• Jak najlepiej zabezpieczyć się przed krwawieniem miesiączkowym?

  Już dziś zapakuj do plecaka podpaskę lub tampon – bądź przygotowana na wystąpienie miesiączki.Regularnie je zmieniaj, dzięki czemu unikniesz przesiąkania i brudzenia bielizny, jak i zapobiegniesz namnażaniu się bakterii i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
 • Czasem miesiączkę mam dwa razy w miesiącu, czy to coś poważnego?

  W pierwszych 2 latach miesiączkowanie może być nieregularne. Jeśli jednak miesiączki są częste, a do tego długie i obfite to powinnaś zgłosić się do ginekologa. Miesiączka co dwa tygodnie nie jest prawidłowa i może prowadzić do anemii,a to może skutkować złym samopoczuciem, osłabieniem koncentracji, łatwym męczeniem się i większą skłonnością do infekcji.
 • Co zrobić, żeby wyeliminować brzydki zapach podczas miesiączkowania?

  Od momentu wystąpienia miesiączki powinnaś szczególnie dbać o higienę intymną – każdego dnia, nie tylko w trakcie miesiączki. Zacznij stosować do kąpieli delikatne płyny do higieny miejsc intymnych (jak Lactacyd), które nie zawierają mydła, a zapewnią Ci uczucie świeżości i ochronę przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. Jeśli chcesz się czuć świeżo poza domem (po basenie, czy WF-ie) stosuj chusteczki do higieny intymnej zawierające naturalny kwas mlekowy. Nie mając możliwości wzięcia prysznica – odświeżysz się.
 • Ostatnio moje piersi powiększyły się i popękała mi skóra, czy można coś z tym zrobić?

  Piersi podczas rozwoju mogą w krótkim czasie znacznie się powiększyć. Skóra ulega wówczas rozciąganiu i te pęknięcia o których piszesz, to rozstępy. Niestety trudno będzie się ich pozbyć ale możesz stosować krem przeciw rozstępom, dzięki czemu skóra będzie bardziej elastyczna i nie będą się tworzyły nowe.
 • Jedna pierś jest większa od drugiej, czy to normalne?

  To się zdarza. Nie jest to anomalia, to naturalna cecha kobiecego ciała typowa dla okresu dojrzewania. Zwykle z czasem się to wyrównuje. Czasami jednak różnica jest widoczna i to także jest normalne. Nie powoduje to problemów w przyszłości ani z karmieniem dziecka piersią, ani nie jest oznaką niskiej płodności.
 • Mam 13 lat. Bolą mnie piersi. Boje się, że jestem chora?

  To normalne, że bolą Cię piersi, zwłaszcza przed miesiączką (jeśli już miesiączkujesz). Wszystkiemu winne dojrzewanie. Dzieje się tak dlatego, że w piersi reagują na zmiany związane ze zwiększeniem się liczby hormonów w Twoim organizmie. Jeśli ból jest mocny, poproś rodziców o środek przeciwbólowy. Wytłumacz, dlaczego chcesz go zażyć. Czasami pomaga spanie w sportowym staniku.
 • Rosną mi włosy – wszędzie! Jak mogę się ich pozbyć?

  Pojawiające się włosy, jak to nazwałaś „wszędzie”, są kolejnym symptomem dojrzewania. Jeśli uważasz, że jesteś nadmiernie owłosiona możesz usunąć owłosienie. Najczęściej stosowaną metodą jest golenie. Goląc się pamiętaj, że niedopuszczalne jest używanie maszynki, która nie należy do Ciebie (nie pożyczaj od mamy, taty, czy rodzeństwa). Należy golić się pod prysznicem bądź w wannie, po dokładnym umyciu skóry. Przed goleniem nałóż krem bądź żel do golenia, trzymaj maszynkę w tym samym kierunku, w którym rosną włosy oraz zawsze używaj czystej i ostrej maszynki.
 • Brzydko pachnę, co mogę z tym zrobić?

  Nastolatki skarżą się na potliwość i związany z tym nieprzyjemny zapach. Jedną z przyczyn są gruczoły potowe, które znajdują się na powierzchni całego Twojego ciała. Reagują one na inne czynniki zewnętrzne takie jak: ćwiczenia fizyczne, pogoda, stres, choroby. Pot sam w sobie nie ma brzydkiego zapachu. Tworzy się on, gdy spotka się z bytującymi na skórze bakteriami, zwłaszcza tam, gdzie znajdują się włosy. Jak sobie z nim radzić? Podstawą jest higiena osobista. Kosmetyki (antyperspirant, preparaty lecznice z apteki) przynoszą krótkotrwałe efekty. Pamiętaj zatem o myciu po każdym wysiłku fizycznym i po każdym spoceniu się. Noś przewiewne ubrania z naturalnych tkanin. Ważna jest także odpowiednia dieta – jedz dużo warzyw i owoców, pij co najmniej 2 litry wody dziennie. W przypadku nadmiernej potliwości powiedz o problemie rodzicom i razem udajcie się do lekarza, który ustali przyczynę i zastosuje odpowiednie leczenie.
 • Moja przyjaciółka schudła aż 10 kg i ukrywa to pod luźnymi ciuchami. Czy ona ma anoreksję?

  Jeśli podejrzewasz, że Twoja przyjaciółka ma anoreksję, powiedz o swoich podejrzeniach osobiedorosłej. Zaburzenia odżywiania w postaci anoreksji mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia Twojej przyjaciółki. Typowe objawy zaburzeń odżywiania to: zmniejszenie masy ciała o 15-20%, obsesja na punkcie kalorii, nadmierna ilość ćwiczeń, noszenie luźnych ubrań, nadmierna senność i ciągłe przemęczenie, nieregularne miesiączki bądź ich brak, nieprzyjemny zapach z ust, wypadające włosy, łamliwe paznokcie, problemy z koncentracją, bóle brzucha. Jeśli zaobserwowałaś któreś z wymienionych powyżej oznak - nie bagatelizuj tego, poinformuj dorosłych o swoich spostrzeżeniach. Lepiej sprawdzić i mieć pewność, że taki spadek wagi jest wynikiem stosowanej przez przyjaciółkę diety.
 • Kiedy rozpocząć współżycie seksualne?

  Im dłużej będziesz czekała z rozpoczęciem współżycia, tym lepiej dla Twojego zdrowia. Rozpoczęcie współżycia na początku okresu nastoletniego może zaburzać prawidłowy rozwój narządów płciowych. To także większe ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak i ryzyko zajścia w ciążę. Pamiętaj o tym, że jeśli rozpoczniesz współżycie seksualne, musisz być także gotowa na regularne wizyty u ginekologa i badania ginekologiczne, stosowanie antykoncepcji (najlepiej dwóch: prezerwatywy oraz metody dodatkowej), zakup prezerwatyw w aptece, poważną rozmowę ze swoim partnerem na temat tego wszystkiego.
  Średni wiek inicjacji seksualnej w Polsce wynosi obecnie 18-19 lat, ale nie oznacza to, że jeśli skończysz 18 lat to musisz rozpocząć współżycie. Pewnego dnia spotkasz mężczyznę swoich marzeń i oboje będziecie szczęśliwsi jeśli okaże się, że w przeszłości mieliście małą liczbę partnerów. Czy chciałabyś współżyć z partnerem, który przed Tobą spał z dużą ilością dziewcząt? Czy będziesz czuła się z tym dobrze? Pewnego dnia zaczniesz uprawiać seks. Nie rób tego teraz tylko dlatego, że chłopak Cię namawia, ani dlatego że rówieśnicy wywierają na Ciebie presję, bo Twoje koleżanki i koledzy mają swój pierwszy raz za sobą. Czekaj z tą decyzją tak długo, jak chcesz.
 • Czy współżyjąc w trakcie miesiączki mogę zajść w ciążę?

  Krwawienie miesiączkowe nie daje całkowitej pewności, że nie zajdziesz w ciążę. Ma na to wpływ wiele czynników, m.in.: długość cyklu, czas przeżycia plemników, sytuacje zewnętrzne wpływające na termin wystąpienia owulacji. Aby uniknąć zajścia w ciążę w trakcie miesiączki należy korzystać z antykoncepcji. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem są prezerwatywy. Poza niechciana ciążą chronią przed infekcjami i zakażeniami przenoszonymi drogą płciową, a także ochronią partnera przed krwią.
 • Czy prezerwatywa dobrze zabezpiecza przed ciążą?

  Prezerwatywa to najpowszechniejsza metoda antykoncepcyjna, która jako jedyna chroni nie tylko przed ciążą, ale także przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową. To dobry środek antykoncepcyjny dla osób, które mają kontakt z wieloma parterami. Jednak prezerwatywa bywa zawodna: może się zsunąć, bądź pęknąć nawet przy prawidłowym stosowaniu.RADA: nawet jeśli zdecydujesz się na inną formę antykoncepcji nie rezygnuj z prezerwatywy! Prezerwatywa to jedyny sposób, żeby zabezpieczyć się przed takimi chorobami jak: HIV, kiła, rzeżączka, chlamydia, czy opryszczka.
 • Czy stosując pigułki przytyję?

  Stosowanie pigułek może powodować zatrzymanie wody w organizmie. Powoduje to zwiększenie masy ciała o ok. 2kg. Nie zawsze jednak się tak dzieje. Większość kobiet utrzymuje swoją masę ciała a dodatkowo poprawia im się cera, miesiączki są skąpe i niebolesne.
 • Czy homoseksualizm to choroba?

  Homoseksualizm nie jest chorobą. To jedna z trzech orientacji seksualnych (obok heteroseksualnej i biseksualnej). Polega na zaspokajaniu potrzeb psychicznych, takich jak potrzeba bliskości, miłości oraz potrzeb fizycznych i seksualnych poprzez tworzenie związków z osobami tej samej płci.
 • Moje koleżanki trzymają się za rękę i całują na powitanie. Czy są lesbijkami?

  Wiele dziewcząt w czasie dojrzewania zachowuje się tak, jak Twoje koleżanki, tzn. stronią od chłopców, spędzają z sobą dużo czasu, całują się na powitanie, przytulają się do siebie, trzymają się za rękę i nie musi to oznaczać od razu orientacji homoseksualnej i najczęściej nią nie jest. Ten rodzaj fascynacji osobami tej samej płci jest bardzo charakterystyczny dla pierwszych etapów dojrzewania u dziewcząt. Twoje koleżanki bardzo się lubią i być może ta znajomość przerodzi się kiedyś w prawdziwą przyjaźń.