Co się dzieje z moim ciałem?


 • Czas dojrzewania, czas zmian!

  Bycie nastolatką nie jest łatwe, zwłaszcza w czasie dojrzewania. Wiecie, co to takiego to dojrzewanie? Dojrzewanie to okres przejściowy pomiędzy dzieciństwem a dorosłością, podczas którego wasze ciało przechodzi dziwne przemiany: zmienia się, kształtuje się wasza osobowość oraz postawa wobec własnej cielesności i płci przeciwnej. Każda z was przejedzie ten etap, choć zdarza się, że w różnym wieku. Jeśli u siebie nie zaobserwowałaś jeszcze symptomów dojrzewania nie przejmuj się. Bądź cierpliwa i czekaj na swoją kolej. Gdy Twoje ciało zacznie przechodzić fizyczną metamorfozę: ciało dziecka stanie się ciałem kobiety, wówczas poznaj je, pokochaj, naucz się o nie dbać.

   

   
 • Metamorfoza zaczyna się od góry!

  Twoje ciało się zmienia się, staje się bardziej kształtne. Biodra zaokrąglają się, talia robi się węższa, uda pełniejsze. Twoje sutki powiększają się, a w biuście odkłada się tkanka tłuszczowa, która z czasem zaokrągli Twoje piersi (uwaga: w tym okresie będą one bardziej wrażliwe na ból). Piersi rozwijają się zgodnie z ustalonymi fazami od 9. roku życia (co obrazuje skala Tannera - obraz poniżej):
  1. UWYPUKLENIE - nieznaczne uwypuklenie brodawek sutkowych (ok. 9-10 r.ż.)
  2. PĄCZKI - za brodawką sutkową pojawia się niewielka ilość tkanki (ok. 10-11 r.ż.)
  3. POWIĘKSZENIE - pączki się powiększają, uwypuklają się kontury piersi, powiększają się otoczki brodawek sutkowych (ok. 11-13 r.ż.)
  4. BRODAWKI SUTKOWE - otoczki brodawek sutkowych tworzą wzgórek wyraźnie odgraniczony od pozostałej części piersi (ok. 13-15 r.ż.)
  5. DOJRZAŁE PIERSI - ostateczny rozmiar piersi (osiągany pod koniec wieku nastoletniego)

   

  Jak widzisz, Twoje piersi będą stawały się coraz większe i pełniejsze. Czasami dziewczyny obawiają się, że ich piersi będą za małe, albo zbyt duże? Niestety na to nie mamy wpływu. Rozmiar piersi zależy od cech fizycznych i genetycznych Twojej rodziny. Zaakceptuj swój biust takim, jaki jest. Nie miej z tego powodu żadnych kompleksów! Pamiętaj też, że czasami zdarza się, że piersi nie rosną symetrycznie. Bywa, że początkowo jedna jest większa od drugiej. Gdy zakończy się proces ich wzrostu to także się unormuje, a ty będziesz wyglądała bardziej kobieco.
 • Włosy są wszędzie!

  W okresie dojrzewania najbardziej oczywistą zmianą są pojawiające się włosy. Owłosienie pojawia się na wzgórku łonowym, pod pachami, zaś włosy na rękach i nogach stają się dłuższe i grubsze. Kręcone włosy zaczną Wam wyrastać w okolicach wzgórka łonowego. Dzieje się to, około 11 roku życia, a czasami wcześniej, nawet jeszcze przed rozwojem piersi. Owłosienie to jest rzadkie, miękkie i nie ma go dużo. Początkowo znajduje się ono na szczycie sromu lub na kości łonowej, ostatecznie pokryje ono cały obszar łonowy i może znaleźć się także na górnej, wewnętrznej stronie ud. Poskręcane włosy łonowe pełnią ważną funkcję w Twoim organizmie – chronią srom przed zanieczyszczeniami. Ten etap może trwać do 3 lat. W tym okresie pojawi się także owłosienie pod pachami.

 • Intymne częsci ciała

  Twoje intymne części ciała również zmieniają wygląd zewnętrznych i wewnętrznych. Części zewnętrzne, tj. srom są otoczone dwoma fałdami skórnymi w kształcie warg, na których pojawi się owłosienie. Wargi wewnętrzne zaś są gładkie. Obecnie wzgórek łonowy i wargi sromowe staną się bardziej wydatne, skóra wokół sromu zrobi się ciemniejsza, błona dziewicza stanie się cieńsza. Gruczoły przedsionkowe również powiększą się i zaczną wydzielać więcej śluzu. Twoja pochwa stanie się bardziej elastyczna, jej ściana zgrubieje, pojawi się właściwa dla dojrzałej kobiety flora bakteryjna. Pochwa w tym okresie wydłuży się i osiągnie około 10-15 cm długości. Ponieważ znajduje się ona wewnątrz Ciebie, a nie na zewnątrz jak srom, więc tego procesu nie zaobserwujesz.
   
  Ale to nie jedyna zmiana głęboko wewnątrz Ciebie. Zmienia się także szyjka macicy, która będzie pełniła niezwykle odpowiedzialną rolę. Jej zadanie będzie polegało na utrzymaniu na zewnątrz bakterii i drobnoustrojów. W tym celu wytwarza śluz, który wychwyci intruzów i wydali ich na zewnątrz.
   
  Jeśli więc zaobserwujesz na bieliźnie białą, przezroczystą bądź żółtawą, ciągnącą się wydzielinę nie myśl, że to oznaka jakiejś choroby. Wręcz przeciwnie. To prawidłowe zjawisko. Śluz będzie chronił Cię przed zakażeniami.
   
  Jeśli ów śluz nie jest koloru zielonego, nie ma brzydkiego zapachu, nie powoduje swędzenia – to jesteś zdrową dziewczyną! Uwaga: pojawienie się wydzieliny z pochwy może oznaczać, że niebawem zaczniesz miesiączkować (w czasie od 6 do 18 miesięcy dostaniesz pierwszy okres).
 • Pierwsza miesiączka - najważniejsze fakty!

  Typowym efektem przemiany dziewczynki w kobietę jest pojawienie się pierwszego krwawienia. Najczęściej występuje ono około 10-14 roku życia, więc prawdopodobnie już miesiączkujesz, jeśli nie to zapewne niebawem zaczniesz. Zapowiedzią zbliżającej się pierwszej miesiączki jest pojawienie się śluzu (biało-żółtej wydzieliny z pochwy). Jest to sygnał, że twoje gruczoły pracują prawidłowo. Po upływie do około roku pojawi się pierwsze krwawienie. Mogą mu wówczas towarzyszyć bóle i skurcze brzucha.
   
  Pamiętaj!
  Pierwsze miesiączki mogą być nieregularne od 6 do18 miesięcy. W tym czasie powinnaś nauczyć się przewidywać, kiedy rozpocznie się kolejna miesiączka. Regularny cykl trwa od 24 do 36 dni (średnio co 28-30 dni). Jednak w okresie dojrzewania często zdarza się, że okres nie pojawia się w równych odstępach czasu. Nie martw się tym! Z czasem powinno się to unormować. Krwawienia miesiączkowe trwają zazwyczaj od 3 do 5 dni, ale mogą być krótsze i dłuższe. Prawidłowe jest również, jeżeli miesiączki w każdym miesiącu trwają różną liczbę dni, szczególnie w czasie pierwszych kilku lat.
   
  Jeśli po upływie 2 lat od wystąpienia pierwszej miesiączki nadal będą one nieregularne – zgłoś się do ginekologa na wizytę kontrolną.
 • Tampon czy podpaska?

  Obie te formy mają swoich zwolenników, jednak młode dziewczyny częściej decydują się na używanie podpasek. Zapoznaj się z plusami i minusami obu form zabezpieczenia przed krwią menstruacyjna i wybierz najlepszą dla siebie. Bez względu na to, co wybierzesz, pamiętaj żeby zmieniać tampony lub podpaski przynajmniej co 3 godziny (im częściej, tym lepiej).

   

   

 • Higiena intymna w okresie dojrzewania

  Wraz z dojrzewaniem odczyn pH miejsc intymnych ulega zmianie na bardziej kwasowy, pojawia się flora bakteryjna, w skład której wchodzą pałeczki kwasu mlekowego. Stanowią one naturalną barierę ochronną miejsc intymnych przed infekcjami.

  Czy wiesz, że w czasie menstruacji ilość pałeczek kwasu mlekowego obniża się, a to sprzyja rozwojowi bakterii? Aby do tego nie dopuścić zacznij stosować do kąpieli delikatne płyny do higieny intymnej (jak Lactacyd), które nie zawierają mydła, ale zapewnią Ci uczucie świeżości i ochronę przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. Jeśli chcesz się czuć świeżo poza domem (po WF-ie czy basenie), stosuj chusteczki do higieny intymnej zawierające naturalny kwas mlekowy. Nie mając możliwości skorzystania z prysznica – zapewnisz sobie możliwość odświeżenia się.

  Spraw, by dbałość o miejsca intymne stała się twoim nawykiem – jak dbanie o cerę czy wygląd włosów.
 • Co zrobić, żeby czuć się świeżo i pewnie w te dni?

  • Myj okolice intymne delikatnie, tylko na zewnątrz, przy użyciu produktów, które uwzględniają naturalne mechanizmy kobiecego ciała (jak Lactacyd).
  • Używaj swojego ręcznika i dbaj o to, by był on suchy. Rzucając go po kąpieli np. na łóżko stworzysz mu idealne środowisko do namnażania się bakterii. Unikaj też stosowania myjek i gąbek, w nich również gromadzą się drobnoustroje.
  • Już dziś zapakuj do plecaka podpaskę lub tampon – bądź przygotowana na wystąpienie miesiączki.Regularnie je zmieniaj, dzięki czemu unikniesz przesiąkania i brudzenia bielizny, jak i zapobiegniesz namnażaniu się bakterii i powstawaniu przykrego zapachu.
  • Czy wiesz, że noszenie obcisłych ubrań z sztucznych materiałów może powodować uczucie pieczenia i dyskomfortu? Jeżeli takowe odczuwasz zostaw leginsy na specjalną okazję,a na co dzień wybieraj luźne stroje z naturalnych tkanin.
 • Pierwsza wizyta u ginekologa

  Kiedy?
  Pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce po ukończeniu 16 rż., optymalnie byłoby gdybyś poszła po wystąpieniu pierwszej miesiączki, jednak nie później niż przed rozpoczęciem współżycia. Zaś po ukończeniu 18 rż. powinnaś już badać się regularnie, minimum raz w roku oraz wykonywać zlecone badania kontrolne.
   
  Co powinno Cię zaniepokoić?
  Koniecznie wybierz się do ginekologa, gdy zaobserwujesz niepokojące Cię objawy:
  • upławy powodujące ból, świąd, pieczenie, zaczerwienienie,
  • wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu i zielonkawym lub żółtym kolorze,
  • bolesne miesiączkowanie uniemożliwiające Ci normalne funkcjonowanie,
  • cykle, krótsze niż 21 dni i dłuższe niż 35 dni,
  • bardzo obfite miesiączki trwające dłużej niż 7 dni,
  • pojawienie się miesiączki przed 10 rż., bądź jej brak po 16 rż.,
  • podejrzenie ciąży.
  Jak przygotować się do wizyty?
  Umawiając się na wizytę pomijaj dni, w których masz miesiączkę. Przed wyjściem z domu weź odświeżający prysznic i załóż sukienkę bądź spódnicę – dzięki temu będziesz się czuła bardziej komfortowo podczas badania. Przed wejściem do gabinetu skorzystaj z WC, a także użyj chusteczek do higieny intymnej (np. Lactacyd Femina), pozwoli Ci to czuć się świeżo i pewnie.
   
  Na wizytę przyjdź z rodzicem!
  Ponieważ osoby, które nie ukończyły 18 rż. nie mają prawa do decydowania o swoim zdrowiu i leczeniu, na wizytę u ginekologa musisz pójść z rodzicem lub opiekunem.
 • Jak przebiega wizyta u ginekologa?

  Lekarz na pewno zapyta cię o powód dla którego przyszłaś na wizytę. Czy niepokoją cię jakieś dolegliwości i jakie to są? Porozmawia także z twoja mamą (jeśli jesteś niepełnoletnia).

   

   

  Jeśli prowadzisz kalendarzyk menstruacyjny, w którym zaznaczasz swoje miesiączki i liczysz odstępy między nimi – weź go z sobą. Jeśli nie prowadzisz takiego kalendarzyka to go załóż. Każda kobieta powinna go mieć. Kliknij tutaj, aby pobrać kalendarzyk» Po zebraniu niezbędnych informacji, lekarz zbada twoje piersi. Nauczy cię samodzielnej kontroli stanu ich zdrowia. A następnie przystąpi do badania (na fotelu ginekologicznym), obejrzy narządy zewnętrzne płciowe, oceni typ błony dziewiczej. Jeśli nie będzie takiej potrzeby, ginekolog zrezygnuje z dalszego badania ginekologicznego, które przeprowadza się tylko wtedy, gdy jest ono niezbędne. Na koniec wizyty – ginekolog podsumuje wizytę i przekaże ci zalecenia dot. leczenia (jeśli będzie taka potrzeba). Po odbyciu takiej wizyty przed 18 rż., ale już po wystąpieniu pierwszej miesiączki, będziesz wzorem dla swoich koleżanek.
 • ANTYKONCEPCJA

  Większość metod antykoncepcyjnych jest przeznaczona dla kobiet z powodu ograniczonego cyklu płodności. Pomimo tego, odpowiedzialność za bezpieczny seks leży po obu stronach.
  • Prezerwatywa – jest to cienka, lateksowa guma, często zawierająca środki plemnikobójcze oraz nawilżające. Zakładana jest na penisa we wzwodzie, bezpośrednio przed stosunkiem. Prosta w użyciu i łatwo dostępna. Jedyny środek antykoncepcyjny stosowany przez mężczyzn. Jest to powszechna metoda ochrony przed chorobami przenoszonymi droga płciową. Znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia chorobami HI V/AIDS, WZW. Skuteczność niezbyt wysoka z powodu wad technicznych, może pęknąć, zsunąć się w trakcie stosunku. Metoda popularna wśród młodzieży, słabo chroni przed ciążą.
  • Żel plemnikobójczy, kremy, pianki – są to preparaty chemiczne zawierające substancje uszkadzające plemniki. Są to substancje o ograniczonej skuteczności ochrony przed ciążą. Mogą powodować u kobiet stany zapalne pochwy i odczyny alergiczne.
  • Tabletki hormonalne – są to tabletki doustne, przyjmowane codziennie. Blokują jajeczkowanie. Zabezpieczają skutecznie przed zajściem w ciążę. Nie zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciowa.
  • Plastry – cienki, kwadratowy plaster, działa podobnie do tabletek.
  • Kalendarzyk – naturalna metoda, polega na określeniu w cyklu kobiety dni płodnych i bezpłodnych. Słabo chroni przed ciążą.
  • Metoda termiczna – polega na mierzeniu temperatury w pochwie i na tej podstawie określaniu dni płodnych i bezpłodnych.
  • Wstrzemięźliwość – metoda w 100% zabezpieczająca przed ciążą, polega na nieuprawianiu seksu.
 • Inne sposoby antykoncepcji

  Jest wiele metod antykoncepcji, niektóre z nichprzeznaczane są dla dojrzałych kobiet. Będą to:
  • Zastrzyki antykoncepcyjne – domięśniowe zastrzyki przyjmowane co 8-12 tygodni. Działają podobnie jak tabletki.
  • Globulki dopochwowe – działają jak kremy i pianki, w pochwie umieszcza się tabletkę, która się rozpuszcza tworząc barierę dla plemników.
  • Wkładki wewnątrzmaciczne (spirale) – umieszczana przez lekarza w jamie macicy wkładka, skuteczna ochrona przed ciążą.