by czuła się komfortowo. W młodym wieku nie zaleca się kupowania staników z fiszbinami. Klasyczne modele z usztywnianymi miseczkami polecane są dla starszych dziewczynek. Najlepiej, by pierwszy biustonosz był bawełniany, elastyczny i bezszwowy. Dobrym wyborem na samym początku jest sportowy model typu top. Taki typ stanika pozwoli przyzwyczaić i stopniowo oswoić się z nową częścią garderoby. Później przyjdzie pora na eksperymentowanie z różnymi fasonami, wzorami i kolorami. 

Warto dać wybór i możliwość przymierzenia kilku modeli, by córka zdecydowała, w którym czuje się najlepiej. Ma to znaczenie z uwagi na różną wielkość biustu u nastolatek, a także porównywanie się z koleżankami.

Jak prać biustonosze?

Zakup pierwszego stanika dla dziewczynki oznacza, że od tej pory będzie on już stałą częścią garderoby. Warto wiedzieć, jak zadbać o biustonosz, by przez długi czas pozostawał w dobrym stanie.

Biustonosze, ze względu na swoją delikatną formę, powinny być prane w specjalnie do tego przeznaczonych woreczkach. Dzięki temu bielizna się nie uszkodzi, a inne ubrania znajdujące się w pralce, nie pozaciągają się od haftek stanika. Trzeba pamiętać, że maksymalna temperatura prania to 40°C, a program powinien być dostosowany do tkanin delikatnych. Warto zrezygnować z płynów do płukania, które powodują utratę elastyczności niektórych elementów biustonosza i przyczyniają się do jego szarzenia. 

Biustonosze można także prać ręcznie z wykorzystaniem delikatnego płynu, ale temperatura wody także nie powinna przekraczać 40°C. Staniki sportowe i modele bezszwowe można włożyć do pralki z innym praniem, ale najlepiej nastawić program do tkanin delikatnych. Warto zaznaczyć, że biustonosze powinno się prać możliwie jak najczęściej - zwykle, jeżeli był noszony 2 do 5 razy.

REDAKCJA SERWISU AKADEMIA DOJRZEWANIA
REDAKCJA SERWISU AKADEMIA DOJRZEWANIA
To może Ci się spodobać
Książki o dojrzewaniu dla nastolatki – Akademia Dojrzewania
Rozmowa z córką o pierwszej miesiączce – Akademia Dojrzewania
Uzależnienie od telefonu - jak pomóc dziecku? – Akademia Dojrzewania