Etapy dojrzewania – jak zmienia się Twoje ciało?

Obserwujesz z zaciekawieniem, jak zmienia się Twoje ciało w okresie dojrzewania? Pamiętaj, że pokwitanie to czas przemian zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Daj sobie czas i postaraj się wsłuchać w swoje potrzeby.

Dojrzewanie, czyli okres pokwitania

Jeżeli zauważyłaś, że Twoje ciało zaczęło się zmieniać, oznacza to, że wkraczasz w okres dojrzewania. Biologicznie stajesz się dorosła, a Twoje ciało zaczyna przygotowywać się do możliwości posiadania potomstwa w przyszłości. Proces dojrzewania jest uwarunkowany hormonami wydzielanymi przez przysadkę mózgową, które stymulują jajniki do produkcji estrogenów. Zwykle ma to miejsce między 9. a 14. rokiem życia.

Okres pokwitania to nie tylko zmiany fizyczne Twojego ciała. Dojrzewasz także psychicznie, emocjonalnie, społecznie i seksualnie. Pamiętaj, że przez ten trudny czas przechodził każdy. Nie masz powodów do zmartwień. Jeżeli masz jednak jakieś obawy lub pytania, możesz zwrócić się o pomoc do bliskiej osoby, która udzieli Ci wsparcia. Ważne, by wiedzę na temat dojrzewania czerpać ze sprawdzonych źródeł.

Co to jest skok pokwitaniowy?

Skok pokwitaniowy to jeden z etapów procesu dojrzewania, który ma miejsce między 9. a 13. rokiem życia. Zaczyna się nagle, prawie 2 lata przed dojrzewaniem płciowym. Jego szczyt zwykle przypada na rok przed pierwszą miesiączką. W tym czasie znacznie urośniesz i zmieni się waga Twojego ciała. Przez 12 miesięcy Twój wzrost może się zwiększyć o 7-8 cm. Sylwetka zacznie nabierać kobiecych kształtów, ponieważ następują zmiany w budowie miednicy. Biodra stają się szersze, a talia węższa. Rozwijają się także narządy wewnętrzne i zewnętrze. Zmieniają się również rysy twarzy. Warto wspomnieć, że skok wzrostowy u dziewczynek występuje mniej więcej 2 lata wcześniej niż u chłopców.

Zmiany w okresie dojrzewania zaczynają się od góry!

Powiększanie się gruczołów piersiowych to jedna z pierwszych widocznych oznak, że Twoje ciało zaczęło dojrzewać. Za rozwój biustu odpowiedzialne są estrogeny, produkowane przez jajniki. Warto wspomnieć, że piersi rozwijają się asymetrycznie i nie jest to powód do obaw.

Proces powiększania się gruczołów piersiowych zaczyna się około 9. roku życia. Rozwój piersi sprawia, że sutki stają się bardziej widoczne i uniesione, a ich barwa się zmienia. Odkładająca się tkanka tłuszczowa zamienia się w piersi, przez co może pojawić się bolesność w tym miejscu. Pediatrzy w celu określenia stadium dojrzałości płciowej, posługują się skalą Tannera, która wyróżnia 5 etapów rozwoju piersi:

  • stopień I (9.-10. rok życia) – uwypuklenie – nieznaczny zarys brodawek i sutków,
  • stopień II (10.-11. rok życia) – pączki – piersi są nieznacznie uwypuklone, niewielka ilość tkanki tłuszczowej, powiększają się brodawki sutkowe,
  • stopień III (11.-13. rok życia) – powiększenie – uwypuklają się kontury piersi, rozrastają się brodawki sutkowe,
  • stopień IV (13.-15. rok życia) – brodawki sutkowe – otoczki brodawek sutkowych tworzą wzgórek wyraźnie odgraniczony od pozostałej części piersi,
  • stopień V – dojrzałe piersi – pod koniec wieku nastoletniego piersi mają wygląd jak u dorosłych kobiet, brodawki są uwypuklone i dopasowane kształtem do biustu, są już całkowicie wykształcone.

Pamiętaj, że o piersi należy dbać od najwcześniejszych lat i nosić odpowiednio dobrany biustonosz.

Włosy są wszędzie, czyli o dojrzewaniu i owłosieniu

Okres dojrzewania nieodłącznie wiąże się z pojawieniem się owłosienia na wzgórku łonowym oraz pod pachami. Zaś włosy na rękach i nogach stają się dłuższe i grubsze. Po około 2 latach od czasu, kiedy zaczęły rozwijać się Twoje piersi, możesz zauważyć owłosienie łonowe. Najpierw pojawia się ono w okolicach warg sromowych. Włosów jest mało i są miękkie. Około 11. roku życia owłosienie łonowe staje się wyraźnie widoczne i pojawia się także na wzgórku łonowym. W kolejnych latach zaczyna robić się gęste, a z czasem występuje także w okolicy wewnętrznej strony ud. Rolą owłosienia łonowego jest ochrona sromu przed zanieczyszczeniami.

Nadmierne owłosienie może powodować dyskomfort. Jeżeli chcesz, możesz rozważyć depilację.

Czytaj więcej: Poradnik poprawnego golenia nóg, pach i okolic bikini (oczywiście w kontekście dobrowolności i swobody decyzji.

Intymne części ciała – jak zmieniają się w okresie pokwitania?

W czasie dojrzewania, zmieniają się także intymne części Twojego ciała. Wargi sromowe zewnętrzne powiększają się i zakrywają wargi wewnętrzne. Jak już wiesz, pojawia się też owłosienie łonowe. Skóra wokół sromu stanie się ciemniejsza, a błona dziewicza cieńsza. Zmiany zachodzą także wewnątrz pochwy, która wydłuża się i osiąga 10-15 cm długości. Staje się bardziej elastyczna, jej ścianki są grubsze, a flora bakteryjna jest typowa dla dojrzałej kobiety. Pojawia się także wydzielina z pochwy, która ma za zadanie ochronę przed infekcjami. Poza tym może być to oznaką, że w niedługim czasie może wystąpić pierwsza miesiączka.

Okres dojrzewania = problemy ze skórą i cerą

Produkcja dużej ilości hormonów płciowych niekorzystnie wpływa na stan skóry, ponieważ powoduje nadmierną produkcję łoju. Przyczynia się to do powstania trądziku młodzieńczego, czyli różnego rodzaju zmian skórnych. Na twarzy mogą pojawić się zaskórniki, zaczerwienienia, krostki, wypryski, wągry i grudki oraz stany zapalne. W większości przypadków trądzik młodzieńczy przechodzi sam po kilku latach. Warto jednak w tym trudnym dla cery czasie właściwie o nią zadbać, by nie doprowadzić do powstania blizn w późniejszym okresie.

Zobacz: Pielęgnacja cery w domu - jak zrobić naturalną maseczkę do twarzy

Zmiany trądzikowe i łojotok pojawiają się nie tylko na twarzy, ale wszędzie tam, gdzie są gruczoły łojowe. Stąd problemy skórne występują także na: plecach, dekolcie, ramionach i pośladkach.

Zmiany psychiczne w okresie dojrzewania

Dojrzewanie to nie tylko rewolucja dla Twojego ciała, ale także psychiki. W tym czasie rozwija się również układ nerwowy i dojrzewasz psychicznie. Konieczność akceptacji zmieniającego się ciała i ciągła burza hormonów mogą powodować drażliwość i wahanie nastroju.

W okresie dojrzewania przestajesz być dzieckiem i stajesz się powoli dorosła. Na nowo szukasz tożsamości, określasz poglądy i system wartości. Jeżeli czujesz się zagubiona, porozmawiaj otwarcie z najbliższymi. Podziel się swoimi obawami i przemyśleniami. Śmiało pytaj o sprawy, z którymi masz problem, bez względu na to, czy chodzi o ciało i zdrowie, czy problemy natury emocjonalnej. Pamiętaj, że nie jesteś sama i inni pomogą Ci przejść ze świata dziecka w świat dorosłych.

Artykuły powstają przy współpracy z ginekologiem
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA

specjalista ginekolog położnik

To może Ci się spodobać
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
Jesteś dla nas ważna