Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?

Droga Czytelniczko!

Decyzja o podjęciu współżycia jest ważną decyzją w życiu każdej kobiety. Dlatego nie powinna być pochopna ani wymuszona. Nikt, a przede wszystkim osoba, która Cię kocha i którą Ty kochasz, nie ma prawa do niczego Cię zmuszać. Jeśli komuś naprawdę na Tobie zależy, troszczy się o Ciebie i pozwala Ci samej decydować o sobie. Także w odniesieniu do pierwszego stosunku, co do którego powinnaś być całkowicie pewna. Jeśli wahasz się, masz jakiekolwiek wątpliwości lub po prostu nie czujesz się gotowa, masz prawo odmówić. To Twoje ciało, należy wyłącznie do Ciebie. Twoja zgoda to przejaw Twojego zaufania. Nikt zatem nie powinien go nadużywać.

Dlaczego należy się zabezpieczać?

Jeśli zdecydowałaś się na współżycie, nie może towarzyszyć mu lęk przed niechcianą ciążą czy chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego tak ważne jest, by się przed nimi zabezpieczyć. Nie czujesz się jeszcze gotowa na to, by zostać młodą mamą, prawda? Ani tym bardziej nie chciałabyś zachorować. Najlepiej oczywiście będzie, jeśli o metodach antykoncepcji porozmawiasz albo z ginekologiem, albo z inną dorosłą osobą, do której masz zaufanie. To może być mama, ciocia, starsza siostra. Ważne, byś mogła otwarcie podzielić się z nią swoimi obawami czy wątpliwościami, a ona posłużyła radą, bez pochopnego oceniania Cię czy nadmiernego krytykowania.

Nastolatki dość często jako zabezpieczenie traktują stosunek przerywany lub współżycie w ciągu kilku pierwszych dni po miesiączce. To błąd. Wystarczy nieregularny cykl lub chwila zapomnienia i… nieplanowana ciąża może stać się faktem. Nawet stosowanie naturalnych metod antykoncepcji nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Nie są uznawane za skuteczne, bo wymagają dużej samodyscypliny i dobrej znajomości własnego ciała. Przy metodzie termicznej codziennie rano musisz zmierzyć temperaturę i ją zanotować. Owulację sygnalizuje podniesienie temperatury zaledwie o pół stopnia. A o tyle może wzrosnąć także z powodu przeziębienia czy stresu przed sprawdzianem. Z kolei obserwacja śluzu szyjkowego to rozwiązanie dla kobiet, które dobrze znają swoje ciało i mają ustabilizowane życie seksualne. Częste zmiany partnerów mogą spowodować, że dojdzie do zmian flory bakteryjnej w pochwie, a zatem i wyglądu śluzu.

Jakie metody antykoncepcji masz zatem do wyboru?

Metody mechaniczne

Po pierwsze, prezerwatywy. Są polecane nie tylko z uwagi na wysoką skuteczność zapobiegania ciąży. To metoda mechaniczna, która dodatkowo chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wielkość prezerwatyw powinna być dobrze dobrana, a sama prezerwatywa prawidłowo założona. Bez trudu kupisz je w każdej aptece czy w wielu drogeriach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje stosowanie prezerwatyw przez nastolatki nawet wówczas, gdy stosują one antykoncepcję hormonalną.

Metody hormonalne

Kto może z nich korzystać?

Po drugie, antykoncepcja hormonalna. Mogą z niej skorzystać jedynie nastolatki, które skończyły 16. rok życia i to pod warunkiem występowania od roku regularnych miesiączek. Dziewczęta poniżej 16. roku życia muszą zgłosić się do ginekologa z rodzicem lub opiekunem prawnym. Pomiędzy 16. a 18. rokiem życia decyzję o procedurach diagnostyczno-leczniczych, a taką jest również badanie ginekologiczne, podejmują równolegle nastolatka i jej rodzic lub opiekun. W praktyce oznacza to, że jeśli masz skończone 16. lat, możesz sama pójść do ginekologa i poprosić go o przepisanie środków antykoncepcyjnych, ale Twoi rodzice muszą wyrazić na to zgodę. Choćby dlatego warto przełamać się i z nimi o tym porozmawiać. Pamiętaj, że dla dojrzałych i odpowiedzialnych dorosłych nie ma tematów tabu.

Jakie metody hormonalne są odpowiednie dla nastolatek?

Rodzaj antykoncepcji hormonalnej powinien być dobrany do Twoich potrzeb, stanu zdrowia i trybu życia, dlatego decyduje o nim ginekolog. Może zaproponować Ci plaster hormonalny, jeśli nie przeszkadza Ci fakt, że Twoja antykoncepcja będzie widoczna dla innych. Jeśli np. należysz do kółka pływackiego i często korzystasz z basenu, takie rozwiązanie nie będzie dla Ciebie dobre, bo plaster może się odkleić. Dlatego ważne jest, abyś przekazała ginekologowi także informacje na temat Twojego trybu życia. Pozwoli mu to dobrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Oprócz plastrów lekarz może także przepisać tabletki antykoncepcyjne. Na rynku istnieją dwa rodzaje tabletek: jedno- i dwuskładnikowe. Ginekolodzy najczęściej zalecają nastolatkom dwuskładnikowe tabletki z niską dawką hormonów. Wymagają co prawda samodyscypliny, bo trzeba je zażywać codziennie, ale są wygodne w stosowaniu.

Blisko, ale i bezpiecznie

Antykoncepcja jest ważna także z innego powodu. Prawidłowe stosowanie prezerwatyw zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową. Możesz mieć zaufanie do swojego chłopaka, ale jeśli nie znasz dobrze historii jego wcześniejszych związków i nie wiesz, z kim i jak często współżył, istnieje ryzyko, że może być nosicielem chorób, o których nawet sam nie wie. Dlatego powinnaś rozmawiać z nim otwarcie nie tylko o swoich potrzebach, ale i o wszelkich obawach. Jeśli jest odpowiedzialny i naprawdę mu na Tobie zależy, zrozumie i nie będzie unikał odpowiedzi. Kontakty intymne są ważne, powinny być wyrazem i dopełnieniem Waszej miłości, a nie tylko zaspokojeniem pożądania. By tak się stało, muszą nie tylko sprawiać przyjemność i dawać Ci radość z bliskości, ale i zapewnić poczucie bezpieczeństwa w każdym obszarze.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania dotyczące współżycia, porozmawiaj z rodzicami albo starszym rodzeństwem, które na pewno chętnie posłuży radą. Nie wstydź się o tym rozmawiać – stosowanie antykoncepcji nie jest powodem do wstydu, lecz przejawem Twojego dojrzałego podejścia do tematu. Czytaj także nasze artykuły i skorzystaj z naszego forum, na którym porad udziela specjalista. Nie bój się pytać, gdy chodzi o tak ważne sprawy jak Twoje ciało, współżycie, antykoncepcja czy Twój komfort i bezpieczeństwo. Jesteś dla nas ważna. Bądź też ważna dla samej siebie.

Artykuły powstają przy współpracy z ginekologiem
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA
DR N.MED. ANNA WILCZYŃSKA

specjalista ginekolog położnik

To może Ci się spodobać
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
Jesteś dla nas ważna