Przede wszystkim BĄDŹ BEZPIECZNA
Każdy z nas lubi dobrą zabawę i czas spędzony w towarzystwie przyjaciół. Imprezy, przyjęcia urodzinowe, wspólne wyjścia i wygłupy wspominamy potem długo i z przyjemnością. Niestety nie zawsze otaczają nas wyłącznie sprzyjający nam ludzie. Bywanie w nowych miejscach stwarza wiele okazji do zawarcia nowych znajomości. Niektóre przeradzają się w nowe przyjaźnie, inne mogą stanowić zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, dlatego potrzebna jest nasza czujność i uważność.
Dbanie o bezpieczeństwo powinno być Twoim priorytetem nie dlatego, że świat to miejsce pełne zagrożeń, ale ponieważ nie każdy, kogo spotkasz, będzie miał wobec Ciebie dobre intencje. Ludzie są różni i kierują nimi różne motywy – nie zawsze właściwe. Ważne, abyś pamiętała, że jeśli ktoś Cię skrzywdzi, niezależnie od tego, jaką formę będzie miała owa krzywda, wina zawsze leży po stronie sprawcy.
Istnieje kilka prostych zasad, których przestrzeganie może poprawić Twoje bezpieczeństwo i zapobiec negatywnym i niebezpiecznym zdarzeniom. Warto o nich pamiętać, by nie znaleźć się w sytuacji zagrażającej zdrowiu czy życiu.
Po pierwsze, nigdy sama nie wracaj z imprezy w środku nocy. Jeśli to domówka, a nie ma kto cię odprowadzić czy odebrać, przenocuj u znajomych i wróć do domu rano. Oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu szczegółów z rodzicami, by zdenerwowani nie szukali Cię po całym mieście. Możesz też skorzystać z taksówki, ale niech to nie będzie przypadkowe auto – ważne, by w systemie został ślad po zgłoszeniu. Podobnie gdy wracasz z dyskoteki czy jakiegoś lokalu – samotne powroty czynią z Ciebie łatwy cel, dlatego zadbaj o towarzystwo kogoś, komu ufasz.
Po drugie, w lokalu nigdy nie zostawiaj na stole niedopitego drinka czy soku, zwłaszcza gdy przyszłaś bez towarzystwa albo jeszcze nie dotarło. Staraj się zresztą nie chodzić nigdzie sama, chyba że to koncert w filharmonii czy seans w kinie – tam alkohol nie leje się strumieniami. Jeśli już zdarzy się, że nie dokończysz swojego piwa, a nikt go nie pilnował podczas Twojej nieobecności, nie dopijaj go po powrocie z parkietu czy toalety. Lepiej zamów nowe. Jeśli ktoś Cię obserwuje, potrzebuje jedynie kilku sekund, by wrzucić do Twojego napoju „pigułkę gwałtu”. Wprawieni oprawcy potrafią to zrobić ukradkiem podczas przynoszenia drinka. Dlatego nie przyjmuj żadnych drinków od nieznajomych – nigdy nie wiesz, co się w nich znajduje. Przy barze zawsze obserwuj nalewanie napoju lub proś o szklankę i napój w butelce.
Dlaczego to takie ważne? „Pigułka gwałtu” działa błyskawicznie, zanim się zorientujesz, będziesz już pod jej wpływem. Ponieważ jej ofiara wygląda na bardzo pijaną, rzadko ktoś protestuje, gdy jest wyprowadzana z lokalu. Jest nieświadoma tego, co się z nią dzieje. W dodatku jeśli dojdzie do gwałtu, występuje tzw. „amnezja wsteczna” i nie ma możliwości, by wskazała sprawcę. Substancja aktywna zawarta w pigułce po 8 godzinach znika z krwi, a po 12 nie można jej wykryć nawet w moczu. Jeśli nie ma świadków przestępstwa, jego udowodnienie jest w takiej sytuacji bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. By zwiększyć swoje bezpieczeństwo, możesz nosić ze sobą test CYD na obecność „pigułki gwałtu”. Można go kupić w aptece.
Po trzecie, trasy spacerów czy wieczornego joggingu wybieraj rozsądnie – niech to nie będzie odludzie. Jeśli już udajesz się w miejsce rzadko uczęszczane, bo chcesz odpocząć od ludzi, nie zapomnij załadować telefonu i zabrać go ze sobą. Możesz go wyciszyć lub zignorować przychodzące wiadomości czy połączenia, ale jeśli wydarzy się coś niespodziewanego, będziesz przynajmniej miała możliwość wezwania pomocy.
Po czwarte, wiele nastolatek chętnie dorabia sobie w wakacje. Jeśli jesteś jedną z nich, nigdy nie wybieraj ofert wyjazdowych, jeśli nie znasz nikogo wiarygodnego, kto wcześniej korzystał z danej firmy i takiej opcji pracy. Zbyt często pod ofertami np. zbioru truskawek kryje się tak naprawdę prostytucja.
Po piąte, w dobie świata cyfrowego trudno unikać form komunikacji takich jak czaty czy Messenger. Rozmawiając z nowo poznaną osobą miej zawsze z tyłu głowy, że nigdy nie wiesz, kim naprawdę jest. Dlatego unikaj zwłaszcza potajemnych randek z osobami poznanymi w sieci. Nie chodź z nimi do miejsc, których nie znasz lub takich bardziej ustronnych. Jeśli już zdecydujesz się wybrać na spotkanie z kimś nowym, zawsze poinformuj zaufaną osobę, dokąd się udajesz i jak długo Cię nie będzie. W razie kłopotów zacznie Cię szukać. Pod żadnym pozorem nie idź do domu kogoś, kogo właśnie poznałaś – niech to zawsze będą miejsca publiczne.
Jeśli jednak mimo Twojej ostrożności spotka Cię jakaś krzywda, najważniejsze, byś nie była z tym sama. Niezależnie od tego czy chodzi o krzywdę fizyczną, czy psychiczną. Masz prawo do wsparcia i pomocy, zarówno psychologicznej, jak i prawnej. Nikt też nie ma prawa pogłębiać Twojej tramy, wyśmiewając Cię, czy piętnując Cię w jakikolwiek sposób za to, co się wydarzyło. Jeśli możesz, porozmawiaj o całej sytuacji z bliską Ci osobą, czy to rodzicem, czy przyjaciółką. Zawsze możesz także skorzystać z telefonu zaufania. Pod numerem 116 111 czekają gotowi do pomocy specjaliści. Porozmawiają z Tobą o każdej ważnej dla Ciebie sprawie. Telefon działa codziennie – 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę! Rozmowy i korespondencja na czacie (Czatuj - 116111) są poufne. Jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie, możesz także skorzystać z Pogotowia Niebieska Linia, dzwoniąc pod numer: 800 120 002. Warto też zgłosić się do którejś z fundacji wspierających kobiety doświadczające przemocy, tj. Feminoteka, Fundacja Centrum Praw Kobiet, czy Fundacja na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy Feniks. Wiele posiada swoje telefony zaufania.
Jeśli chcesz dodatkowo poprawić swoje poczucie bezpieczeństwa, możesz zapisać się na kurs samoobrony dla kobiet. Przykładowo we Wrocławiu takie kursy organizuje United Kravmaga. Nie chodzi o to, że masz po nim zostać superwoman łapiącą złoczyńców. Nauczysz się tam, jak radzić sobie w sytuacjach niespodziewanego ataku i jak unikać zagrożeń.
Pamiętaj, że masz prawo czuć się bezpiecznie gdziekolwiek jesteś i cokolwiek robisz. Bądź swoją najlepszą przyjaciółką i zatroszcz się o samą siebie. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo już dziś.