Makijaż dla nastolatki. Potrzebny? Jak się malować?

Makijaż budzi zainteresowanie już u małych dziewczynek. Kiedy jest dobry moment na malowanie się? Kiedy można, a kiedy nie wypada nosić makijażu?

Dlaczego mama nie pozwala mi się malować?

Kiedy dojrzewasz, przestajesz być dzieckiem i powoli stajesz się kobietą. A wiadomo, że nieodłącznym atrybutem kobiecości jest makijaż. Dlatego także chcesz zacząć się malować. Możesz jednak napotkać opór ze strony mamy. Pamiętaj, że dorastanie to czas pomiędzy byciem dzieckiem a dorosłym. Na pełny makijaż przyjdzie jeszcze czas, a tymczasem warto poszukać rozwiązania, które będzie najlepsze dla nastolatki w Twoim wieku. Mama z pewnością wprowadzi Cię w świat kobiet, ale wymaga to czasu.

Dla rodziców fakt, że dorastasz, to także trudny okres. Często nie zdają sobie sprawy, że w obecnych czasach nastolatki mają inne potrzeby, niż kiedy sami byli młodzi. Mamy często postrzegają makijaż jako coś zarezerwowanego dla dorosłych, a także coś prowokującego. Poza tym ich częstym argumentem jest szkodliwość kosmetyków dla młodej cery.

Pamiętaj, że na wszystko przyjdzie czas. Warto spokojnie porozmawiać z mamą i przedstawić jej swoje argumenty. Z pewnością znajdziecie kompromis.

Rola makijażu. Czemu służy malowanie się?

Makijaż to nakładanie kosmetyków upiększających głównie na twarz. Jego celem jest wyeksponowanie urody i podkreślenie jej atutów. Przez co kobiety czują się piękniejsze i bardziej kobiece. Wpływa to na zwiększenie ich pewności siebie. Drugim celem malowania się jest chęć ukrycia mankamentów skóry i urody. Makijaż ma podkreślać cechy związane z młodością i nadać zdrowego wyglądu cerze, ponieważ uważane jest to za atrakcyjne.

Makijaż to także sposób na wyrażanie siebie i swojej osobowości. Przykładem może być malowanie się sygnalizujące przynależność do subkultury, np. punkowej czy gotyckiej.  Makijaż artystyczny to sposób ekspresji, ponieważ zawiera także elementy charakteryzacji. Często wykonuje się go w czasie sesji fotograficznych czy przedstawień.

Kiedy można zacząć się malować?

Na pytanie, kiedy zacząć się malować, nie ma jednej i uniwersalnej odpowiedzi. Mówi się, że dziewczynka nie powinna malować się przed 12. rokiem życia. Nie chodzi tylko o odbiór makijażu u nastolatki przez innych, ale także o kondycję młodej cery. Jeśli masz problemy skórne, twarz się błyszczy i chcesz to ukryć, wówczas możesz poprosić mamę, by pomogła Ci wybrać odpowiednie kosmetyki dla nastolatków. Na początek wystarczą takie, które nie obciążą młodej skóry, a poprawiają jej stan i są niewidoczne, np. krem BB czy puder ryżowy.

W przypadku, gdy chcesz się malować, by poczuć się bardziej kobieco lub dorównać rówieśniczkom, możesz wybrać jakiś owocowy błyszczyk do ust lub tusz do rzęs. Nie warto od razu wykonywać pełnego makijażu.

Wiek nastoletni to dobry moment na naukę makijażu. Warto jednak przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim makijaż powinien być dostosowany do okazji i miejsca. Do szkoły wybierz raczej delikatny sposób malowania się. Z kolei na imprezy czy spotkania w gronie koleżanek możesz wykonać trochę mocniejszy makijaż. Pamiętaj, że makijaż ma delikatnie podkreślać twoją urodę.

Pamiętaj, że brak makijażu nie deprecjonuje wartości kobiety, ponieważ nie jest wyznacznikiem atrakcyjności. Od Ciebie zależy, czy chcesz się już malować i nie warto ulegać presji otoczenia.

Makijaż do szkoły – dobry pomysł?

Makijaż do szkoły to sprawa dość kontrowersyjna. Trzeba znaleźć złoty środek między nauczycielami, rodzicami, malującymi i niemalującymi się koleżankami a własnymi potrzebami. W szkole spotykasz się z wieloma osobami, więc nic dziwnego, że chcesz wyglądać dobrze. Lepiej jednak wybrać lekki makijaż, który będzie miał na celu maskowanie niedoskonałości.

Zwolenników, jak i przeciwników makijażu do szkoły nie brakuje. Jedni argumentują, że delikatne podkreślenie urody to nic złego i prowokującego, tym bardziej, jeżeli nastolatka ma pozwolenie rodziców. Makijaż umożliwia także ukrycie niedoskonałości, przez co pozwala poczuć się pewnie. Poza tym niektóre kosmetyki, jak błyszczyki czy pomadki mają funkcje ochronne. Nastolatki mają także prawo do wyrażania siebie.

Przeciwnicy malowania się do szkoły podnoszą argumenty, że nie jest to odpowiednie miejsce, żeby nosić makijaż i wiele zakładów pracy także szczegółowo reguluje tę kwestię. Szkoły mają w tym temacie swoje zasady, łamanie ich będzie wpływać na ocenę z zachowania. Poza tym makijaż jest szkodliwy dla cery, a zbyt mocny niekorzystnie wpływa na wygląd i sprawia, że nastolatki wyglądają na starsze niż są w rzeczywistości. Wiele osób uważa, że nauczyciele poważniej traktują tych, którzy przyszli się uczyć, a nie wyglądać.

Gdzie nie wypada nosić makijażu?

Makijaż, szczególnie w młodym wieku, to problematyczna kwestia i nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Nawet dorosłe kobiety czasem rezygnują z malowania się w różnych sytuacjach. Czasami trudno przekonać kogoś, że makijaż jest dla Ciebie ważny i nie jest niczym niewłaściwym. Taka sytuacja może mieć miejsce, np. podczas odwiedzin u konserwatywnej babci. Jeżeli spotykasz się z nią od czasu do czasu, warto zrezygnować z malowania się. Ty nie przekonasz babci do swoich racji, a babcia Ciebie, ale warto ustąpić i okazać szacunek starszej osobie.

Podstawa pięknej cery - właściwa pielęgnacja!

Podstawą zdrowej cery jest jej właściwa pielęgnacja. W młodym wieku, szalejące w organizmie hormony, niekorzystnie wpływają na stan skóry, ponieważ powodują nadmierną produkcję łoju. To główny powód powstawania trądziku młodzieńczego, który objawia się różnymi zmianami na skórze. Żeby nie pogorszyć stanu cery i w przyszłości uniknąć blizn, warto odpowiednio zadbać o cerę. Podstawą jest dokładne oczyszczanie rano i wieczorem, a także nawilżanie. Na rynku pełno jest kosmetyków do cery z problemami. Warto wybrać takie, które nie zawierają w sobie alkoholu i innych substancji wysuszających. Ich stosowanie może przynieść odwrotny skutek i doprowadzić do nadprodukcji sebum i jeszcze większych problemów.

Czytaj więcej: Pielęgnacja cery w domu - jak zrobić naturalną maseczkę do twarzy?

Nie ma makijażu bez demakijażu

Demakijaż musi być wykonany równie starannie, jak sam makijaż. Konsekwencje nieodpowiedniego demakijażu mogą znacząco pogorszyć stan cery, a także powodować podrażnienia oczu.

Do oczyszczenia skóry najlepiej stosować specjalnie do tego przeznaczone kosmetyki. Demakijaż należy zacząć od usunięcia makijażu z oczu. Pamiętaj, aby nie trzeć zbyt mocno, ponieważ te okolice są bardzo delikatne i wrażliwe. Kolejny etap to dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Warto używać kosmetyków dostosowanych do wieku i typu cery. 1-2 razy w tygodniu można wykonać peeling w celu pozbycia się martwego naskórka. Ważnym krokiem jest przywrócenie skórze właściwego pH, w tym celu sięgnij po tonik lub hydrolat. Ostatni etap to krem nawilżający.

REDAKCJA SERWISU AKADEMIA DOJRZEWANIA
REDAKCJA SERWISU AKADEMIA DOJRZEWANIA
To może Ci się spodobać
Przede wszystkim BĄDŹ BEZPIECZNA
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?