Media społecznościowe i znajomi z Internetu

Media społecznościowe są wyjątkowo popularne wśród młodzieży – pozwalają bez problemu komunikować się ze znajomymi oraz dostarczają mnóstwa rozrywki. Niestety coraz częściej wykorzystywane są do złych celów, w tym popularnego ostatnio hejtu w Internecie. W jaki sposób kreować swój wizerunek w social mediach? Jak bezpiecznie poznawać nowych ludzi? Dowiedz się więcej o tym, na co warto zwracać uwagę, kiedy jesteś online!

Ja w mediach społecznościowych

Obserwując sławne osoby w social mediach, można dojść do wniosku, że mają idealne życie – są piękni, szczupli, bogaci, wyjeżdżają często na wakacje, mają mnóstwo rozrywek i niczym się nie martwią. Oglądanie takich obrazów dzień w dzień może sprawić, że zaczniesz wierzyć w taką wyidealizowaną rzeczywistość. Tak, wyidealizowaną, bo to wcale nie jest prawda! Idole i celebryci najczęściej sami nie kreują swojego wizerunku w Internecie, tylko mają od tego cały sztab specjalistów. Każdy z takich speców od wizerunku i marketingu doradza, jakie filmiki i zdjęcia najlepiej wrzucać, o czym wspominać, by wzbudzić większe zainteresowanie, a co lepiej pominąć.

Warto traktować media społecznościowe jako ciekawostkę, inspirację albo po prostu rozrywkę i nie wierzyć w ślepo w każdy post lub idealne zdjęcie. Nawet celebryci mają gorsze dni, czują się smutni, tęsknią za czymś, a na żywo wcale nie wyglądają tak doskonale. Warto też wiedzieć, że trendy związane z pokazywaniem takiego „ulepszonego” życia zaczynają powoli przemijać. Coraz częściej w social mediach można znaleźć zdjęcia i filmiki, na których widać, że ludzkie ciało wcale nie jest idealne, że fałdki na brzuchu czy blizny ma praktycznie każdy, a codzienne życie nie składa się tylko z rozrywek, wyjazdów lub pokazywania drogich rzeczy.

Świadomość, jak działają social media, jest naprawdę bardzo ważna, bo umysł zaczyna sam nasiąkać tym, co widzi na co dzień. Po jakimś czasie może się okazać, że zaczniesz zakrzywiać rzeczywistość, żeby pokazać się w lepszym świetle w Internecie, by komuś zaimponować a przecież nie o to chodzi! Nie ma co koloryzować faktów, bo takie rzeczy zawsze wychodzą na światło dzienne i to dopiero jest zawstydzająca sytuacja. Inną ważną kwestią jest to, że nie musisz dzielić się w mediach społecznościowych każdą chwilą ze swojego życia. Warto zachować coś dla siebie i najbliższych osób!

Hejt w Internecie, czyli język nienawiści wśród młodzieży

Internet to nie tylko piękne zdjęcia i filmiki ze śmiesznymi kotami. Niestety na każdym kroku możesz napotkać komentarze pełne hejtu i to bez względu na to, jakiego tematu dotyczy dany post czy filmik. Najgorszą sytuacją jest taka, kiedy okaże się, że to Ty jesteś celem nagonki w social mediach. Niestety bardzo łatwo jest wyrażać opinię bezkarnie i anonimowo, przez co wiele osób wyładowuje swoją agresję i frustrację właśnie online.

Czym tak właściwie jest hejt w Internecie? To pojęcie często jest mylone z krytyką, a przecież nie mają one ze sobą nic wspólnego. Konstruktywna krytyka służy temu, by zwrócić uwagę na jakąś rzecz, wyjaśnić, co jest w niej nie tak, a nawet zaproponować możliwe rozwiązania lub polepszenia. Oczywiście krytyka sama w sobie nie jest zbyt przyjemna (nikt nie lubi być poprawiany i krytykowany), ale warto jej wysłuchać, bo może wnieść do życia coś nowego i cennego. Hejt nie ma na celu czegokolwiek poprawić, ma tylko zranić, wyśmiać i poniżyć drugiego człowieka. Hejterzy to najczęściej osoby niezadowolone ze swojego życia, które odreagowują stres takim toksycznym zachowaniem w Internecie. Hejt czasami pojawia się też lawinowo – jeżeli jakaś osoba zrobi albo powie coś, co wywoła hejterskie komentarze, to inne osoby online często dołączają się do takiego linczu.

Działając w Internecie, warto mieć z tyłu głowy, że może przyjść taki dzień, że staniesz się ofiarą hejtu. Wrzucając cokolwiek w najpopularniejsze media społecznościowe, zastanów się, czy to zdjęcie, filmik lub tekst nie będzie pożywką dla hejterów. Pamiętaj też, że materiał raz wrzucony do sieci tam zostanie na zawsze. Nie warto też podążać za tłumem i dołączać do linczu innych osób. Zniesławienie kogoś w Internecie jest karalne, tak jak publikowanie treści dyskryminujących. Nawet to, że komuś podwinęła się noga, nie oznacza, że zasługuje na najgorsze obelgi i wyśmiewanie. Każdemu człowiekowi zdarza się sytuacja, że po prostu nawala w jakiejś sprawie!

Nowe znajomości w Internecie

Bycie online daje wręcz nieograniczone możliwości poznawania nowych rzeczy oraz innych ludzi. Niestety znajomi z Internetu mogą okazać się jednym z groźnych niebezpieczeństw w sieci. Social media oraz różne strony gromadzą wokół siebie mnóstwo osób zainteresowanych konkretnym tematem. Nic więc dziwnego, że nastolatki, które mają niszowe pasje, szukają podobnych do siebie osób online. Nawiązywanie znajomości w Internecie to też świetna możliwość dla wszystkich nieśmiałych lub introwertycznych. Trzeba jednak pamiętać, że nowopoznane osoby nie zawsze są tymi, za które się podają. Jesteś już niemal dorosłą osobą, więc na pewno zdajesz sobie z tego sprawę! Pamiętaj, aby nie podawać swoich danych osobom, których nie znasz osobiście. Nie mów, gdzie mieszkasz, jak się dokładnie nazywasz, gdzie chodzisz do szkoły. Chroń też prywatność swoich bliskich. Nie udostępniaj haseł do kont mailowych czy tych w social mediach! Nie pożyczaj także pieniędzy osobom poznanym w Internecie. Staraj się weryfikować informacje, które podaje Twój rozmówca. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do intencji nowo poznanej osoby pamiętaj, że możesz zwrócić się po pomoc do zaufanego dorosłego. Jeśli szukasz nowych znajomości, dobrym pomysłem będzie rozejrzenie się też w realnym świecie i np. zapisanie się do klubu sportowego lub jakiegoś kółka zainteresowań.

Wiedząc, jakie są niebezpieczeństwa w Internecie, wcale nie musisz całkowicie rezygnować z poznawania nowych znajomych online. Ważne jest jedynie, aby trzymać się kilku bardzo istotnych zasad. Te reguły stosują też dorośli, kiedy nawiązują nowe znajomości w sieci. Przede wszystkim nigdy nie zgadzaj się na pierwsze spotkanie w czyimś domu lub w odludnej okolicy. Jeżeli po dłuższej rozmowie uznasz, że chcesz poznać tę osobę, to umówcie się w kawiarni i to w takiej, która znajduje się w centrum miasta. Jeżeli Twój przyjaciel z Internetu nie będzie chciał zgodzić się na taki pomysł i zacznie nalegać na spotkanie w mieszkaniu lub w mniej uczęszczanej części miasta, to wyraźny sygnał, że coś jest nie tak. Pamiętaj też, żeby nigdy nie podawać swojego adresu i nie ukrywać przed znajomymi, rodzicami czy rodzeństwem, że piszesz z jakąś osobą online lub planujecie spotkanie. Przed takim pierwszym spotkaniem powiedz o tym rodzicom, ustal gdzie się spotkasz. To bardzo ważne, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w sieci!

Twoi rodzice chcą Cię za wszelką cenę kontrolować albo przesadnie się martwią, kiedy tylko wychodzisz z domu? Zobacz, jak rozmawiać z nadopiekuńczymi rodzicami! Nasze porady znajdziesz tu: Jak rozmawiać z nadopiekuńczymi rodzicami?

PSYCHOLOG
PSYCHOLOG

Anna Raczkiewicz- jestem psychoterapeutą i od kilkunastu lat pracuję z młodzieżą oraz dorosłymi. Prowadziłam wiele warsztatów profilaktycznych oraz psychoedukacyjnych. Dzięki doświadczeniu pracy w szkole patrzę wielowymiarowo na trudności nastolatków i ich rodziców. Jestem współzałożycielką Stowarzyszenia Ingenium, które pomaga dzieciom, młodzieży i ich rodzinom. Prowadzę własną praktykę w gabinecie psychoterapeutycznym GAJ www.gajterapii.pl

To może Ci się spodobać
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
Jesteś dla nas ważna