Kim chcę zostać w przyszłości? Jak znaleźć swoją drogę?

Dojrzewanie to również przemyślenia o tym, kim chcesz zostać w przyszłości i kształtowanie wyobrażenia o swojej przyszłej karierze zawodowej. Poznaj siebie, swoje zalety i wady, umiejętności i predyspozycje. Dzięki nim znajdziesz swoje powołanie czy pasję, która pozwoli Ci spełnić się w konkretnej branży! Jak to zrobić? Jak znaleźć drogę dla siebie?

Zawody przyszłości – prognozy i przewidywania

Podczas wybierania swojej przyszłej specjalizacji warto wziąć pod uwagę obecne trendy i tzw. zawody przyszłości. Nie oznacza to jednak, że trzeba na ślepo podążać za takimi prognozami, ale warto wiedzieć o nich coś więcej. Może akurat odnajdziesz wśród nich coś interesującego! Na pewno nie zdziwi Cię fakt, że bardzo szybko rozwijającą się branżą jest IT. Rynek pracy cały czas potrzebuje dobrych programistów, administratorów, testerów oprogramowania oraz innych specjalistów. Aby wkroczyć do tej branży warto mieć studia informatyczne, ale nie zawsze będzie to niezbędne. Wielu samouków i osób z pasją również pracuje jako programiści czy testerzy.

Bardzo dużo dzieje się też w marketingu internetowym oraz zarządzaniu. Coraz więcej sklepów przenosi swoją sprzedaż online, dlatego potrzebują dobrych specjalistów od reklamy oraz zarządzania projektami. Podobnie sprawa wygląda w przypadku analityków, szczególnie tych specjalizujących się w big data. W przyszłości na pewno nie zabraknie miejsca dla osób zajmujących się opieką zdrowotną. Popyt na usługi lekarzy, fizjoterapeutów, psychoterapeutów czy dietetyków cały czas rośnie. Tutaj potrzebne są już specjalistyczne studia i często wiele dodatkowych kursów lub odbytych stażów.

Jeśli zależy Ci na szybkim znalezieniu pracy, dobrym pomysłem mogą być szeroko pojęte usługi m.in. manicurzystka, fryzjerka, asystentka stomatologiczna. Krótkie kursy umożliwiają zdobycie niezbędnej wiedzy, a wiele gabinetów specjalistycznych przyjmuje osoby na staż czy praktyki.

Istnieją także umiejętności, które zawsze są w cenie bez względu na to, w jakiej branży będziesz pracować. Poszukiwane kompetencje to np. biegła znajomość jednego lub wielu języków obcych, zarządzanie projektami i samodzielne organizowanie własnej pracy, umiejętność dobrej i skutecznej współpracy z innymi ludźmi oraz zdolność bardzo szybkiego uczenia się i odnajdywania w ciągle zmieniającej się rzeczywistości.

 Co ważne, do lamusa można odłożyć już stwierdzenie, że niektóre zawody są typowo kobiece, a inne typowo męskie. Obecnie bardzo wiele kobiet pracuje i realizuje się w branżach, które kiedyś były uważane za przeznaczone dla mężczyzn np. IT czy zawody z branż inżynierskich. Dorastający chłopcy i dziewczyny nie muszą się ograniczać w wyborze swojej ścieżki zawodowej.

Kompetencje miękkie i twarde

Wielu pracodawców podczas zatrudniania nowych pracowników zwraca ogromną uwagę na kompetencje twarde i miękkie. Jaka jest między nimi różnica? Najprościej mówiąc umiejętności twarde to takie, które można w łatwy sposób zmierzyć. Są to wszystkie kompetencje zawodowe takie jak kursy, studia, prawo jazdy, różne certyfikaty potwierdzające znajomość języków obcych oraz konkretne umiejętności np. obsługi kasy fiskalnej lub wybranego programu np. graficznego.

Natomiast kompetencje miękkie nie są mierzalne. To po prostu zdolności osobiste oraz umiejętności społeczne np. odporność na stres, kreatywność, asertywność, dobra komunikacja, świetna organizacja pracy czy samodyscyplina. Zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie można rozwijać i ulepszać np. podczas specjalnych szkoleń, kursów czy studiów.

Doradztwo zawodowe – pomoc dla niezdecydowanych

Nawet znając zawody z przyszłością lub mając bardzo konkretne zainteresowania można mieć spory problem z wyborem ścieżki zawodowej. Poszukiwanie swojej drogi to niełatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z porady u doradcy zawodowego. Często z takimi osobami można się skontaktować przy pomocy psychologa szkolnego lub wychowawcy albo po prostu poszukać namiarów do takiego specjalisty w internecie.

Podczas spotkania z doradcą zawodowym poznasz swoje predyspozycje oraz cechy osobowościowe. Po dłuższej rozmowie i wypełnieniu kilku testów, specjalista pomoże Ci wybrać najlepszą drogę zawodową lub zasugeruje, do jakich stanowisk najlepiej pasujesz. Taka wiedza będzie na pewno bardzo przydatna podczas planowania swojej kariery.

Jaki zawód wybrać?

Dorastanie to czas bardzo trudnych pytań. Na pewno niektóre z nich też pojawiają się w Twojej głowie. Kim chcę zostać w przyszłości? Jaki zawód wybrać? Czy warto iść na studia? Podążać za obecnymi trendami czy postawić na coś niszowego? Nie ma co narzucać na siebie zbyt dużej presji – dorastanie to właśnie czas poszukiwania swojej drogi, poznawania własnych mocnych stron i stawiania pierwszych kroków w rozwijaniu kariery zawodowej. Jeśli nie masz pojęcia, na jaki zawód postawić, to nic straconego. Bardzo często dzieje się tak, że dopiero po wielu latach ktoś odkrywa, w jakim zawodzie chciałby tak naprawdę pracować.

W przypadku bardzo wielu branż można się dość szybko przekwalifikować i potem zdobywać nowe doświadczenie zawodowe. Nie bój się więc wybierać! Warto jednak pamiętać, że niektóre zawody wymagają bardzo długiego kształcenia, np. lekarze muszą skończyć długie i trudne studia, a potem odbyć staż i zrobić specjalizację. Dlatego takie marzenia warto spełniać jak najwcześniej, np. idąc do klasy o profilu biologiczno-chemicznym, a potem na odpowiednią uczelnię. Oczywiście w późniejszym czasie również można starać się być lekarzem, ale będzie to o wiele trudniejsze.

Moje wady i zalety

Świadomość tego, jakim się jest człowiekiem, to bardzo ważna wskazówka podczas wybierania swojej przyszłej pracy. Twoje wady i zalety pokażą Ci, do jakich profesji masz predyspozycje, a gdzie możesz się nie sprawdzić. Dlatego oczywiście warto wiedzieć, jakie zawody określa się jako pracę przyszłości, ale nie ma sensu na siłę ich wybierać, jeśli tego nie czujesz.

Nie sugeruj się też decyzjami wśród swoich koleżanek i kolegów. O wiele lepiej jest poświęcić ten czas na dobre poznanie siebie, określenie swoich wad i zalet, pomyślenie o tym, co lubimy robić, a czego naprawdę nie znosimy. Ważne jest również to, że w każdej chwili możesz całkowicie zmienić swoją ścieżkę kariery, jeśli uznasz, że obecna praca nie jest jednak dla Ciebie albo po jakimś czasie zaczęła Cię męczyć.

Zacznij poznawać siebie. Załóż sobie zeszyt lub stwórz plik, gdzie będziesz sobie zapisywać:

  • Swoje mocne strony i umiejętności
  • Cechy charakteru, dzięki którym coś osiągasz np. zdany egzamin, klasówka, dobra prezentacja, zorganizowanie akcji w szkole – co to mówi o Tobie?
  • Co dobrego myślisz o sobie, a co słyszysz od innych na swój temat i czy z tym się zgadzasz?
  • Rzeczy, które robisz i sprawiają Ci przyjemność, o jakich twoich zdolnościach one mówią
  • Np.  nauczyłaś się na klasówkę z matematyki – wytrwałość, pracowitość, sumienność, umiejętność zapamiętania –może nie poddałaś się, gdy Ci nie szło, możesz być z siebie zadowolona, dumna.

Tych kilka, wydawałoby się, prostych pytań pozwolą Ci lepiej poznawać siebie i zauważać swoje mocne strony i umiejętności. A to z kolei pomoże Ci określić, w których zawodach takie umiejętności i cechy są potrzebne.  Co więcej, odpowiedzi na te pytania pokażą Ci, jak wzmacniać i budować swoje poczucie własnej wartości. 

.

PSYCHOLOG
PSYCHOLOG

Anna Raczkiewicz- jestem psychoterapeutą i od kilkunastu lat pracuję z młodzieżą oraz dorosłymi. Prowadziłam wiele warsztatów profilaktycznych oraz psychoedukacyjnych. Dzięki doświadczeniu pracy w szkole patrzę wielowymiarowo na trudności nastolatków i ich rodziców. Jestem współzałożycielką Stowarzyszenia Ingenium, które pomaga dzieciom, młodzieży i ich rodzinom. Prowadzę własną praktykę w gabinecie psychoterapeutycznym GAJ www.gajterapii.pl

To może Ci się spodobać
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
Jesteś dla nas ważna