Przetłuszczające się włosy – jak o nie dbać?

Borykasz się z problemem szybko przetłuszczających się włosów? To normalne w okresie dojrzewania. Można z powodzeniem złagodzić te przykre i uciążliwe objawy nadprodukcji sebum. Sprawdź, co wywołuje problem i jak sobie z nim radzić na co dzień! Czy odpowiednie szampony i zmiana diety może pozytywnie wpłynąć na problem przetłuszczania się włosów?

Przyczyny problemu tłustych włosów

W skórze głowy znajduje się wiele gruczołów łojowych, które produkują sebum. Ta tłusta i woskowata substancja ma za zadanie utrzymywać gładkość i miękkość skóry głowy. Niestety czasami zdarza się tak, że sebum jest po prostu za dużo, przez co włosy bardzo szybko wyglądają na nieświeże. Przyczyną tego problemu w okresie dojrzewania są najczęściej zmiany hormonalne, dlatego ta kłopotliwa przypadłość zwykle mija wraz z wiekiem. Dorośli borykają się z tłustymi włosami z powodu długotrwałych chorób skóry głowy (np. spowodowanych łupieżem lub wypadaniem włosów). Co ciekawe, osoby o cienkich włosach częściej skarżą się na tą przypadłość, ponieważ ich skóra głowy zwykle ma więcej gruczołów łojowych lub przez to, że zwiększona ilość sebum rozkłada się na mniejszej liczbie włosów.

Jak zdiagnozować źródło problemu tłustych włosów?

Problem z łojotokiem skóry głowy łatwo zauważyć. Przetłuszczające się włosy bardzo szybko zaczynają się nieestetycznie świecić – zwykle już pod koniec dnia nie wyglądają świeżo, a w niektórych przypadkach już po kilku godzinach od umycia. Charakterystyczne dla tej przypadłości jest również zbijanie się włosów w strąki i cienkie pasma. Przetłuszczaniu może też towarzyszyć tłusty łupież, który jest trudniejszy do leczenia niż ten suchy.

Jeśli masz mocno przetłuszczające się włosy, to dobrym pomysłem może być wizyta u dermatologa lub trychologa. Jaka jest różnica między tymi dwoma specjalistami? Dermatolog to lekarz zajmujący się diagnozą i leczeniem chorób skóry całego ciała. Natomiast trycholog nie jest lekarzem, a specjalistą od skóry głowy i włosów. U trychologa możemy spodziewać się analizy stanu skóry i cebulek oraz indywidualnie dobranej pielęgnacji.

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Kiedy zauważysz u siebie tłuste włosy, nie musisz od razu wybierać się do dermatologa lub trychologa. Warto zacząć od łagodnych, domowych środków i dopiero w razie niepowodzenia zasięgnąć porady specjalisty. Łojotok jest normalny w okresie dorastania i zwykle nie jest na tyle silny, by nie dało się go opanować we własnym zakresie. Jeżeli zmiana kosmetyków, diety i stylu życia nie pomoże w tym problemie, to wtedy warto sięgnąć po apteczne środki lub takie na receptę, przepisane przez lekarza.

Szampon na przetłuszczające się włosy

Podstawą podczas walki z mocno przetłuszczającymi się włosami jest ich odpowiednia pielęgnacja. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, jak ogromne znaczenie ma dobre mycie włosów. Stosowanie źle dopasowanych kosmetyków, zbyt pobieżne i szybkie mycie skóry głowy, zbyt rzadkie mycie włosów, a nawet zła temperatura podczas spłukiwania szamponu może wpływać na nadprodukcję sebum.

Przede wszystkim nigdy nie przetrzymuj włosów w nadziei, że rzadsze mycie sprawi, że problem nadprodukcji sebum się zmniejszy. Tak na pewno nie będzie! Jeśli potrzebujesz myć włosy nawet codziennie, to po prostu to rób. Podczas brania kąpieli nigdy zbyt mocno nie czyść i nie szoruj skóry głowy. To wcale nie pomaga z przetłuszczaniem się włosów, a nawet szkodzi! Stawiaj na delikatny i długi masaż skóry głowy, a w razie potrzeby myj włosy nawet dwukrotnie, aby je dokładnie oczyścić. Bardzo ważna jest również temperatura wody – gorący lub zimny strumień może stymulować skórę głowy do mocniejszego przetłuszczania się, więc najlepiej stawiać na letnią wodę.

Jeżeli chodzi o szampon na przetłuszczające się włosy, to najlepszy będzie bardzo delikatny produkt. Najlepiej stawiaj na kosmetyki bez SLS, a tylko w przypadku, gdy chcesz mocniej oczyścić skórę głowy (np. raz w tygodniu), sięgaj po silniejszy szampon. Pamiętaj, że to skóra głowy produkuje zbyt dużą ilość sebum, dlatego skup się na dokładnym umyciu właśnie tego fragmentu ciała i nie szoruj zbyt mocno samych włosów, bo tylko je zniszczysz. Podobnie sprawa wygląda z odżywką – jest przeznaczona do wzmacniania i nawilżania samych włosów, dlatego nie nakładaj jej na skórę głowy! Wmasowywanie odżywki w skalp może być przyczyną silniejszego przetłuszczania się włosów. Jeżeli zdarzało Ci się tak robić, to od dzisiaj porzuć ten nawyk i zobacz, czy po paru myciach Twój problem ze zbyt tłustymi włosami się nie zmniejszy.

Dieta na zdrowe włosy

Nie tylko odpowiednia pielęgnacja włosów wpływa na ich wygląd, ale również codzienna dieta. Jedzenie wysoko przetworzonych produktów, które są bogate w węglowodany oraz nasycone tłuszcze wpływa również na wygląd fryzury. Fast foody, potrawy smażone w głębokim tłuszczu, słodycze czy napoje gazowane nie są zdrowe dla całego organizmu w tym również dla włosów. Aby wspomóc swoją włosową pielęgnację, warto stawiać raczej na świeże owoce i warzywa, produkty bogate w cynk, witaminę E oraz witaminy z grupy B. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie całego organizmu, dlatego pamiętaj, aby pić dużo niegazowanej wody.

Suplementacja i witaminy

Czy suplementy na włosy to dobry pomysł? Tak, ale najlepiej po konsultacji z lekarzem i wykonaniu badań krwi. Niektóre niedobory mogą prowadzić do zwiększonego przetłuszczania się włosów np. braki witaminy B12. Dlatego warto sprawdzić swoje wyniki, zanim sięgniesz po dodatkowe suplementy. Jeżeli kondycja Twoich włosów jest ogólnie dość słaba, to po uzgodnieniu z opiekunem możesz spróbować wzmocnić je za pomocą specjalnych tabletek odżywiających włosy. Najczęściej występują w połączeniu z substancjami wspomagającymi także dobrą kondycję skóry i paznokci. Szczególnie poleca się takie preparaty, które zawierają cynk i wiesiołek.

REDAKCJA SERWISU AKADEMIA DOJRZEWANIA
REDAKCJA SERWISU AKADEMIA DOJRZEWANIA
To może Ci się spodobać
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
Jesteś dla nas ważna