Dorastanie a przyjaźń. Gdy wasze drogi się rozchodzą
Przyjaciel to osoba bezcenna, ale nie jest nam dana raz na zawsze. W okresie dojrzewania zmienia się sposób, w jaki się przyjaźnimy i bywa, że relacja się kończy albo zmienia. To bardzo trudna sytuacja i nie każdy jest w stanie sobie z nią od razu poradzić. Dlaczego przyjaźni się rozpadają? Co robić by przyjacielska relacja stawała się coraz silniejsza? Jak poradzić sobie z końcem przyjaźni?
Czym jest przyjaźń? Kim jest przyjaciel?
Prawdziwa przyjaźń to coś, o czym marzy wielu. Taka osoba jest dla nas jak część rodziny, możemy jej powiedzieć o wszystkich sekretach i zwierzyć się w trudnych chwilach. Z przyjacielem czujemy się bardzo swobodnie, mamy do niego ogromne zaufanie i to pierwsza osoba, z którą chcemy podzielić się jakąś radosną wiadomością. Można mieć bardzo wielu znajomych, kolegów i koleżanek, ale przyjaciół ma się zwykle dużo mniej. Taka relacja wymaga czasu, zaangażowania, a czasami przejścia razem przez trudne chwile.
Zastanawiasz się, czy istnieje przyjaźń między chłopakiem a dziewczyną? Czy taka relacja zawsze musi się rozpaść albo zamienić w związek? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz tu: Czy istnieje przyjaźń między chłopakiem a dziewczyną?
Jak zmienia się przyjaźń?
W dzieciństwie cechy prawdziwego przyjaciela są trochę inne niż w późniejszych latach. Dzieci przede wszystkim chcą się wspólnie bawić, spędzać ze sobą jak najwięcej czasu i zdradzać sobie swoje małe sekrety. Kilkulatki często uważają swojego najlepszego przyjaciela lub najlepszą przyjaciółkę za najważniejszą osobę w życiu i chcą ją mieć tylko dla siebie. Na pewno każdy kojarzy przynajmniej jedną sytuację ze swojego otoczenia lub sam miał takiego przyjaciela, z którym był nierozłączny.
Wejście w okres dorastania zmienia przyjaźń. Zabawy odchodzą na bok, zaczynamy mieć coraz więcej swoich własnych spraw i zastanawiać się nad swoją przyszłością. W tym czasie przyjaciel nadal jest najważniejszą osobą z paczki znajomych, jego opinię bierzemy sobie najbardziej do serca i możemy z nim porozmawiać o bardzo intymnych tematach np. zmianach w naszym ciele związanych z dojrzewaniem, pierwszych miłościach, sytuacji w domu czy wątpliwościach związanych ze zbliżającą się dorosłością.
Kiedy przyjaźń się rozpada?
Niestety bardzo często się zdarza, że przychodzi czas, kiedy przyjaźni się rozpada. Nie wszystkie ważne relacje są na całe życie i bywa, że drogi dwóch osób po prostu się rozchodzą. Czasami dzieje się to bez wyraźnego powodu, nie ma żadnych szczególnych kłótni czy jakiegoś wydarzenia, które mogłoby poróżnić dwie osoby. Innym razem przyjaźń kończy się wtedy, gdy jedna ze stron po prostu szybciej dorasta lub zaczynają ją zajmować zupełnie inne sprawy. Pojawienie się różnych zainteresowań, inne cele na przyszłość czy podejście do życia mogą poróżnić przyjaciół z dzieciństwa.
Najgorszym powodem, dla którego taka wieloletnia relacja się rozpada, jest znalezienie sobie pierwszego chłopaka czy dziewczyny. Czasami się zdarza, że kiedy przyjaciel lub przyjaciółka zaczynają umawiać się na randki i wchodzą w swój pierwszy związek, nagle zapominają o wszystkich dookoła. Ten etap zakochania tym się charakteryzuje, ale po pierwszych miesiącach zauroczenia warto przypomnieć sobie o przyjaciołach i znajomych. Zamykanie się tylko na jedną osobę może spowodować, że się od niej uzależnisz i bez niej nie będziesz potrafiła żyć. Prawdziwa przyjaźń jest tak samo ważna, jak prawdziwa miłość!
Przyjaźń na odległość – czy to możliwe?
Jeśli nasz przyjaciel wyprowadził się daleko od nas lub zaprzyjaźniliśmy się z kimś np. z innego miasta, to nie znaczy, że taka relacja jest od razu stracona. Przyjaźń na odległość jest możliwa, chociaż oczywiście dużo trudniej ją utrzymać. Ważne, żeby regularnie rozmawiać i w miarę możliwości spotykać się. Ciekawym sposobem na przyjaźń na odległość może być pisanie tradycyjnych listów! To coś o wiele bardziej osobistego niż e-maile lub rozmowy w komunikatorze. W takiej przyjaźni może być łatwiej rozmawiać o swoich najgłębszych myślach, czasami łatwiej jest opowiedzieć coś komuś, kto jest dalej, albo napisać.
Jak dbać o przyjaźń? Co ją buduje?
O każdy związek z drugim człowiekiem trzeba na bieżąco dbać, bo żadna relacja nie trwa sama z siebie – przyjaźń też nie. Co ważne, im jesteśmy starsi, tym więcej starań trzeba włożyć w pielęgnowanie przyjaźni. Za dzieciaka interesowały nas tylko wspólne zabawy i spotkania w przedszkolu, jednej ławce lub popołudniami. W wieku nastoletnim zaczyna się mieć coraz więcej swoich własnych spraw, rozwijają się różne zainteresowania i poznaje się nowych ludzi. To jednak wcale nie oznacza, że przyjaźń musi się teraz zakończyć – przyjaciele nie muszą być jak bliźnięta! Najważniejsze, żeby pamiętać, jak wygląda kodeks przyjaźni, czyli szczere rozmowy, wyrozumiałość, wybaczanie sobie nawzajem błędów, wspólne spędzanie wolnego czasu oraz zarażanie się nawzajem swoimi pasjami lub po prostu opowiadanie o nich. Różne hobby wcale nie muszą dzielić – dają szanse na poznanie czegoś nowego!
Jak wygląda dojrzała przyjaźń?
Dorośli też przyjaźnią się między sobą, a niektórzy znają swoich przyjaciół nawet od dzieciństwa. W jaki sposób udaje im się utrzymać bliską relację przez tyle lat? Kluczem do tego jest przede wszystkim wyrozumiałość i chęć do budowania przyjaźni z obu stron. W tym wieku nie spędza się już każdej chwili ze sobą, bo wiele osób zakłada swoją rodzinę albo wyjeżdża gdzieś na studia lub w poszukiwaniu pracy. Spotkania zwykle się wcześniej starannie planuje, dzięki czemu można lepiej wykorzystać wspólny czas. W życiu każdej osoby jest miejsce na inne bliskie relacje, nie ma obrażania się i łatwiej się wybacza. Pojawiające się różnice nie są problemem nie do pokonania, a raczej czymś ciekawym, czego można się dowiedzieć od bliskiej osoby.
Koniec przyjaźni – jak sobie poradzić?
Czasami się zdarza, że nasza przyjaźń była fałszywa lub po prostu rozpadła się z naturalnych przyczyn. Jeżeli tak się stało, to warto dać sobie czas na przeżycie żałoby – przyjaciel jest czasem bliższy niż rodzina! Ważne jest, żeby zamknąć wszystkie sprawy z byłą przyjaciółką lub przyjacielem i przede wszystkim nie mścić się na sobie nawzajem oraz nie zdradzać swoich sekretów. Koniec jednej przyjaźni nie oznacza, że nie można zacząć szukać kolejnej. W swoim życiu spotkamy jeszcze wiele wspaniałych osób!
Anna Raczkiewicz- jestem psychoterapeutą i od kilkunastu lat pracuję z młodzieżą oraz dorosłymi. Prowadziłam wiele warsztatów profilaktycznych oraz psychoedukacyjnych. Dzięki doświadczeniu pracy w szkole patrzę wielowymiarowo na trudności nastolatków i ich rodziców. Jestem współzałożycielką Stowarzyszenia Ingenium, które pomaga dzieciom, młodzieży i ich rodzinom. Prowadzę własną praktykę w gabinecie psychoterapeutycznym GAJ www.gajterapii.pl