• MOJA CÓRKA JUŻ MIESIĄCZKUJE

  Typowym efektem przemiany dziewczynki w kobietę jest pojawienie się pierwszego krwawienia. Przekaż córce niezbędne informacje, by czuła się dobrze przygotowana na ten wyjątkowy moment. Pierwsze krwawienie występuję ok. 13 rż. więc Twoja córka albo już miesiączkuje, albo niebawem zacznie.

  Co powinnaś wiedzieć o cyklu menstruacyjnym nastolatki?
  • Objawem zapowiadającym pierwszą miesiączkę jest pojawienie się śluzu, tj. biało-żółtawej wydzieliny z pochwy będącej oznaką prawidłowo pracujących gruczołów (co możesz zaobserwować na bieliźnie córki w postaci przyschniętego „strupka”). Po około roku powinno pojawić się pierwsze krwawienie.
  • Pierwszemu krwawieniu najczęściej towarzyszą bóle i skurcze brzucha. Jeśli ból będzie silny, podaj córce lek przeciwbólowy na złagodzenie bólu.
  • Pierwsze miesiączki najczęściej są nieregularne przez 6 do 18 miesięcy (regularny cykl trwa od 24 do 36 dni, średnio 28-30 dni).
  • W okresie dojrzewania zdarza się, że okres nie pojawia się w równych odstępach czasu. To powinno się unormować!
  • Krwawienia miesiączkowe trwają zazwyczaj od 3 do 5 dni, ale w czasie dojrzewania mogą być krótsze i dłuższe.
  • Jeśli po upływie 2 lat od wystąpienia pierwszej miesiączki nadal będą one nieregularne – zgłoś się z córką do poradni ginekologicznej

  UWAGA: naucz córkę prowadzić kalendarzyk menstruacyjny,w którym będzie zapisywała najważniejsze informacje, t.j.: pierwszy dzień krwawienia, długość i obfitość plamienia, wystąpienie kolejnejmiesiączki – dzięki czemu nauczy się kontrolować swój cykl menstruacyjny.

 • HIGIENA INTYMNA - DOBRE NAWYKI WARTO POWIELAĆ!

  Od momentu wystąpienia pierwszej miesiączki Twoja córka, jak każda kobieta, powinna szczególnie dbać o miejsca intymne. W okresie dojrzewania odczyn pH pochwy ulega zmianie na kwasowy, pojawia się flora bakteryjna, w której skład wchodzą pałeczki kwasu mlekowego. Stanowią one naturalną barierę ochronną miejsc intymnych przed infekcjami. Jednak pod wpływem zmian hormonalnych, w czasie menstruacji równowaga okolic intymnych może zostać zaburzona. Dlatego tak ważne jest stosowanie delikatnych płynów ginekologicznych, t.j. Lactacyd Pharma, aby pomóc przywrócić naturalną równowagę okolic intymnych.

  Niezwykle ważna jest codzienna dbałość o miejsca intymne (nie tylko w trakcie miesiączki), której córka powinna się nauczyć, by nie dopuści do rozwoju bakterii i wystąpienia infekcji. Biorąc prysznic bądź kąpiel do higieny intymnej powinna stosować emulsję lub żel np. Lactacyd, które mają odpowiedni odczyn pH, chroniący naturalną równowagę okolic intymnych.

  Żeby czuć się świeżo również poza domem, (po ćwiczeniach, po basenie, czy też w podróży) może stosować chusteczki zawierające naturalny kwas L-mlekowy, który pomoże jej utrzymać w równowadze florę bakteryjną okolic intymnych.

  Ważne jest wyrobienie u nastolatki odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych. Spraw, by dbałość o miejsca intymne była naturalnym zabiegiem, jak dbanie o cerę czy wygląd włosów.

 • 10 RAD, BY CZUĆ SIĘ ŚWIEŻO I PEWNIE

  Twoja córka, jak każda kobieta, chce czuć się świeżo i czysto bez względu na to, co robi i gdzie jest. Naucz ją przestrzegania kilku zasad, dzięki którym zadba o swoje zdrowie intymne i będzie czuła się komfortowo w każdej sytuacji.

  1. Jeśli córka lubi częste i długie kąpiele w wannie wytłumacz jej, że mogą one wysuszać delikatną śluzówkę oraz osłabiać naturalną mikroflorę bakteryjną okolic intymnych. Lepiej niech bierze prysznic, zaś kąpiel w wannie – okazjonalnie.
  2. Wytłumacz córce, iż powinna myć okolice intymne delikatnie, tylko na zewnątrz, przy użyciu produktów takich jak Lactacyd, które uwzględniają naturalne mechanizmy kobiecego ciała. Wewnątrz pochwa posiada delikatną równowagę pH, która utrzymuje ją w naturalny sposób w czystości.
  3. Myjki i gąbki są podłożem do namnażania się bakterii, więc należy unikać ich stosowania, zaś po kąpieli – naucz córkę by używała swojego ręcznika.
  4. Naucz córkę dokładnego osuszania swojego ręcznika, wytłumacz, że wrzucony pod łóżko po kąpieli może być idealnym środowiskiem dla rozwoju i namnażania się baterii.
  5. Jeśli córka rozpoczęła miesiączkowanie powinna szczególnie dbać o miejsca intymne w te dni. W trakcie miesiączki ilość pałeczek kwasu mlekowego obniża się, a to sprzyja rozwojowi bakterii. Aby do tego nie dopuścić zaproponuj jej stosowanie delikatnych płynów do higieny intymnej (jak LactacydFresh), które nie zawierają mydła, ale zapewnią jej uczucie świeżości i ochronę przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu.
  6. Spakuj córce do plecaka podpaski lub tampony, na pewno będzie Ci wdzięczna. Ona dopiero zaczęła miesiączkować i może o tym zapominać. Zadbaj o to, aby była przygotowana na pojawienie się miesiączki i w te dni mogła regularnie je zmieniać. Wypracuj z nią ten dobry nawyk. Nie tylko będzie to zapobiegać przesiąkaniu i brudzeniu bielizny czy ubrań, ale też namnażaniu się bakterii, które mogłyby być przyczyną infekcji lub podrażnień okolic intymnych.
  7. Czy wiesz, że wiele nastolatek w czasie dojrzewania zauważa u siebie tzw. „kobiecy zapach” i nie wie, co z tym zrobić? A jest to prawidłowy objaw. Zapach ten może być spowodowany przez pot, bakterie i wahania hormonalne. Wytłumacz córce, że codzienne mycie ciepłą wodą (ale nie gorącą) i łagodnym, niedrażniącym środkiem myjącym, jak Lactacyd, może pomóc jej go zredukować.
  8. Jeżeli kupujesz córce bieliznę staraj się wybierać bawełnianą. Dopasowana bielizna ze sztucznego materiału sprzyja namnażaniu chorobotwórczych bakterii, które najlepiej czują się w wilgotnym i ciepłym środowisku.
  9. Ćwiczenia fizyczne, jazda na rowerze, basen czy zajęcia taneczne to częste aktywności nastolatek. Dbaj o to, aby córka miała przy sobie czystą bieliznę na zmianę oraz suchy ręcznik. W sytuacjach gdy nie ma możliwości wzięcia prysznica, spakuj jej do torby czy plecaka chusteczki do higieny intymnej. Córka po skończonych zajęciach będzie mogła się odświeżyć. Dzięki temu będzie czuła się świeżo i nie doprowadzi do wystąpienia podrażnień miejsc intymnych.
  10. Każde dziecko czasami choruje. Pamiętaj by w czasie kuracji antybiotykowej córka dbała także o okolice intymne. Spraw, by spożywała probiotyki, np. jogurt naturalny, zaś do mycia miejsc intymnych stosowała płyny zawierające kwas mlekowy, o niskim pH, zapobiegnie to wystąpieniu podrażnień tych okolic.
 • PIERWSZA WIZYTA U GINEKOLOGA

  Czy już czas na pierwszą wizytę u ginekologa?
  Pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce po ukończeniu16 rż. lub po wystąpieniu pierwszej miesiączki. Zaś po ukończeniu18 rż. córka powinna badać się regularnie, minimum raz w roku oraz wykonywać zlecone badania kontrolne. Naucz córkę, że profilaktyka to bardzo ważny element dbania o własne zdrowie.

  Pamiętaj, że do ukończenia 18 rż. wizyty w poradni ginekologicznej powinny odbywać się w obecności rodzica bądź opiekuna.

  Co, gdy nie wszystko przebiega prawidłowo?:

  Jeśli córka zaobserwuje u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, powinna Ci o tym powiedzieć, wówczas koniecznie umów ją na wizytę u ginekologa. Powinny Was zaniepokoić:
  • upławy powodujące ból, świąd, pieczenie, zaczerwienienie,
  • wydzielina o nieprzyjemnym zapachu i zielonkawym lub żółtym kolorze,
  • bolesne miesiączkowanie uniemożliwiające normalne funkcjonowanie,
  • bardzo obfite miesiączki trwające dłużej niż 7 dni,
  • pojawienie się miesiączki przed 10 rż., bądź jej brak po 16 rż.,
  • uraz okolic intymnych,
  • podejrzenie ciąży.

  Przygotuj córkę na wizytę u ginekologa!.

  Umawiając córkę na wizytę pomijaj dni, w których ma miesiączkę. Tego dnia lepszym ubraniem będzie luźna spódnica – nie każdy lekarz ma w swoim gabinecie narzutki dla pacjentek, którymi można się osłonić podczas badania. Dopilnuj też żeby przed wyjściem z domu wzięła odświeżający prysznic, zaś przed wejściem do gabinetu opróżniła pęcherz. Wówczas może użyć odświeżających chusteczek(np. Lactacyd Femina), które pozwolą jej czuć się świeżo i pewnie.