Bycie mamą nastolatki - o emocjach i wyzwaniach
Jesteś matką nastoletniej córki? Zastanawiasz się jak być dobrą mamą? To nie lada wyzwanie. Być matką w ogóle nie jest łatwo, a silną i wyrozumiałą to zadanie o wiele trudniejsze. Dojrzewanie, to trudny okres nie tylko dla Twojej córki, ale także dla Ciebie, zwłaszcza że często stanowi test cierpliwości i siły Waszej wzajemnej relacji. Jak odnaleźć się w tej niełatwej sytuacji nie tylko jako matka, ale również kobieta i przewodniczka? Poznaj porady ekspertów.
Narodziny córki, czyli początek wielkiej miłości
Oczekiwanie na narodziny dziecka to piękny i wyjątkowy czas w życiu każdego przyszłego rodzica. Choć większość z nas, gdy zostanie zapytana, jaką płeć wolałaby odpowie, że nie ma to znaczenia, każda z nas ma swoje określone wyobrażenia na temat rodzicielstwa. Narodziny córki to dla kobiety szczególne wydarzenie, bez względu na to czy mamy wtedy 20, 30 czy 40 lat, zwłaszcza że wiele z nas zaczyna wtedy analizować jaką kobietą jest na co dzień. Zastanawiamy się, jakie wzorce przekażemy córce i jak wyglądała nasza relacją z mamą. Nawet jeśli niejednokrotnie dopada nas wtedy obciążające poczucie odpowiedzialności, pomieszane z radością i strachem przed nowym, nieznanym obszarem, najważniejsze by żyć w zgodzie ze sobą i wierzyć w siebie. To uniwersalne, najcenniejsze wartości, jakie możemy przekazać swojej córce.
Teraz, gdy Twoja córka jest już nastolatką, warto sobie przypomnieć początki tej przygody, jaką jest wychowanie dziewczynki. Wróć pamięcią zarówno do małych rzeczy, jak i dużych sukcesów, które przypominają Ci jak znakomicie spełniałaś się (i z pewnością nadal spełniasz) w roli przewodnika i opiekuna na początku życia Twojej córki. Być może teraz jest ciężko, ze względu na humory dojrzewającej w Twoim domu młodej kobiety, ale pamiętaj, że to jedynie przejściowy okres, przez który powinnyście przebrnąć nie osobno, lecz razem.
Bycie matką dziewczynki to także wyzwanie dla drugiej strony. Czasami pragniemy, by nasza córka była przedłużeniem naszej kobiecości lub by udało jej się dokonać rzeczy, na które nam zabrakło odwagi. Pamiętajmy, by oczekiwania te, nawet jeżeli są kierowane naszą miłością do córki, nie wywierały na niej zbyt silnej presji i nie hamowały jej przed realizowaniem własnych celów i marzeń.
Relacja matka córka to piękna, ale trudna droga
Relację matki z córką należy pielęgnować od najmłodszych lat. Już jako małe dziewczynki, nasze córki uważnie przyglądają się naszej postawie i naszemu zachowaniu, w wielu przypadkach przyjmując je jako jedyny słuszny wzorzec do naśladowania. Kształtowanie osobowości młodej kobiety to duża odpowiedzialność, która ciąży na nas każdego dnia. Warto czerpać z doświadczeń własnych relacji z matką, podchodząc jednak do nich krytycznie i obiektywnie analizując, czy aby na pewno chcemy pewne wzorce powielać w relacji z własnym dzieckiem. Zwróć uwagę, czy nie stajesz w opozycji do pewnych postaw i wartości przekazywanych przez Twoją matkę. Jeśli tak, możesz negatywnie reagować na takie postawy u swojej córki. Warto również przyjrzeć się naszej postawie wobec otoczenia czy podejściu do spraw codziennego życia, jak odżywianie, zdrowie, nauka, samorozwój. Zastanów się, czego pragniesz dla swojej córki. Czy chcesz żeby była pewną siebie, niezależną kobietą, z podniesionym czołem podchodzącą do nowych wyzwań? Jeżeli tak, sama również musisz prezentować taką postawę, w przeciwnym razie trudno będzie Ci u niej wykształcić takie pozytywne cechy.
Zdrowie kobiety w każdym wieku
Jak każda mama, z pewnością dużą uwagę przykładasz do zdrowia swojego dziecka. Będąc matką dziewczynki, starasz się również wprowadzić ją w świat kobiecości, podkreślając jak ważne jest zdrowie kobiety. Ale czy sama równie mocno co o córkę troszczysz się o siebie? Jeżeli chcesz, by wykształciła u siebie prawidłowe nawyki dotyczące troski o zdrowie i prowadziła prawidłowy styl życia, zadbaj o to, byś sama również je wprowadziła do swojego życia. Matczyne emocje przekuwaj nie tylko w miłość do niej, ale również w dbanie o swoje ciało i ducha, a wtedy z pewnością córka będzie czerpała z tego inspirację do działania. Pomimo bycia matką, nie zapominaj o swoich potrzebach, zarówno tych fizycznych, jak i mentalnych.
Pamiętaj, że każda kobieta powinna się regularnie badać. Jakie badania powinna wykonać kobieta po 30 roku życia? To przede wszystkim:
- minimum raz do roku pomiar ciśnienia,
- co 3 lata podstawowe badania krwi i moczu (morfologia, badanie ogólne moczu, lipidogram),
- coroczna wizyta u ginekologa, obejmująca cytologię i raz na dwa lata USG dopochwowe,
- raz w miesiącu samobadanie piersi, a raz na dwa lata ich USG,
- kobiety, u których w rodzinie występują choroby nowotworowe powinny po 35. roku życia wykonać pierwszą mammografię,
- badania hormonów tarczycy, zwłaszcza jeśli obserwujesz u siebie gwałtowne tycie lub chudnięcie.
Z kolei kobiety po 40 roku życia powinny pamiętać dodatkowo o:
- RTG klatki piersiowej,
- mammografii,
- wizycie u okulisty,
- analizie znamion u dermatologa,
- densytometrii (ocenie gęstości kości, niezwykle ważnej w profilaktyce osteoporozy).
Wsparcie rodziców w okresie dojrzewania dzieci
Bycie mamą w okresie dojrzewania dzieci to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeżeli córka buntuje się i trudno jest się z nią porozumieć. Pamiętaj, by nie powtarzać błędów rodziców. Daj sobie prawo do popełniania własnych, bo nie ma doskonałych matek ani ojców. Stań z boku i popatrz na relację Twoją i córki a następnie spróbuj obiektywnie wyciągnąć wnioski. Pamiętaj, że nie musisz z tymi problemami borykać się sama. Jeżeli nie możesz liczyć na pomoc męża czy najbliższych Ci kobiet, dobrym pomysłem jest szukanie porad ekspertów m.in. z zakresu psychologii czy też udzielanie się na różnego rodzaju grupach dyskusyjnych, czy forach online lub skorzystanie z warsztatów umiejętności wychowawczych czy komunikacji z dzieckiem.
Z pewnością nie tylko Ty masz wątpliwości jak postępować z dojrzewającą córką. Rozmowa z innymi mamami dziewczynek w podobnym wieku może nie tylko uspokoić Twoje obawy, ale również pomóc znaleźć rozwiązanie dla konkretnej sytuacji. Nie wiesz jak zacząć z córką rozmowę na trudne, krępujące tematy? Nie odwlekaj jej, tylko sprawdź nasze poradnik „Jak rozmawiać z córką o seksie i antykoncepcji?”, przygotowane we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin.
Anna Raczkiewicz- jestem psychoterapeutą i od kilkunastu lat pracuję z młodzieżą oraz dorosłymi. Prowadziłam wiele warsztatów profilaktycznych oraz psychoedukacyjnych. Dzięki doświadczeniu pracy w szkole patrzę wielowymiarowo na trudności nastolatków i ich rodziców. Jestem współzałożycielką Stowarzyszenia Ingenium, które pomaga dzieciom, młodzieży i ich rodzinom. Prowadzę własną praktykę w gabinecie psychoterapeutycznym GAJ www.gajterapii.pl