Spóźniający się okres – jakie mogą być przyczyny, kiedy udać się do lekarza?

Czy spóźniający się okres jest powodem do zmartwień? Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Co powoduje przesunięcie się cyklu?

Cykl miesiączkowy – ile powinien trwać?

Cykl miesiączkowy to regularnie powtarzające się zmiany w organizmie kobiety, które zachodzą pod wpływem działania układu hormonalnego. Występowanie cyklu menstruacyjnego oznacza, że układ rozrodczy funkcjonuje prawidłowo i przygotowuje się na ewentualne zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Zmiany te zachodzą w 4 fazach: menstruacja (3-8 dni), faza folikularna, owulacja i faza lutealna. Warto wiedzieć, że pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki, a trwa do ostatniego dnia przed wystąpieniem kolejnego krwawienia.

Powszechnie uważa się, że regularny i podręcznikowy cykl menstruacyjny trwa 28 dni. Tymczasem prawidłowy cykl miesiączkowy może mieć od 21 do 35 dni, czyli 28 +/- 7 dni. Poza tym regularny cykl to taki, w którym występuje maksymalnie 8-dniowa zmienność między cyklami.

Dowiedz się więcej na temat cyklu miesiączkowego i jego etapów:

Pamiętaj, że sporadyczne przesunięcia cyklu o kilka dni nie są powodem do niepokoju. Wiele czynników, jak np. niewielka infekcja może wpłynąć na rozregulowanie cyklu. Warto jednak obserwować swój organizm. Zmienny cykl menstruacyjny i spóźniająca się miesiączka mogą mieć poważne przyczyny.

Spóźniony okres – przyczyny

Kobiety, którym spóźnia się miesiączka, zwykle są zaniepokojone. Pierwszym i najczęstszym powodem, który przychodzi im do głowy jest ciąża. Jednak jest to uzasadnione w przypadku rozpoczęcia współżycia. W przeciwnej sytuacji, trzeba wziąć pod uwagę inne powody spóźniania się okresu. Trzeba mieć je na uwadze także, gdy ciąża zostanie wykluczona.

Warto pamiętać, że pierwsze cykle menstruacyjne u nastolatek są nieregularne. Wystąpienie miesiączki nie oznacza jeszcze osiągnięcia pełnej dojrzałości rozrodczej. Cykle menstruacyjne przez pierwsze 2-3 lata mogą być nieregularne, a proces ich indywidualnego przebiegu może trwać nawet do 25. roku życia. Dzieje się tak, ponieważ początkowo mają one przebieg jednofazowy. Nie dochodzi wówczas do owulacji, ponieważ układ endokrynny dopiero się kształtuje (stabilizuje się oś hormonalna podwzgórze – przysadka – jajniki), a poziom hormonów jest zbyt niski. Pojawia się jednak krwawienie. Musisz natomiast wiedzieć, że bezowulacyjne cykle nie są regułą i zdarza się, że ciąża w tym czasie jest możliwa.

Nieregularne miesiączki u nastolatek są czymś naturalnym. Nie ma powodów do obaw. Tym bardziej, że stres także może wpływać na opóźnienie wystąpienia okresu, ponieważ powoduje podwyższenie poziomu prolaktyny. Zbyt duże stężenie tego hormonu w organizmie przyczynia się do zatrzymania owulacji i wpływa tym samym na długość miesiączki. Jeżeli jednak menstruacja występuje rzadziej niż co 90 dni lub częściej niż co 20 dni, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Także bolesne i obfite menstruacje wymagają diagnostyki.

Pamiętaj, że zmienna długość cyklu może także wynikać z wielu jednorazowych i niegroźnych czynników. Najczęstsze z nich to:

  • zmiana klimatu, podróże,
  • nieregularny trybu życia,
  • stres,
  • infekcja (nawet niewielka),
  • nieprawidłowe odżywianie - utrata wagi, dieta redukcyjna,
  • zmęczenie, niewyspanie,
  • zwiększona lub zmniejszona (niż zwykle) aktywność fizyczna,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Tego typu zaburzenia hormonalne wynikają ze stylu życia. Nie są jednak groźne dla zdrowia, bowiem nieregularne cykle miesiączkowe są naturalne dla każdej kobiety. Organizm jest tak skonstruowany, że gdy uzna, że dzieje się coś niepokojącego, co może zagrozić zapłodnieniu, przesuwa dni płodne. W związku z tym cykl miesiączkowy się rozregulowuje.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że spóźniająca się miesiączka, która nie wynika z wyżej wymienionych przyczyn, może być oznaką problemów zdrowotnych. U nastolatek nieregularne cykle menstruacyjne mogą być powodowane przez poważne choroby, takie jak:

  • torbiele jajników,
  • anoreksja,
  • nadwaga, otyłość,
  • zaburzenia funkcji przysadki mózgowej – guzy, hiperprolaktynemia,
  • niedoczynność tarczycy,
  • niektóre nowotwory,
  • zespół policystycznych jajników,

Jeżeli masz nieregularne miesiączki i niepokoi Cię to, powiedz o tym zaufanej osobie. Mama, starsza siostra lub ktoś inny z pewnością odpowie na Twoje pytania, a w razie konieczności poradzi, gdzie możesz uzyskać pomoc. Pamiętaj, by nie lekceważyć niepokojących objawów.

Jak przyspieszyć okres?

Nastolatki, którym spóźnia się miesiączka, często zastanawiają się i szukają odpowiedzi na pytanie, jak wywołać okres. Otóż przede wszystkim najważniejszy jest spokój i unikanie stresu. Jak wiesz, wiele czynników może wpłynąć na późniejszy termin wystąpienia menstruacji.

Jednym z nieinwazyjnych, domowych sposobów na przyspieszenie okresu jest, np. kąpiel w ciepłej (ale nie gorącej - może poparzyć lub wywołać krwotok), ponieważ powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Pomocne może być także masowanie podbrzusza oraz pleców. U niektórych kobiet działa zwiększona aktywność sportowa. Jednak należy uważać ze zwiększonym wysiłkiem, ponieważ może przyczynić się wręcz do opóźnienia miesiączki. Można także pić herbatę ziołową z malwy, która ma działanie estrogenne. Z kolei pełnoletnie kobiety mogą pozwolić sobie na wypicie kieliszka czerwonego wina.

Warto jednak wiedzieć, że specjaliści nie potwierdzają skuteczności domowych sposobów na przyspieszenie okresu. Wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu kobiety.  Pamiętaj także, że naturalnej miesiączki raczej nie da się wywołać szybko przy pomocy tego typu sposobów. Należy je traktować z dystansem. Nie zmienia to faktu, że kąpiel czy masaż pomogą Ci się zrelaksować, a to jest w tym przypadku korzystne.

Pamiętaj, by nie stosować żadnych podejrzanych specyfików i środków na przyspieszenie okresu. Jedyne co możesz zrobić, to spokojnie czekać. W razie, gdy miesiączka nie pojawia się przez długi czas, koniecznie powiedz o tym zaufanej osobie. Być może konieczna będzie wizyta u lekarza ginekologa. Specjalista z pewnością ustali przyczyny nieregularnego okresu i ewentualnie wdroży odpowiednie leczenie.

Artykuły powstają przy współpracy z ginekologiem
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA

specjalista ginekolog położnik

Pobierz aplikację

Śledź swój cykl i obserwuj swoje ciało z aplikacją Cycle od Lactacyd.

Pobierz w Google Play
To może Ci się spodobać
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
Jesteś dla nas ważna