Jestem ojcem nastolatki

Tata jest pierwszym, najważniejszym mężczyzną w życiu swojej córki. Ojciec ma więc ważną rolę do odegrania, gdy córka zacznie wkraczać w burzliwy wiek dojrzewania. Kto lepiej niż on wie, czego chcą chłopcy? Zadaniem ojca jest więc przygotowanie córki by wkraczając w dojrzałość nauczyła się prawidłowych relacji z płcią przeciwną. W jaki sposób?     lifestyleImg      

Czego ojciec robic nie powinien

  • Czas dorastania to trudny czas nie tylko dla dziewczynek, ale także i dla ojców. Wielu ojców – w czasie gdy ich córki dojrzewają i nabierają kobiecych kształtów – odsuwają się od nich. Czują się skrępowani i przestają okazywać córkom czułość (nie przytulają ich, nie biorą na kolana). Nie odtrącaj swojej córki. Nastolatki nadal potrzebują właściwej bliskości z ojcem.
  • Zdarza się, że ojcowie nie potrafią okazywać swoich uczuć przez co mamy stają się tłumaczami: „tato bardzo cię kocha, jednak nie potrafi tego okazać”. Nie odrzucaj córki. Nie podnoś głosu w sytuacjach konfliktowych. Nie poniżaj. Twoja córka potrzebuje czułości i zainteresowania ze strony obojga rodziców żeby prawidłowo się rozwijać. Jeśli wytworzysz u dziecka niechęć do siebie możesz sprawić, że córka będzie czuła uraz do mężczyzn, co w konsekwencji może niekorzystnie wpłynąć na relacje z mężczyznami w przyszłości.
  • Często burzliwy okres dojrzewania córki przypada w czasie wielkich napięć i problemów wieku średniego u jej ojca. Wszystkie te piętrzące się wówczas kłótnie i nieporozumienia mogą mieć negatywny wpływ na relacje ojca z córką, a to natomiast może zaszkodzić w rozwoju jej kobiecości.
  • Brak męskiego autorytetu w życiu młodej dziewczyny, a także obojętność ojca mogą spowodować, że nastoletnia dziewczyna będzie stawiała przed sobą życiowe cele do których będzie zażarcie dążyła budując w sobie niezwykle silną, męską osobowość (zatracając jednocześnie swój kobiecy charakter).
 

Zachowania mile widziane

  • Twoja nastoletnia córka potrzebuje zdrowych i dobrych relacji z ojcem. Okazuj, co do niej czujesz. Uśmiechaj się, wyrażaj zachwyt nad jej wyglądem (nową fryzurą, nowym ciuchem). Zabierz ją na spacer tylko we dwoje, do kina lub zróbcie sobie rowerową wycieczkę – to będzie mały gest, który dla córki będzie wiele znaczył, a przy okazji pomożesz jej stać się prawidłowo rozwijającą się młodą kobietą.
  • Staraj się wytworzyć pozytywny wzorzec w oczach swojej córki, według którego będzie ona oceniać chłopców. Dzięki twemu autorytetowi będzieona mniej podatna na wpływy chłopców, którzy chcieliby ją oszukać bądź skrzywdzić.
  • Relacje ojca z córką rzutują na przyszłe relacje córki z mężczyznami jej życia. Nieprawidłowe wzorce mogą ukształtować twoją córkę na uległą, nieporadną życiowo i bezbronną wobec mężczyzn kobietę. Czy na pewno tego chcesz?
  • Twoja córka potrzebuje zainteresowania obojga rodziców, zwłaszcza w czasie gdy burza hormonów przejmuje kontrolę nad jej życiem: przeżywa skrajne emocje, nagłe wybuchy złości i płaczu, jest bardziej konfliktowa. W przypadku nagłej kłótni z mamą rolą ojca jest uspokojenie sytuacji, próba rozmowy z córką i wyjaśnienia jej, dlaczego decyzja mamy jest słuszna. Rodzice muszą wspierać się nawzajem i oboje wspierać swoje dojrzewające dziecko.
lifestyleImg