Pielęgnacja cery w domu - jak zrobić naturalną maseczkę do twarzy?

Niedoskonałości skóry to problem, który pojawia się w każdym wieku, nie tylko u młodych dziewczyn takich jak Ty. Niemniej jednak to właśnie w okresie dojrzewania zachodzą duże zmiany hormonalne, które mogą nasilać problemy skórne takie jak wągry, zaskórniki czy wypryski. Stanowią one głównie defekt estetyczny i nie wpływają na funkcjonowanie na co dzień. Jeżeli jednak chcesz poprawić wygląd swojej cery, wypróbuj nasze sprawdzone, domowe sposoby na pielęgnację skóry.

Wągry i zaskórniki - co to jest i skąd się biorą?

Zastanawiasz się, czym są czarne punkciki, które pojawiają się na Twojej twarzy w okolicach nosa, brody czy czoła, a czasem także na plecach czy dekolcie? To właśnie wągry, które inaczej określane są mianem zaskórników. Są one niczym innym jak zatkanymi w wyniku nadmiernej pracy gruczołów łojowych porami skóry. Ich powstawaniu sprzyja także nieprawidłowe złuszczanie się naskórka.

Mieszanina sebum i martwego naskórka zatyka ujścia porów, a utleniając się, tworzy czarne kropeczki, które możesz zaobserwować na skórze. Ich główną wadą jest mało estetyczny wygląd, należy jednak pamiętać o tym, by nie próbować ich samemu wyciskać czy usuwać mechaniczne. Mogą one wtedy ulec nadkażeniu bakteryjnemu i przekształcić się w ropne, bolesne krostki, czyli stanowiące zmorę wielu nastolatek pryszcze.

Choć praca gruczołów łojowych w dużym stopniu uwarunkowana jest genetycznie i zależy od hormonów, możesz pomóc swojej cerze, stosując odpowiednio dobrane kosmetyki i domowe zabiegi pielęgnacyjne, jak np. maseczki na twarz.

Jak zapobiegać niedoskonałościom skóry?

Jak pozbyć się wągrów? Na niedoskonałości skóry ogromny wpływ mają nie tylko zmiany hormonalne, ale również stosowane przez nas kosmetyki. Jeżeli zależy Ci na tym, by zmniejszyć ilość zaskórników na swojej twarzy, przed zakupem dokładnie sprawdź skład wybranego kosmetyku. Ważne, by unikać w ich składzie silikonu, SLS-ów, olejów mineralnych czy alkoholu. Nie tylko dodatkowo zapychają one skórę, ale również ją wysuszają, w efekcie czego gruczoły łojowe zaczynają produkować jeszcze większe ilości sebum.

Najlepiej sięgać po produkty przeznaczone dla młodej skóry, takiej jak Twoja, które mają odpowiednie pH, są skuteczne, a jednocześnie delikatne dla skóry. Ostrożnie dobieraj kremy do pielęgnacji twarzy, sięgając raczej po lekkie produkty niż te mocno natłuszczające, których stosowanie może nasilać powstawanie wągrów. Nie zapominaj także o oczyszczaniu twarzy rano i wieczorem. Nieoczyszczona skóra, z resztkami makijażu czy innymi zanieczyszczeniami nagromadzonymi w ciągu dnia, to najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojej cery. Pamiętaj, by przed pójściem spać dokładnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia odpowiednim, łagodnym preparatem myjącym.

Zadbaj także o swoją skórę od wewnątrz, unikając słodyczy, kakao czy ostrych przypraw, które sprzyjają powstawaniu zaskórników. Wybierz w zamian bogate w witaminy owoce i warzywa oraz bogate w błonnik produkty pełnoziarniste czy rośliny strączkowe. Nie zapominaj także o tym, by regularnie pić wodę, minimum 1,5 litra dziennie.

Jak zrobić naturalne maseczki na twarz?

Doskonałym sposobem na poprawę kondycji młodej skóry są samodzielnie przygotowane maseczki. Są one nie tylko skuteczne, ale jednocześnie łagodne dla cery, niedrogie i co najważniejsze całkowicie naturalne. Stanowią doskonałą alternatywę dla kosztownych preparatów specjalistycznych czy wizyt w gabinecie kosmetycznym. Większość składników niezbędnych do ich przygotowania z pewnością znajdziesz w swojej kuchni.

Maseczki na wągry

Poniżej znajdziesz przepisy na sprawdzone domowe maseczki na wągry. Bez względu na rodzaj maseczki pamiętaj, by nakładać ją na dokładnie oczyszczoną skórę i stosować regularnie, minimum raz w tygodniu. Nie zniechęcaj się, jeżeli po pierwszym użyciu nie zauważysz spektakularnych rezultatów – domowe sposoby na wągry mają działanie łagodniejsze niż gotowe produkty, dlatego na efekty ich stosowania trzeba poczekać nieco dłużej. Pamiętaj jednak, że są one o wiele bezpieczniejsze i ryzyko podrażnienia czy uczulenia jest w ich przypadku o wiele mniejsze!

  • Maseczka z żelatyny na wągry – do jej przygotowania potrzebujesz jedynie 2 łyżki mleka i łyżkę żelatyny spożywczej. Najpierw podgrzej delikatnie mleko, a następnie dodaj do niego żelatynę i mieszaj, aż się rozpuści. Całość ostudź i nałóż na oczyszczoną skórę na około 20 minut. Po tym czasie delikatnie zerwij ją z twarzy (jak maseczkę peel-off). Taka domowa maseczka na wągry to doskonały sposób na oczyszczenie cery i dodatkowe złuszczenie martwego naskórka. W zależności od potrzeb możesz ją nakładać na całą twarz lub jedynie na tzw. strefę T (czoło, nos i brodę).
  • Maseczka z sody na wągry – łyżkę sody oczyszczonej wymieszaj dokładnie z łyżką wody i taką papkę nałóż na skórę w strefie T. Pozostaw ją na około 7-10 minut, a następnie dokładnie spłucz wodą. Maseczka z sody oczyszczonej w znacznym stopniu ogranicza produkcję sebum, a jednocześnie działa jak delikatny peeling enzymatyczny, usuwając martwy naskórek.
  • Maseczka na wągry z jajka  – białko oddziel od żółtka i delikatnie ubij (np. widelcem), a następnie nałóż na twarz. Pozostaw je na skórze przez około 15 minut i następnie zmyj wodą. Nie przejmuj się, jeżeli po chwili poczujesz delikatne ściąganie – to znak, że maseczka zaczęła działać. Jeżeli chcesz, możesz do białka dodać łyżkę soku z cytryny. Zawarta w nim witamina C korzystnie wpłynie na cerę, dodatkowo ją rozświetlając.
  • Jak widzisz, każdą z tych maseczek można przygotować w zaledwie kilka minut, a ich koszt jest naprawdę niewielki. Czy już wiesz, którą przetestujesz jako pierwszą?

Jak skutecznie pozbyć się wągrów?

Denerwują Cię czarne kropeczki na Twojej twarzy i chciałabyś się pozbyć ich jak najszybciej? Słyszałaś, że najprościej jest je po prostu wycisnąć? Uważaj, bo chociaż faktycznie wyciskanie wągrów to metoda najmniej skomplikowana, jest ona również najbardziej ryzykowna i często przynosi efekty odwrotne od pożądanych.

Po pierwsze, wyciskając zaskórniki, możesz uszkodzić delikatną skórę twarzy i doprowadzić do powstania w tym miejscu niewielkiej ranki. Możesz również przez przypadek pozostawić resztki zaskórnika pod skórą, które będą stanowić idealną pożywkę dla bakterii. W obu tych przypadkach w efekcie najprawdopodobniej pojawi się duża, ropna krosta, która nie tylko będzie o wiele bardziej widoczna od wągra, ale również może pozostawić na Twojej twarzy brzydką bliznę.

Jeżeli wągrów na Twojej twarzy jest dużo i domowe maseczki połączone z regularnym oczyszczaniem twarzy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, poproś mamę lub siostrę, by zabrała Cię do dermatologa, który doradzi najlepszą metodę usuwania wągrów. Możesz również poprosić, by umówiły Cię do kosmetyczki, która w profesjonalny sposób usunie wągry i zaskórniki z Twojej twarzy. Zabieg oczyszczania twarzy, kiedyś wykonywany manualnie stosując specjalny przyrząd do usuwania zaskórników, obecnie zastępuje się delikatnymi peelingami mechanicznymi lub chemicznymi czy też peelingiem kawitacyjnym.

REDAKCJA SERWISU AKADEMIA DOJRZEWANIA
REDAKCJA SERWISU AKADEMIA DOJRZEWANIA
To może Ci się spodobać
Higiena intymna na wakacjach - 8 prostych zasad jak czuć się świeżo i komfortowo podczas wakacji
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
Jesteś dla nas ważna